Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Termen livrare Captur
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Captur
Pages: 1, 2
BlaueCorsa
Cat de mult ati asteptat de la comanda ferma pana la livrarea masinii?
b76bgaarh
in contract ce scrie?
BlaueCorsa
In contract scrie 3 luni si jumatate, dar din cate stiu in multe cazuri se livreaza mai repede.
Thaddaus
Pe 26 noiembrie 2014 am platit avansul de 5% iar pe 26 februarie am ridicat masina din reprezentanta.
BlaueCorsa
Multumesc de informatie.
dil
Termenul de livrare este estimativ si este +/- 2 saptamani. Adica in cel mai fericit caz poate sa ajunga cu 2 saptamani mai devreme.
BlaueCorsa
OK, masina a fost produsa (a trecut cam o luna jumatate de cand am platit avansul), insa mai dureaza transportul circa o luna...
b76bgaarh
vine pe vapor?
BlaueCorsa
Habar n-am, desi dat fiind intervalul mai degraba cred ca vine impinsa...
BlaueCorsa
Vine pe vapor, intr-adevar. Valladolid-Barcelona (camion), Barcelona-Constanta (vapor), Constanta-Bucuresti si pe urma Bucuresti-Iasi.
BlaueCorsa
Astazi e livrarea. Am dat comanda ferma si avansul pe 3.04, timp total de asteptare 11 saptamani.
adema1981
11 saptamani blink.gif
Si eu am 8 saptamani de asteptare deja.

Cica saptamana asta vine. Se pare ca e ultimu lot/stoc de motoare Euro 5 , restu care vor veni sunt numai Euro 6.

Diferentele sunt de 5 Nm in plus si 0.5 L/100Km in minus pentru Euro 6.
madhorsefuzzy
Si o taxa scutita la EURO 6 care va trebui platita ulterior. wink.gif
BlaueCorsa
Asta mi-a placut...

[attachmentid=1627998589]
tannu
La mine cam 7 saptamani
BlaueCorsa
Ce versiune si ce motorizare?
adema1981
Gata , a venit dupa 2 luni si 3 zile.



tannu
QUOTE(BlaueCorsa @ 2 Jul 2015, 13:28)
Ce versiune si ce motorizare?
*


Scuze...
Autenthique 1.5 dci (90 cp)
BlaueCorsa
La multi kilometri fara probleme smile.gif.
tannu
Multumesc la fel !
Citrone
Buna,

as vrea sa intreb: daca a plecat din Barcelona in 13.10, cam cit face pina la dealer?
BlaueCorsa
La mine a fost cam o luna, daca esti din Bucuresti mai scade cateva zile smile.gif.
CristiJ
Am platit acontul pe 14 iulie 2015 si dupa 4 luni inca ma duc cu vorba. Fite mari (Renault), profesionalism ZERO. Probabil in Franta au ramas numai marocanii.

Mare teapa. mad.gif
Thaddaus
In contract ce scrie ?Parca era trecut un termen maxim de livrare si daca nu e respectat iti poti lua avansul inapoi..
dil
Comanda am dat-o pe 16 februarie.
La mine in momentul comenzii termenul de livrare estimat a fost 30 iunie.
Termenul de livrare in contract a fost de 19 iulie.
Masina am ridicat-o pe 19 iunie.

De tinut cont ca in luna august uzinele auto nu lucreaza vreo 3 saptamani.

Tie ce termene ti-a dat?
b76bgaarh
ciudat, reno avea termene f bune de comanda.

la kadjar, de exemplu, daca il comandai in octombrie sosea imediat dupa sarbatori.
dil
Daca dorintele tale corespund cu carateristicele unei masini lansate deja in productie si nerezervata de vreun cumparator ai sanse sa vina mai devreme cu 1-2 luni.

Sau daca iti place unul din modelele expuse in showroom poti sa o iei pe loc.
b76bgaarh
eu vorbeam de comanda blanc.

Citrone
Eu am platit acontul in 7 iulie si ultima informatie pe care o am e ca in 13 octombrie a plecat din Barcelona. Data de sosire in curte la dealer e 24 noiembrie.
Miine ma gindesc sa sun sa vad daca are noutati pentru mine.

11 Nov 2015, 15:48:
Am sunat azi dimineata si mi-au spus ca in 17 noiembrie masina e aici. biggrin.gif
b76bgaarh
Și livrarea?
CristiJ
In contract nu mai este dat un termen de livrare. Este mentionat insa ca temenul de livrare, comunicat cand vor ei, poate sa fie decalat, dar cu instiintare scrisa. Totul este un basm. In bonul de comanda se mentiona ca in max 20 de zile iti va fi comunicat termenul de livrare. Alt basm. Trag de reprezentanta renault din octombrie, cand aveam termenul initial de livrare. Dupa ce am scris in Franta de doua ori am primit un termen in 09.11.2015. Ulterior am constatat ca am fost blocat de site-ul renault.com, primind recomandarea de a ma adresa reprezentantei din Romania. Pestele de la cap se impute. Reprezentanta umbla cu povesti. Acum am un nou termen pentru 19.11.2015. Vad ca pentru un acont platit pe 7 iulie, termenul de livrare este 17.11.2015. Sper sa fie si comanda mea pe acel vapor. Cineva spune ca a platit avansul in februarie si a primit masina in iulie (5 luni). Incep sa-mi doresc sa ajunga in ianuarie 2016 si sa profit de reducerea TVA-ului. Vai de capul lor. Vad ca nu sunt singurul "dus cu presul". "Frumos" este ca pentru a intra in aceasta "mocirla" am achitat avansul de 5% la dealer si numai dupa 3 zile am primit bonul de comanda de la renault (in romana trebuie scris cu litera mica), in care erau mentionate conditiile generale. Alte mizerii. De fapt ma informau cum imi pot opri avansul, fara sa-si asume responsabilitati. Errare humanum est, sed in errare perseverare diabolicum. Sa incerci sa recuperezi acontul este ca si cum as incerca sa scot ciolanul din gura unui pitbull, prea multa bataie de cap. Marea companie renault este la nivelul "Silvuple monsieur". Si asa am ajuns la ultima masina renault achizitionata in aceasta viata. Ce sa mai spun ca masina poate ajunge in decembrie cu anvelope de vara (informatie confirmata de reprezentanta). Daca ajunge in martie nu mai este o problema, dar s-ar putea sa fie expirate. Pentru cei ce vor sa achizitioneze o masina renault, va doresc gandul cel bun si poate mai cautati ceva oferte pana la decizia finala.
dil
Masina am luat-o in iunie, cu o luna mai devreme decat termenul din contract (iulie). Termenul estimat de dealer a fost 30 iunie si masina a venit pe 17 iunie si am ridicat-o pe 19. Am asteptat 4 luni.

@b76bgaarh: La Symbol am dat comanda in octombrie 2005 si am primit-o la inceputul lui ianuarie 2006. Vreo 2 luni jumate a durat. Bine, Symbolul a venit din Turcia, mai de aproape si se vindea doar in cateva tari. Alte vremuri, alta mancare de peste.
Citrone
@CristiJ - ce noutati mai ai?

Mie mi-au spus 17.11 si cind am sunat au zis ca am inteles eu gresit, in 17.11 ajunge la Constanta. Asa ca inca nu am ridicat-o (eu sunt din Timisoara).
BlaueCorsa
De la Constanta nu vine la tine, merge la centrul de import din Bucuresti. Probabil saptamana viitoare primesti masina.
CristiJ
Am fost informat ca autovehiculul a ajuns la dealer. Dar acum a inceput nebunia cu plata prin transfer bancar si confirmarea plati. Sper ca termenul de livrare sa fie 24.11.2015, dar cine mai stie. Sper sa se termine cosmarul livrarii si sa inceapa cel al anvelopelor de iarna, al inscrierii, al timbrului de mediu, al inmatricularii. "Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul".
Bafta si ganduri bune.
dil
De obicei livrarea are loc in ziua urmatoare platii.
Citrone
Tocmai ce am platit si eu si am trimis O.P.-ul la dealer. Sper ca cel tirziu miercuri sa o preiau.
dil
@CristiJ, @Citrone
Cred ca masinile voastre au venit cu acelasi vapor.

Asteptam primele impresii dupa instrarea in posesie.
radu_vasile59
La mine livrarea a durat cam 3 saptamani, de la momentul in care m-am hotarat. Comanda si aprobarea creditului s-au lungit, asa incat din momentul in care am lansat comanda (platit avans) si am ridicat masina au trecut 3 zile wink.gif .
E drept ca am ales un model care avea livrarea stabilita dinaninte (ceva gen 02.12). Am ridicat masina pe 27.11. In principiu, dureaza cam 1 saptamana livrarea de la intrarea in tara. Masinile vin cu vaporul din Spania.
v.dumbrava
Am platit avansul pentru un Captur Intens Energy 0,9 TCe in data de 4 noiembrie 2015. Am ridicat masina in data de 14 decembrie 2015.
vladionut
@v.dumbrava:
pai 1 luna si putin nu e rau deloc;
cum mai merge treaba cu tichetul rabla? se mai poate? ne poti spune cat a costat masina?
v.dumbrava
Am beneficiat si de un tichet rabla (pe ultima suta de metri), platit separat fata de pretul masinii. Masina a costat 13 200 euro.

vladionut
OK

ceva poze nu ne dai si noua?
ai creat un thread separat pe forum pt impresii, condus, consum etc?
sunt curios cum se misca motorasul asta, mai ales prin oras;
garda la sol mare, dimensiuni relativ mici, bun de oras;
captur este un model frumos si ma gandesc tot mai serios pentru la anul;

din ce oras esti?
Thaddaus
vladionut poate te ajuta topicul meu de aici .
vladionut
ok, thx
dil
Sau poate si jurnalul meu.

0.9 TCe este excelent pentru oras.
BlaueCorsa
Si pentru naveta la distante scurte (20-25 km).
Sean28
La captur am asteptat aprox. 3 saptamani.
Ne-au dat un termen initial mai mare, dar intre timp ne-au sunat si ne-au anuntat ca au gasit la alti dealeri (in Europa sau in tara - nu am retinut exact ) un Captur cum il doream noi.
Am acceptat culoarea, etc si l-am primit destul de rapid (cu ceva noroc!)

p.s. prin 2007 am asteptat de mi s-au lungit urechile dupa un Logan 1,4 cu GPL din fabrica. Ii tot sunam si imi spuneau ba ca e pe TIR, ba ca am dorit cu GPL si mai intarzie... Suparatoare asteptarea, anyway!
zaboss
Comanda 1.03 - termen de livrare săptămâna 23-28 mai. Captur X-Mode 1.2 TCE EDC.
mezym
Excelenta alegere! Felicitari si s-o stapaniti sanatosi!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.