Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema vopsea masina !
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
BogdanBn
Buna am si eu o problema si nu prea ii gasesc rezolvare asa ca m-am gandit sa apelez la acest forum. Problema e urmatoarea : acum 2 saptamani au venit niste baieti cu niste pistoale de vopsit sa vopseasca tabla de pe casa a unor vecini. Batand vantul, au zburat vapori de la acea vopsea ( o vopsea metalizata ) pe masina ( mici pistrui, care daca dau cu apa sau orice altceva devine de parca am aruncat 5 l de ulei pe parbriz) si practic nu stiu cu ce sa mai scot acele pete. Masina fiind alba, nu se prea observa, am dat cu niste diluant si in mare am reusit sa iau, dar geamurile tot uleioase sunt. Exista vreo solutie ceva sa dau pe geamuri , chiar si pe masina sa o degresez de acea vopsea ? Nici stergatoarele nu mai sterg bine de cand cu acest eveniment, sterge doar prin unele parti,de parca s-a tocit de tot lama la stergator .
cristian.iliescu88
Un polish facut de cineva care se pricepe rezolva problema chiar si pe geamuri.
Cypry Brasov
Eu de vreo 2 ori pe an curat geamurile cu diluant, se cuata perfect,de la spalatorii se aduna ceara si geamurile devin imbacsite cand ploua!!ai grija sa nu dai si pe chedere....
argon
Incearca cu spuma activa de calitate, gen karcher rm81, si cu jet, binenteles.
espacern
"Gazarea" se indeparteaza cu alte metode....nu e chiar asa simplu.
Pe geam poti sa dai cu solvent folosit pentru degresat.....nu diluant.
argon
Numai ca nu de gazare intreba ci de petele uleioase.
BogdanBn
si de gazare, de tot ma intereseaza !
Dreamer
Nu polisha parbrizul, risti sa il distrugi ireversibil.
vasile82
Salut,
Am avut si eu probleme cu gazarea parbrizului. Am rezolvat problema cu smirghel fin multa apa si usurel cu mana. Nu trebuie apasat tare.

Nu folosi scule electrice - gen polishare - pt ca este posibil sa creezi efectul de lentila si cum zice dreamer nu mai ai ce-i face.

Spor
cristian.iliescu88
Tocmai de asta spuneam ca trebuie facut de cineva care cunoaste meserie. Nu este o treava de tip DIY. Risti sa te coste mai mult daca nu ai idee ce trebuie facut exact. De unde esti BogdanBn??
BogdanBn
Din Bucuresti sunt.
cristian.iliescu88
Daca erai din Pitesti te ajutam eu. Cauta pe cineva care se pricepe si in final va iesii mai frumoasa decat a fost.
Rocco91
Am patit ceva asemanator dar erau doar stropi de vopsea, dupa multe batai de cap, am reusit cu nitrodiluant, este un diluant foarte tare (ai grija sa nu atinga nimic de plastic deoarece decoloreaza, dai cu niste carpe inmuiate in nitrodiluant si dupa daca ai si stropi de vopsea, le iei usor cu o lama de cutter sau cu un bisturiu, eu nu le-am avut la indemana si am dat cu o racleta de zapada, dar am cam lasat cateva zgarieturi care cu un bisturiu micut sigur nu ar fi ramas...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.