Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Roata stanga spate blocata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
mmgmarius
salut! aseara cand sa plec cu masina m-am trezit cu roata stanga spate blocata, mergea doar in fata, in spate nici macar 1 cm. am mers asa cativa metrii si si-a dat drumul apoi in cativa km situatia s-a repetat, de data asta si la mersul in fata a opus ceva rezistenta. ati patit asa ceva?
devilgenius
Posibil sabot blocat/dezlipit sau ti s-au slabit arcurile care tin sabotii in loc.
Cel mai bine da jos tamburul si uitate pe acolo.
mmgmarius
voi merge la un service azi...
espacern
S-a dezlipit ferodoul de pe sabot.....se schimba cu altul nou (gasesti kit fara arculete/etc.mai ieftin)
kretzu77
Sabotul.
Mie in 4-5 zile de la simtoul zis de tine mi s-a blocat roata complet (a trebuit sa o duc tractata in service). Era aiarna.
Nu ar strica sa-i verifici pe amanpatru si sa schimbi la amandoua rotile.
espacern
Saboti se vand noi DOAR la set de 4 bucati pentru cele 2 roti......si asa se recomanda schimbul !
mmgmarius
sabotul era de vina, acum se face schimbul pentru ambele roti spate. Pun saboti Ferodo, sper sa fie ok. 240 lei toata distractia... poate va mai loviti de problema asta.
BioHazarD
O gramada de bani 240 lei. La ce service ii schimbi?
mmgmarius
in zona la mine, nu e vorba de reprezentanta. pai 140 lei costa sabotii si 100 lei manopera. cred ca la pretul sabotilor m-au ars nitel
espacern
Special am facut remarca de mai sus......eu am luat cu 70 set fara arcuri.
kretzu77
Depinde de service.
La mine au desfacut, s-au uitat si mi-au spus ca nu trebuie sa iau cu totul (presupun ca se refereau la kit-u cu tot cu arculete). Astfel am iesit mai ieftin.
Multe service-uri nu se complica sau nu stiu ca poti gasi si separat.
BioHazarD
Am scos si eu ieri masina din service unde am fost nevoit sa inlocuiesc sabotii:

Preturi:
- inlocuit saboti spate - 74 lei
- rectificat saboti spate - 34 lei
- saboti frana spate (cica TRW) - 129 lei

Ce Dzeu inseamna "rectificat saboti"?
wolfin
cred ca au gresit..se refereau la tambur.....cred
BioHazarD
Posibil. Ma rog, si eu destept ca n-am intrebat exact la ce se refera...
vallixx
Tamburul se rectifica.
Ideea e ca franand, in tambur se face sant. Facandu-se sant, se formeaza o buza pe margine, exact ca buza care se formeaza la discul de frana de pe fata.

Cand se schimba sabotii, se polizeaza buza aia ca sa nu ramana sabotul nou blocat in santul facut in tabur de catre sabotul vechi.
titilev
Azi am patit si eu la fel. De catva timp dadea semne ca se intimpla ceva acolo in spate. Se bloca si isi revenea imediat dupanun scurt ``poc``. Pina azi cind roata s-a blocat complet. Noroc ca am putut sa o scot de pe carosabil si dupa o scurta informare aici pe forum am cautat un meseriascare cu 86Ron sabotii de logan si 50 Ron mana de lucru si citeva ore de lucru in ploaie am rezolvat. La mije problema efectiva a fost ferodoul care s-adelipit de sabot. La 46000 km nu erau uzate aproape deloc sau cel putin erau la fel de groase ca cele ce le-am cumparat.
kretzu77
Sa-ti faci musai rectificare cu prima ocazie , ca nu mai scoti sabotul de pe tambur pe viitor (decat extrem de greu).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.