Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Conexiune OTG
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
slider2
Am un Allview X2 Soul si pana acum vreo saptamana am avut o memorie usb tip otg de 16gb. Intre timp din pacate am pierdut-o si in ideea de a o inlocui am achizitionat un cablu usb otg. Conectez cablul la telefon apoi o memorie usb normala dar nu se intampla nimic. Ma rog led-ul memoriei usb se aprinde, in usb host controller imi vede memoria usb dar doar atat, n-o pot accesa sub nici o forma. In alte aplicatii de genul cele de mai sus nu imi apare memoria usb ca si conectata. Am folosit inclusiv aplicatii ce solicita rootarea telefonului.
Aveti vreo explicatie pentru situatia asta? Conform logicii mele atat timp cat acea memorie usb tip otg functiona iar prin acest cablu se aprinde ledul memoriei usb, ar trebui sa functioneze, nu?
corbex
Mai incearca si alte cabluri. A, stai, tu vrei sa vezi un card aflat direct la capatul cablului? Nu stiu daca e posibil.
slider2
Pai acest cablu (otg) nu este standard ca un cablu usb normal, ci cu ajutorul lui un smartphone si/sau o tableta poate alimenta o memorie usb si ii poate vedea si edita continutul intr.un explorator de fisiere, exact ca un pc/laptop.
dizzy
incearca si alta memorie usb.
chin3zu
Formateaza stick-ul in FAT32. Din cate stiu Android nu recnuoaste NTFS.
synergist
nu te apuca sa formatezi, e din cablu smile.gif
slider2
Intre timp am rezolvat problema cumparand un usb stick otg de 16 gb. Pe langa asta acum cateva zile am gasit si primul usb stick otg pe care il pierdusem. Acesta a "trait" mai bine de o luna de zile intre membranele de cauciuc de langa cuva masinii de spalat. Cea mai tare parte este ca functioneaza exemplar desi a fost spalat si para-spalat la temperaturi de pana la 90 de grade.
Liviu
QUOTE(slider2 @ 25 Aug 2015, 16:35)
Cea mai tare parte este ca functioneaza exemplar desi a fost spalat si para-spalat la temperaturi de pana la 90 de grade.
*


Nu e "tare" deloc. E un circuit integrat capsulat ermetic si care a stat in apa si detergenti fara a fi alimentat ... deci nu avea ce injectii de curent aiurea sa primeasca.
Orice circuit integrat sau placuta doar cu circuite integrate sau/si componente SMD (fara bobine) rezista fara nici o problema in conditiile respective.

Temperatura, ca sa puna in pericol circuitele, trebuie sa fie mai mare de 150 de grade (in general).

Daca nu a oxidat nimic de pe langa circuite, totul ar trebui sa mearga brici.

Eu am avut handsfree-uri bluetooth spalate (3 pana acum), unul de 2 ori ... si inca merg perfect smile.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.