Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vajait suspect si suspensii
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Rocco91
Sper ca puteti sa ma ajutati, am trecut de la Renault megane 1 exasperat de unele probleme pe care nu le-am putut rezolva, la ford focus 2 2010, 1.6 tdci.
Pe forumul ford sunt niste indivizi care orice topic as crea il inchid in 2 minute desi nu exista nimic similar...
Problemele mele sunt urmatoarele, aud un vajait care incepe doar pe la 40 km/h si se termina pe la 50 60 la ora, il aud doar din scaunul soferului, daca stau in dreapta nu, si il aud clar din fata mea, am fost la mecanic a invartit de roti si mi-a dat diagnostic rulment spate stanga...M-am plimbat o gramada cu masina si zgomotul e clar din fata stanga in spate nu se aude nimic, intrebarea mea este se poate sa se transmita zgomotul? Doar la roata spate zice ca aude ceva, iar si eu personal am invartit de rotile fata si nu aud nimic in neregula, bine la viteza mica nu se aude nimic nici in masina doar in jurul vitezei de 50 km/h...
Si inca o problema legata de amortizoare, cele de pe fata au fost inlocuite, dar pe spate am niste dubii, desi amortizoarele nu sunt curse deloc, sunt cele originale, in momentul in care masina este incarcata pe spate si trec peste denivelari, mai ales pe autostrada, parca se balangane dar foarte putin, e foarte rigida sa zic asa, la apasarea masinii pe portbagaj, se apasa greu si revine in sus dar parca face si putin balans dar foarte scurt in momentul in care ajunge sus, ceva de genul ajunge inapoi sus coboara 1 cm jos si revine sus dar e chestie de fractiune de secunda...Ar putea fi telescoapele sau altceva din celebra suspensie spate a focusului? Masina sta pe drum foarte bine pe curbe, doar pe autostrada am vazut ca la denivelari parca se simte un oarecare balans anormal, adica il simt prea tare sa zic asa...

Va multumesc anticipat.
Rocco91
Astazi am incercat putin franele si am pus cateva in care a intrat absul...am observat ca dupa ce aproape se opreste masina se aude un frecat tot din stanga fata, ca si cum freaca placuta pe disc, mentionez ca discurile si placutele sunt noi si au cam 5000km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.