Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 din 1975
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Stefand
Salut!

Acum o săptămână am postat pe topicul cu „franțuzoaica” poze cu două Dacii semipărăsite pe care le-am identificat eu prin oraș, pentru că aș fi vrut să salvez un exemplar de Dacia 1300 de la Remat pentru a-l restaura.

Am lăsat într-o doară câte un bilet cu nr. meu de telefon la fiecare din cele două în speranța că proprietarul ar vrea să scape de „vechitură” și am ocazia să o achiziționez ieftin pentru că o astfel de achiziție este un lux pentru mine în momentul de față. La sfârșitul săptămânii trecute am fost contactat în legătură unul din biletele respective.

Nu mai lungesc prea mult povestea, pentru că v-ați dat seama, am devenit pe neașteptate proprietar de Dacia 1300 124.gif 124.gif 124.gif

Am cumpărat această Dacie din '75 de la primul ei proprietar, un bătrân de 82 ani căruia starea de sănătate nu prea îi mai permite să conducă. Evident, omul nu s-a despărțit ușor de ea și din acest motiv i-am spus cu bucurie că nu va ajunge la Remat pentru voucher sau valorificarea fierului vechi cum ar s-ar întâmpla dacă ar fi ajuns la ceilalți potențiali clienți ci a ajuns pe mâini bune și va deveni într-o zi vehicul istoric.

[attachmentid=1627994373]
[attachmentid=1627994374]
[attachmentid=1627994375]
[attachmentid=1627994376]
[attachmentid=1627994377]
[attachmentid=1627994378]

<span class='edit'>16 May 2015, 00:44:</span>
[attachmentid=1627994379] [attachmentid=1627994380]

<span class='edit'>16 May 2015, 00:51:</span>

Deși vânzătorul mi-a zis inițial că motorul este francez, după plăcuța de pe el mi-am dat seama că nu este așa, fapt confirmat și de acte, dar nu am vrut să îl combat pentru că el a trăit 36 de ani cu această idee ...
user posted image

Spun 36 de ani pentru că deși mașina este din 1975, prima înregistrare pe Cartea de Identitate este în 1984, același lucru apărând și în certificat. Poate mă lămuriți voi.

Avantajele majore ale mașinii sunt că structura caroseriei(praguri, podele, lonjeroane,etc.) nu este afectată deloc de rugină iar interiorul este în stare foarte bună: aproape nimic nu necesită înlocuire, tapiseria, cu excepția a câtorva locuri la scaunul șoferului unde este descusut, a fost acoperită cu acele huse și sunt în stare perfectă, plafonul a fost refăcut.
[attachmentid=1627994381][attachmentid=1627994382]

<span class='edit'>16 May 2015, 00:58:</span>
Totuși are nevoie să i se facă tinichigeria. Din păcate portierele(cam toate) sunt mâncate în partea de jos.

[attachmentid=1627994383] [attachmentid=1627994384]

Pentru că în ultimii 2-3 ani a stat(afară), după spălat arăta așa:
[attachmentid=1627994385]

<span class='edit'>16 May 2015, 01:11:</span>
Mi-a făcut o plăcere deosebită să o conduc. wub.gif Eu nu am mai condus Dacie până acum, dar am mers cu Dacia și pot să spun că față de una din anii 90 este cu totul alt film. Și prietenului meu broscar(adică pasionat de VW Käfer), care o găzduiește momentat(mulțumesc pe această cale!), i-a plăcut enorm. Și zicea cineva că Dacia se conduce greu? huh.gif Îl invit la o tură cu Aro din 80- cu servomușchi. icon_mrgreen.gif

Din păcate, în continuare nu va începe restaurarea în adevăratul sens al cuvântului pentru că momentan nu îmi permit. De altfel și Aro-ul din semnătură ar avea nevoie de așa ceva. De aceea aș dori să vă cer sfaturi cu privire la conservare, zone sensibile care au nevoie în mod special de atenție,etc. Vreau să merg într-o zi la garaj să o curăț mai amănunțit și să tratez rugina cu Feruginol.

[attachmentid=1627994386]
[attachmentid=1627994388]
Daciotul_98
frumoasa
roby_1300_rap
multa vaselina si ULEI NEFOLOSIT pe la imbinari si nu ai treaba cu ea smile.gif , din intamplare mai sti ceva dacii 1300 prin cluj recuperabile la un pret rezonabil ?
Stefand
[attachmentid=1627994553]
[attachmentid=1627994554]

Asta e pe Traian 79. Farurile și stopurile sunt Elba. Scaunele sunt din textil, iar interiorul este în stare foarte bună.

Nu știu nimic despre proprietar, preț, etc.

Am mai văzut una vișinie zilele astea pe N. Bălcescu la intersecția cu Constanța care avea textul de pe portbagaj cu litere separate,dar e posibil să fi fost doar parcată acolo.
tavi_dacia1100
Cea gri nu vrea omul sa o vanda. Pacat de ea, ca de 2 ani de cad sta acolo e tot mai coapta.

Cea visinie e parcata de vreo jumatate de an ca n-am avut timp si chef sa-i fac motorul si ambreiajul, dar o sa ma ocup candva si de ea.
[attachmentid=1627994573]
Stefand
smile.gif)

Cea albă de BV, e tot a ta ?
tavi_dacia1100
E crem masina si in principiu tot ce e Dacie veche pe str. asta imi apartine sau are legatura cu mine. tongue.gif
Stefand
Crem, desigur, la fel ca a mea ...
DACIOTUL_97
QUOTE(tavi_dacia1100 @ 18 May 2015, 16:46)
in principiu tot ce e Dacie veche pe str. asta imi apartine
*



Mai ai umpic si cumperi strada cu totul naughty1.gif

@Stefand - Masina nu arata rau,va fii ceva de munca,dar daca te straduiesti,ar putea iesii ceva frumos smile.gif Succes pentru cand vei incepe munca la ea !
Stefand
Îmi poate spune cineva dacă mai găsesc pe undeva portiere noi ?
Adrian Frigo
Nu.Doar să mai ai baftă să fi rămas pe undeva un set uitate într-un magazin.....dar cel mai probabil și alea de CONEX mad.gif
Stefand
Pe portierele de 1310 cu mânere pătrățoase, se pot pune mânerele de 1300 să arate și ok ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.