Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema ambreiaj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
AdriannDiaconu
Salut,stiu ca s-a mai discutat problema asta legata de ambreiaj.Anume : pedala de la ambreiaj este foarte moale,dupa 10-15 pedale ea se comporta normal,iar cutia cupleaza usor,dar in urmatoarele 2 minute este la fel de moale si cutia nu intra in nici o viteza. Rectific : singurele viteze in care intra este a 3 si a 4,si aici mai fortat putin.
Am intrebat doi mecanici care :
- unul a zis ca este pompa de ambreiaj ,altu a zis ca nu este pompa de ambreiaj pentru ca daca ar fi defecta nu ar face presiune deloc. Unul a zis ca ar fi niste supape sau garnituri,daca am inteles bine,pe unde pierde presiunea.
-rulmentu de presiune au zis ca nu e,pentru ca ar trebui sa fie ulei sub masina,ceea ce nu e.

De la ce sa fie,spre ce obtati ? Astept pareri ..
AdR!@N
Daca stii ca s-a mai discutat, de ce nu ai postat acolo?
Cred ca ai probleme cu pompa de ambreiaj, mai exact garnitura ei nu mai etanseaza.
Daca tii pedala apasata mai mult timp, ramane jos si trebuie sa bagi piciorul sub pedala sa o ridici? Daca da, atunci sigur e pompa.

Numai bine,
Adrian
AdriannDiaconu
Se ridica indiferent de cat timp tin apasata pedala..
onu_sm
Ai pompa de ambreiaj defecta,mai exact garniturile uzate si pierde presiunea inapoi in vasul din care se alimenteaza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.