Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutii de viteza Megane 1
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
Pages: 1, 2
danny66gti
salut
se pare ca sunt blestemat cu reno...in timp scurt am cate o reparatie mare de facut
al 2 lea reno care ma lasat in maxim o luna jumate de la cumparare:))
cutia de viteze e dus...bag in viteza frumos tot normal,ambreajul ok totu bine,pana dau sa plec de pe loc si tremura de parca se rupe in 2 scoasa din viteza merge deci nu e blocat nimic,la fel daca o las in viteza si calc ambreajul
masina este acum in service,baieti sau uitat au au dat jos planetarele si sunt ok(credeam ca mi-a sarit vreo una din cutie)
deci a ramas cutia
intrebarea mea este daca pot sa pun alta cutie de megan de pe un motor 1.4 sau alt motor decat al meu 1.6 8v...si cam ce pret ar fi corect pt o cutie din dezmembrari?
jas2
Poate ai ulei pe disc...
Poate ai antigel pe disc...
Poate s-a rupt (doar) un arc de pe disc...
Poate nu te pricepi prea bine si te fac baietii...
Poate... biggrin.gif
danny66gti
posibil,de priceput nu ma pricep ,daca era asa o facem eu singur....sper sa nu fie o teapa ,maine cumpar cutie si sa aflu ca defapt e ambreajul dus

4 Aug 2012, 12:52:
am gasit cutie de laguna 1.8 tipul de la dezmembrari de acolo spune ca se potriveste cu 1.6, la service mecanicul zice ca se poate
stie cineva daca este asa,ca nu vreau sa merg 100 de km cu,cutia in porbagaj sa fac comparati si sa vad ca nu e buna,mai dau si bani pe benzina degeaba
cj98czh
Daca este acelasi tip si aceeasi codificatie se potriveste, daca nu te risti ..

Uite aici alta discutie ...

http://www.reno.ro/cutie-de-viteze-pt-scen...ml#entry3515591

Foloseste cu incredere functia SEARCH a forumului!

Spor!
danny66gti
un mic update
am gasit CV la dezmembrari 200 euro,am incercat si una de laguna 1.8 dar nu se potrivea
fuzeta fata dreapta si planetara dreapta 50 de euro
ulei cutie de viteze 90 de lei
plus umblatul in stanga si dreapta,nervi mancat,i pe total am cheltuit in jur de 300 euro+ ce am de platit la mecanic
dar acum au tot ce le trebuie la service sa o monteze inapoi si sa pot pleca

p.s poate cineva o sa ai be nevoie vreo data...codul de pe tablita CV la motor 1.6 benzina este JB11
Mircea_C20
poate ma ajutati si pe mine cu o informatie macar...
Masina in cauza este un megane din 2001 1.9dti 98cp cu ~260mii km.
PROBLEMA: in iarna cand i-am schimbat uleiul am verificat si nivelul la cutie si am completat cu aproximativ 3-400ml ulei de cutie. Aseara am venit cu masina de la tara, toate bune si frumoase pana la intrarea in bucuresti cand din senin mi-a sarit din viteza a 5a....am calcat ambreiajul a dat a 5a iar si toate ok, 5km mai in fata cand am franat la intrarea in bucuresti n-a mai intrat in nici o treapta de viteze. am tras pe dreapta am oprit motorul si am incercat vitezele. cu ea oprita intra in toate trepetele. am incercat sa plec cu a 1a si a facut juma' de metru si ZDRANG !! s-a blocat cutia. nu am putut sa o misc impinsa decat cu ambreiajul calcat. am dus-o in service si mi-a gasit burduful de la cutie spart de la planetara din stanga si tot uleiul scurs si cutia a ramas blocata in treapta a 5a

Intrebari:

-pentru VF1LA0N0524597341 ce cutie de viteze am sa ma apuc sa caut pe la dezmembrari. daca vinde cineva sau stiti un pret, orice informatie este bine venita..

-cutie in cauza este compromisa sau exista o urma de speranta pentru ea? mi-a zis cineva de la renault ca daca ramane blocata in treapta a 5a exista o fereastra de vizitare si ca se poate debloca...sti cineva ce si cum?

-si cea mai stupida intrebare poate, este compatibila cutia de laguna II 1.9dci in 6 trepte? intrebam ca poate merita sa fac o asemenea conversie ca nu cred ca ar fi mare diferenta. a mai facut cineva "manevra" asta?

Multumesc !
espacern
@Mircea_C20=Cutia de pe masina este JC5107.
Daca ai ramas fara ulei in cutie mai mult ca sigur rulmentii sunt"morti" si poate alte piese la fel.
Dar asta doar la demontare se constata defectul 100%.
Cel mai bine pentru masina ta este sa repari cutia originala dar daca costurile de reparatie depasesc valoarea uneia SH poti sa cumperi si sa montezi doar una IDENTICA cu cea originala.

@+
b06fcn
Plus ca exista riscul sa se fi dus si sincroanele daca s-a mers fara ulei.
In ceea ce priveste cutia cu 6, desi teoretic s-ar putea, sunt multe de schimbat/modificat/adaptat (volanta e dubla masa, ambreiajul e altul, timoneria este pe cabluri, planetarele sunt diferite la intrarea in cutie, nu stiu cum este comanda de ambreiaj, daca este cu cablu sau hidraulica). Ideal s-ar putea face, teoretic vorbind, ca dpdv costuri cred ca duce mult, daca ai avea o masina donatoare de pe care sa iei tot ce e de luat (ideal ar fi un Megane II 1,9 dci). Si pe mine ma batea un gand din asta ca incep sa am o bataie in cutie, cred ca e un inceput de joc la diferential, dar mai analizez optiunile.
alexgalatzi
Cutia de viteze scoate un vuiet puternit la viteze mai mari de 30-40 km/ora. Si vreau sa o schimb. Din ce am gasit pe site am inteles ca modelul este JB3. Conteaza capacitatea motorului sau modelul masinii de la care provine??? Sau e suficient sa caut cutie JB3?
jas2
Ia cutia de la o masina identica cu a ta.Poate fi alta culoare... biggrin.gif
R19/16v
Atentie mare la sufixul codului! JB3 XXX.
XXXul ala e foarte important si trebuie sa iei o cutie identica cu a ta.
bvmegan
QUOTE(alexgalatzi @ 17 Jun 2013, 17:18)
Cutia de viteze scoate un vuiet puternit la viteze mai mari de 30-40 km/ora. Si vreau sa o schimb. Din ce am gasit pe site am inteles ca modelul este JB3. Conteaza capacitatea motorului sau modelul masinii de la care provine??? Sau e suficient sa caut cutie JB3?
*


citeste tot codul de pe cutie si cauta exact ce trebuie. de exemplu pe masina mea , megan coupe coach daof am cutie JB1198 S067565 si am si eu un huruit ciudat atat in accelerare cat si in frana de motor si mi-a zis un mecanic ca ar fi un rulment la cutie.. as ca o sa umblu si eu sa caut o cutie !
Ia exact ce scrie pe a ta eu am luat o dat o tapa cu caseta de directie. cei de la dezmembrari zic .. da da se potriveste e ok... doar sa iti ia banii... ca pana vii tu sa le returnezi cutia eii deja ruleaza banii tai sii inmultesc si credema ca o cutie la dezmembrari e undeva 500 ronipt modele dein 97 2000 ...iar una noua destulcat sa vrei sa vinzi masina pt ca daca vrei sa schimbi cutia clar o sa zica ca trebuie si ambreiajul cei mai multi mecanici.. mi asta mi-au dat de inteles toti..
espacern
QUOTE(bvmegan @ 23 Jun 2013, 15:27)
citeste tot codul de pe cutie si cauta exact ce trebuie. de exemplu pe masina mea.....am cutie JB1198 S067565

Doar JB1198 trebuie sa cauti....S=fabrica si 067565 este seria unica.

@+
Marynel188
Salut baieti!

O problema cu cutia de viteze am si eu, acum 2-3 luni mi sa spart burduful de la planetara stanga si am ramas fara ulei, am mers cam 50 km cu ea asa......am ajuns acasa si am cumparat ulei de la o benzinarie, am pus in cutie si am constatat ca nu mai intra in viteze cum intra inainte (intra mai greu)....acum 1 zi, cand sa plec dimineata la servici, am bagat in marsalier, am dat inapoi, am scos.o pe liber si cand sa bag in treapta 1 nu am mai intrat, si nu intra in nici o treapta decat in a 5-a.

Voi ce sugestii/pareri aveti?
jas2
Parerea mea este ca sunteti batuti in cap cei care nu va dati seama ca aveti burduful spart si mai si mergeti fara ulei dupa ce a constatat altcineva ca s-a spart.
cj98czh
Marynel188 - ce ulei ai bagat si ce cantitate?

Daca nivelul si felul uleiului sunt ce trebuie ... te paste o alta cutie ... ala este costul pentru ca ai umblat fara ulei ...
dante_x
eu am gasit o cutie la dezmembari cu 100 Euro, am schimbat-o acum un an si merge bine de atunci.

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=252511&hl=
remusmadalin
Am eu o cutie de viteze de rezerva, daca te intereseaza, ma poti contacta si ne intelegem.
felixneagu
Salutare... ca sa nu mai deschid alt topic, este normal ca la iesirea din cutia de viteze spre planetare sa nu fie simering, iar etansarea sa se faca numai cu burduf? Am fost ieri la service (pentru alte probleme) si au gasit colierul de la burduf (iesirea din cutie spre planetara) desfacut. Culmea ca nu am pierdut ulei pana acolo. Cand a lasat planetara in jos, a inceput sa curga ulei la greu. Din cutie. Au lasat sa se scurga tot uleiul, apoi au pus colierul la loc. Intrebare... daca pierdeam uleiul pe la acel burduf, exista posibilitatea sa se blocheze cutia sau mai ramanea ulei pe fundul cutiei? Renault megane 1, 1.6 16v, 2003.
cj98czh
Daca este vorba de planetara stanga (doar aceea comunica direct cu cutia), da, daca pierzi uleiul, nu vezi si mergi asa ... cam bulesti cutia ..
felixneagu
Da, e vorba de stanga. Dar pe dreapta nu e acelasi lucru? Acolo e simering?
cj98czh
Da, cu aia nu ai treaba din punctul asta de vedere.
felixneagu
Cam ciudati astia de la renault. Am inteles ca renault si logan sunt astfel construite?
espacern
@felixneagu=Logan este made by Renault si au acelasi sistem.
In partea stanga burduful respectiv se fixeaza ferm pe rulment cu simering.

@+
vladdy99
Noob question:
Cum iti dai seama ca trebuie schimbat uleiul de la cutia de viteze?

Nu detin informatii privind ultimul schimb de ulei la cutia de viteze.
cj98czh
Uleiul de cutie trebuie sa fie 75W80, cantitatea de ulei pentru cutia de tip JC este 3,1 litrii.

Buson de vizitare ai pe lateralul cutie in compartimentul motor, aproximatv sub baterie daca ai bateria in compartimentul motor. Este un fluture de plastic.

Daca il desfaci ala si curge ulei, uleiul este ;a nivel, daca nu bagi pana curge.

Renault zice ca uleiul nu se schimba, personal l-am schimbat. ... acum fiecare ..
vladdy99
Multumesc de informatii.

O sa verific nivelul si eventual o sa completez.

Din fabrica vine cu 75w80 ? Nu vreau sa le amestec.
Din ce am citit exista si 75w90.
cj98czh
Exista, mai multe tipuri de ulei de cutie, ca si sfat nu pune decat 75W80, daca gasesti Elf Tranself 75W80 NFJ, este mai bine ..
cv02gen
Salut! intrebare: pe unde se verifica nivelul uleiului din cutia de viteze, mai precis unde are joja? am un megane I 1.9dti.
espacern
Nivelul este prin debordare nu are joja......bagi prin gaura pana curge afara adica.
Daca citesti cu 3 postari mai sus gasesti...mura/n/gura.

@+
BigDaddyAdy
Renault foloseste la aproape toate cutiile de viteze ulei elf 75w80. Este putin mai subtire decat 75w90 sau 80w90.
Eu am incercat 80w90 si a mers ok, doar ca intra mai greu in viteze, mai ales cand e rece.
isc86
Aveti idee daca pot pune in locul unei cutii jc5 o cutie de pe laguna 2.0 8v care cred ca este jb ? Este vorba de un megane coupe 2.0 16v si am posibilitatea sa iau o cutie de pe o laguna 1 , o cutie de 2.0 8v. Va multumesc si scuzati ca nu am deschis alt topic !
groul
Nu stiu daca intreb unde trebuie ,dar inatreb.... Pentru masina din semnatura intra tot 3.1 litrii ulei in cutie? As vrea sa-l schimb si vreau sa stiu ce cantitate cumpar. Va multumesc pt raspunsuri.
espacern
La 1.4 cu 16 V intra 2.8....pana da pe afara!

@+
groul
M-ai salvat de la o cheltuiala aiurea. iti multumesc din suflet omule. voiam ieri sa merg sa cumpar 4 litrii de ulei pentru cutie. va multumesc inca o data din suflet
alecssssssss
Va salut! Nu stiu daca postez bine aici, nu prea folosesc forumul biggrin.gif sunt nou:D
Problema este in felul urmator...detin un megane 1 classic 1.6 16v din 2001...cateodata dupa ce bagam mansarier, nu intra in nici o viteza decat in viteza a 5-a, trebuia sa mai cuplez odata mansarierul apoi intra in viteza..daca nu bagam mansarier nu avea nici o problema niciodata si schimba perfect in mers..pana intr-o zi cand nu a mai vrut deloc sa intre in nici o viteza decat in a 5-a...aa cateodata cand cuplam mansarier intra treapta 1...
a venit mecanicul la mine s-a uitat a incercat sa schimbe direct din cutie (sub masina) si nu vrea sub nici o forma...verdict, cutie defecta...sfatul lui a fost sa caut alta SH decat sa o repar pe aceasta deoarece ma poate costa mai mult sau sa am probleme cu ea din nou mai tarziu..am gasit o cutie de scenic acelasi motor 1.6 16v la 300 lei si alta de un megane ca al meu la 600 lei respectiv 700 lei...acum nu stiu ce sa fac am inteles ca poate sa nu fie compatibila, depinde de seria cutiei...dar cam slabe sanse sa gasesc aceeasi cutie ca a mea...ma puteti sfatui careva..aveti cunostinta daca se poate potrivi? am mai citit pe forum persoane care au pus de pe alt model si s-a potrivit..acum cred ca este la noroc..ce ziceti? ms
tunderbird
Se potriveste si de la alt model de masina, dar cu conditia sa aiba aceeasi codificare.
Codul se gaseste gravat la partea inferioara a cutiei imediat sub busonul de umplere cu ulei.
alecssssssss
ok am sa verific..dar trebuie sa corespunda toata seria sau doar primele 3? ms
nlu
Aveti idee daca acel burduf de langa cutie partea stanga se potriveste cel de Solenza 1,4 ?... masina este Megane 1 1,6 16 v din 2001 si este umed burduful si nu vreau sa dau de altele. Multumesc anticipat.
espacern
Daca este doar umed si nivelul de ulei din cutie este OK nu trebuie schimbat.
Un burduf identic costa cca.20 Ron dar implica un pic de manopera la demontat tripoda planetara.....si ulei nou.
nlu
Problema este ca burduful este putin intepat, nu curge dar e umed, verificata de mecanic..... si se pare ca s-ar potrivi cu cel de solenza din auzite....... vroiam sa verific daca l-a schimbat cineva care poate sa confirme sau sa infirme.
espacern
Daca ai fantezie cu piese de Solenza....se potriveste!
Nu exista piese de X sau Y....sunt doar compatibile dupa dimensiune dar de calitate diferita.
La cat costa un burduf OK nu inteleg interesul pentru Solenza.....my bad!
nlu
Nu am nicio fantezie ....... pretul face diferenta si ideea este ca vine cu totul (semering, coliere , flansa care prinde pe cutie minunatul burduf si minunatul rulment de pe planetara) si mergi pe incredere ca e ceva diferenta.
petrisor_tataie
salut.
pentru NLU sfatul meu : mai pune ceva banuti si cumpara-ti de origine.
cele de solentza sunt facute de diversi si nu intrunesc proprietati chimice,iti spun din proprie experienta (am pus cu multi ani in urma burduf de solentza la servodirectie deoarece de megane erau scumpe si pe comanda si aveam probleme mereu cu ele,banii pe 3 burdufuri solenta=echivalent 1 burduf megane,raportat la uzura).eu pana si dupa revolutie faceam curele de dacia si numai eu stiu cum le faceam si cat tineau.
espacern
QUOTE(nlu @ 5 Jan 2015, 23:27)
minunatul rulment de pe planetara

Cum bagi rulmentul de 1.4 pe 1.6?
Diferenta de pret se explica prin calitatea materialului.....plastic in loc de cauciuc.
nlu
Eu vreau sa verific daca a ma procedat cineva asa si care a fost rezultatul. Multumesc de raspunsuri si sa auzim de bine.
aluibasarabeanu
Decurand am primit o recomandare de la un mecanic si nu as vrea sa o iau din prima de buna si sa mai intreb pe ici pe colo.As vrea sa schimb uleiul din cutie.Mecanicul mi a recomandat ca, dupa ce scot cat pot din ulei, sa ridic masina de o roata, sa umplu cutia cu motorina, sa o bag in treapta intai, sa dau drumul la ambreiaj si sa o las sa mearga in gol un minut dupa care sa las sa curga tot din cutie, cica motorina aia o sa imi curete tot pe acolo.Totusi, cred ca mai ramane ceva lichid in cutie, motorina chiar.Si inca o intrebare: care este dupa parerea voastra cel mai bun ulei de cutie, pretul nu conteaza, am motorul 1,6 8 valve pe un megane din 2000. Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
espacern
Ulei recomandat pentru cutie Tranself NFJ 75W80.
Victor L
Salut,

Am iesit si eu in weekend cu masina si am observat ca nu mai cupleaza cum trebuie cand incerc sa schimb treptele de viteza,iar in a treia de exemplu nu vrea sa intre decat daca o fortez...ma gandesc ca este posibil sa se fi indoit tija metalica care selecteaza treapta de viteze ( am mai patit chestia asta mai demult ) . De asemenea la schimbarea treptei de viteze are un moment in care nu se intampla nimic dupa care are un zvac si abea apoi se simte ca s-a trecut in treapta superioara.

Astept opiniile si sugestiile voastre. 1zhelp00.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.