Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Evacuare fara catalizator Laguna 1 1.6 16 valve
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Tuning
16valve
Salutare

https://www.youtube.com/watch?v=P5hwzxOB2HY&feature=youtu.be

Aveti aici un video, precizez ca fagurele din catalizator l-am spart cu un dorn lung si l-am montat inapoi pe masina. Cum vi de pare sunetul ? biggrin.gif
espacern
Fagurele din catalizator ajuta la ITP.......si la control RAR in trafic!
16valve
Da stiu dar nu imi fac probleme pt acest astept si ori cum nu mi-a iesit fumul cand am mers la itp.
espacern
QUOTE(16valve @ 30 Mar 2015, 09:30)
Da stiu dar nu imi fac probleme pt acest astept

Cumpara un alt catalizator bun ca daca te opreste in trafic RAR-ul platesti cateva sute bune de lei sa-ti recuperezi talonul (vezi colegul care a platit 800).
catalin1
este neinteresant acel video chiar nu are deloc acel sunet ,in general motoarele de Renault 16 v au tendinta de sportivitate daca scoteai catalizatorul de tot era ceva ,plus ca acum iti face ca o nuca intr un butoi
16valve
Mersi de parere,eu ziceam de sunet nu ca tie nu-ti place filmuletul.
Plus am incercat cat am putut totusi e filmat cu un telefon. La scoaterea catalizatorului te referi sa sudez o teava in loc sa il fi golit ?
catalin1
ma refer ca daca ai scos catalizatorul de aude frumos , sunet frumos dar sa stii ca va avea o mare inflienta asupra masinii o sa iti dea eroare de mall function dupa o vreme , plus ca in urma ta vei lasa un miros de esapament urat tare mie mi la u scos un mecanic de romania care sa bagat aiurea sub masina , si sa stii ca se aude frumos dar are si efecte negative scoaterea catalizatorului
adytym
nu ar trebui sa aibe probleme daca ii dezactivata si sonda lambda, abia evacueaza gazele mai usor , nu vad ce probleme ar putea sa fie , am avut masina cu catalizatorul scos si nu era nici o problema in functionare
16valve
Singurul lucru care l-am auzit ar fi ca nu mai ies gazele, desi cand am fost la verificare inca era catalizatorul pe ea tot nu a iesit fumul am zis sa-l sparg si sal scot afara , sonda inca nu e deconectata ar fi indicat sa o deconectez ?, mirosul intradevar se simte dar nu sunt primul si nici ultimul la cere ai pute fumul smile.gif))

Ce mall function ? daca nu te superii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.