Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Salut
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
vlad123456
Salut am un Reanault Laguna din Anglia mai precis va dau datele asa cum sunt scrise in certificat.
Model- Renault Laguna Dynamique DCI 120
Body Type-5 door Hatchback
KW-88
Emisii Co2-150g pe km
Data primei inregistrari-03.07.2005
CC-1870
Intrebarea mea este ce euro e? euro 3 sau euro4 ,multumes.
audiofilu'
Cred ca Euro3 pentru ca benzinarele din 2005 au Euro4, cand am luat-o pe a mea toate cele diesel erau maxim Euro3.
Brabus
e exact cum ti-o vor trece aia de la RAR. sunt masini cu aceeasi motorizare trecute la E3 si altele la E4.
daca ai ceva cunostinte la RAR ai putea sa te invirti de un E4.
bafta.
Alexandar
1.9 DCI 125 F9Q758 FABR.12/2005 E4
1.9 DCI 120 F9Q674 FABR.03/2005 E3

Contacteaza-l pe colegu' espacern si te lamureste el.
vlad123456
F9Q674 ce e asta cod motor? unde-l gasesc? si cum dau de espacern nu pot sa ii dau pm ca e administrator,o sa-i dau mesaj pe gmail,ms
Alexandar
Nu poti da PM pentru ca nu ai destule postari. In principiu masina ta e E3, aproape fara nici un dubiu, dar pentru orice eventualitate te poate ajuta colegu'. Vezi ca mai este un topic in privinta normei de poluare unde ai un infinit de date necesare de la colegii iscusiti.
vlad123456
Ms Alexander
P.S. Am permisu de 2 saptamani si nu prea stiu eu chestiile astea
Alexandar
Vei avea taxa in jur de 1200 si ceva de euro, iar daca o inmatriculezi in august scade la putin sub 1000 de euro.
boeru_laurentiu
QUOTE
1200 si ceva de euro


Un fleac ... aproape jumatate din valoarea masinii !
audiofilu'
Pai daca o da (vrea) cu 1500 euro e cam cat valoarea masinii...
vlad123456
Fiind euro3 incadrata la 9-10 ani taxa de timbru e 9000 lei in august daca vreau sa inmatriculez o incadreaza la 10-11 ani si costa 7000 lei Am dat telefon la anaf sunt sumele oficiale spuse de ei Deci cu siguranta nu o inmatriculez daca era euro 4 incadrata la 10-11 ani merita sa o inmatriculez pt ca costa doar 2000 de lei.ms tuturor de raspunsuri.
espacern
I-ti plac senzatiile tari de vrei sa circuli cu masina cu volan pe dreapta in Romania?
vlad123456
QUOTE(espacern @ 21 Apr 2015, 20:32)
I-ti plac senzatiile tari de vrei sa circuli cu masina cu volan pe dreapta in Romania?
*



toti aveti ceva cu volanul pe dreapta va referiti la depasiri? Merge sa depasesti si cu volan pe dreapta, asa si cu volan pe stanga daca stai in curu masinii nu ai vizibilitate..
Aco
Chiar crezi ce spui?
audiofilu'
QUOTE(boeru_laurentiu @ 21 Apr 2015, 20:38)
Un fleac ... aproape jumatate din valoarea masinii !
*


QUOTE(vlad123456 @ 21 Apr 2015, 21:26)
Fiind euro3 incadrata la 9-10 ani taxa de timbru e 9000 lei in august daca vreau sa inmatriculez o incadreaza la 10-11 ani si costa 7000 lei
*


De fapt e cel putin inca o data valoarea masinii. Buna afacere.
Alexandar
Da, am gresit eu. E 2200€ taxa.
srg93
QUOTE(Aco @ 21 Apr 2015, 21:12)
Chiar crezi ce spui?
*



"P.S. Am permisu de 2 saptamani si nu prea stiu eu chestiile astea"

...
Aco
Incearca sa vinzi masina asa cum ai luat-o. Ia-ti o masina mica in banii tai, o corsa c, clio, golf 3, etc si invata sa conduci, apoi ia-ti o masina cum e laguna, care necesita un buzunar ceva mai adanc s-o intretii corespunzator.
Alexandar
QUOTE(audiofilu' @ 21 Apr 2015, 22:21)
De fapt e cel putin inca o data valoarea masinii. Buna afacere.
*



Zilele trecute si-a cumparat un amic din Anglia o Laguna,benzinara ce-i drept, care sincer se prezinta mai bine de cel putin 3 decat masina mea(o masina ingrijita in limita bunului simt) cu 430 de lire de lire.

22 Apr 2015, 00:28:
QUOTE(Aco @ 21 Apr 2015, 23:57)
Incearca sa vinzi masina asa cum ai luat-o. Ia-ti o masina mica in banii tai, o corsa c, clio, golf 3, etc si invata sa conduci, apoi ia-ti o masina cum e laguna, care necesita un buzunar ceva mai adanc s-o intretii corespunzator.
*



Cel mai pertinent sfat.
boeru_laurentiu
Cred ca o sa ajunga , in cele din urma , sa circule in Romania cu numere bulgaresti ... daca nu la actualul propietar ( in caz ca o vinde ) , la urmatorul sigur ! Sau la dezmembrari !
Alexandar
Bulgaria + volan dreapta = combinatia perfecta.
boeru_laurentiu
Asta e realitatea ! Daca acest timbru ar fi mai de bun simt , romanul si-ar inmatricula masina in tara lui , nu s-ar mai complica cu acte bulgaresti si automat aceste filiale care inmatriculeaza masini in Bulgaria ar disparea ! Consecinta : multe din rablele ( vreau sa zic rable ) nu ar trece inspectia RAR . Nu mai departe de zilele astea am trecut pe langa o duba cu numere de BG ... mai multa rugina decat vopsea , sa nu mai zic ce fum scotea ... ziceai ca ia luat foc un cauciuc pe spate !!!
vlad123456
QUOTE(boeru_laurentiu @ 22 Apr 2015, 10:45)
Asta e realitatea ! Daca acest timbru ar fi mai de bun simt , romanul si-ar inmatricula masina in tara lui , nu s-ar mai complica cu acte bulgaresti  si automat aceste filiale care inmatriculeaza masini in Bulgaria ar disparea ! Consecinta : multe din rablele ( vreau sa zic rable ) nu ar trece inspectia RAR . Nu mai departe de zilele astea am trecut pe langa o duba cu numere de BG ... mai multa rugina decat vopsea , sa nu  mai zic ce fum scotea ... ziceai ca ia luat foc un cauciuc pe spate !!!
*



Ai dreptate in tara noastra e cea mai proasta lege asta cu taxa de timbru eu nu inteleg un lucru o masina euro 3 de 10 de ce are taxa de timbru mai mare decat o masina euro 2 15 ani+?Daca e euro 2 nu polueaza mai tare decat euro 3? care e logica...Asa tara-asa legi-asa sistem..

22 Apr 2015, 11:01:
QUOTE(boeru_laurentiu @ 22 Apr 2015, 06:52)
Cred ca o sa ajunga , in cele din urma , sa circule in Romania cu numere bulgaresti ... daca nu la actualul propietar ( in caz ca o vinde ) , la urmatorul sigur ! Sau la dezmembrari !
*



La dezmembrari sigur nu o sa ajunga cel putin in urmatorii 5 ani sa zic Masina arata bine fara rugina pe nicaieri consumabile schimbate la timp 100.000 mile 160.000 km aproximativ
audiofilu'
Ideea e ca o masina euro2 are mai putin de rulat in viitor decat una euro 3-4. Asta e scuza pe care au servit-o.
Alexandar
Am vazut acum cateva luni o chestie ciudata. Un vecin de-al meu are un E46 320D din '98 si a inmatriculat masina ca fiind E3. E prima oara cand vad un diesel fabricat inainte de 2000 care sa fie E3...
lupascuiulian
doar RAR-ul iti spune ca e Euro 3 sau Euro 4?

masina din semantura oare ce Euro e?
Alexandar
QUOTE(lupascuiulian @ 22 Apr 2015, 17:10)
doar RAR-ul iti spune ca e Euro 3 sau Euro 4?

masina din semantura oare ce Euro e?
*



In principiu norma de poluare o poti afla prin decodarea VIN-ului. Exista si cazuri mai aparte unde nu este bine diferentiata trecerea de la o clasa de poluare la alta (trecere de la E3 la E4, spre exemplu) si in cazul acesta doar RAR-ul iti poate spune in ce clasa de poluare se incadreaza masina conform normelor romanesti.
Nu am inteles bine, dar daca vorbesti de masina din semnatura ta, aceasta este E3.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.