Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema afisare module FM
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
darksleep
In Irma cu cateva luni mi s-a stricat iremediabil modulul central care afiseaza radio, ora temperature etc.

Am gasit la in schrot acest module care este functional dar cei de acolo mi-au trimis modulul l-au trimis fara acele 3 becuri care au rolul de a ilumina modulul.

Dupa multe mail-uri si telefoane cei de la schrot cica au cautat de nebuni si nu au gasit acele becuri dar au fost foarte perseverenti spunand ca acele becuri se gasesc la price magazine de piese auto.

Din pacate NU se gasesc, cel putin in Arad. Problema este ca nu stiu cum se numesc aceste becuri si nici cati W au.

Rog pe cei care cunosc sau banuie ce tip de bec este sa ma ajute daca este binevoitor.

@EDIT: Revin cu pozele, nu s-au uploadat de pe telefon.

@EDIT 2:

Poza 1
Poza 2
Poza 3

Gabryel.GLN
Din cate stiu sunt T5-uri.
darksleep
Seamana din poze, dar poti sa indoi piciorusele de pe soclu fara sa se rupa ?

Am adaugat si pozele, din pacate s-au creat topic-uri duplicat ca am incercat de pe telefon sad.gif

27 Apr 2015, 14:47:
Din pacate nu gasesc acest bec niciunde, stie cineva exact cum se numeste sau daca poate fi inlocuit de catre o alternativa ?
darksleep
Am rezolvat problema prin inlocuirea becurilor cu alt tip.

O sa revin cu poze in curand, poate mai are cineva probleme de acest gen.
Alexul
Asteptam poze si datalii ! la mine nu prea se vede bine temperatura...
darksleep
Imi cer scuze pentru intarziere, am fost prins cu munca.

Becurile sunt urmatoarele:

Picture 1

Picture 2

Becurile nu stiu cum se numesc, nu isi aduce aminte nici tatal meu care le-a cumparat.

Pretul a fost de 2 RON bucata iar montarea este foarte simpla, au terminalii suficienti de maleabili si lungi ca sa nu se rupa, se introduc in soclul original de pe Modulul FM si se incolacesc terminalii pe soclu apoi excesul se taie cu o foarfeca / unghiera / topor / aparat de sudura, cum doriti icon_mrgreen.gif

Mentionez ca modulul FM lumineaza perfect, se vede foarte bine inclusiv daca bate soarele direct pe " LCD ".
Andyno
Si eu am umblat ieri in el. Am schimbat folia cu una alba, si am sms-duri. Se vede mult mai ok si arata superb pe alb.
darksleep
QUOTE(Andyno @ 7 May 2015, 12:17)
Si eu am umblat ieri in el. Am schimbat folia cu una alba, si am sms-duri. Se vede mult mai ok si arata superb pe alb.
*



Cum ai montat acele SMD-uri ? Ma refer ca soclul e unul ciudat la cel original, si nu imi pot imagina cum face SMD-ul contact cu aripioarele acelea de cositor.
robert2
Becurile de mai sus sunt becuri de scala Radio pe care le gasesti la magazine de piese electronice acestea se gasesc pe 6 si 12V, se potrivesc perfect becurile de bord de Dacie si sunt becuri de 1,2W T5.
Alexul
Am renuntat la soclu. Ledurile le am lipit deasuprea la locasul unde intra soclul. smd-urile stau in aer..cracii sunt lipiti de plus si minus. A trebuie vro 4 incerca sa iasa ok. Se vede super si pe timp de noapte si pe zi.
darksleep
QUOTE(Alexul @ 14 May 2015, 22:35)
Am renuntat la soclu. Ledurile le am lipit deasuprea la locasul unde intra soclul. smd-urile stau in aer..cracii sunt lipiti de plus si minus. A trebuie vro 4 incerca sa iasa ok. Se vede super si pe timp de noapte si pe zi.
*



Daca te rog, faci o poza? Ma tenteaza si pe mine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.