Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme senzor presiune admisie.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
bestseller144
Va salut sunt posesorul unui renault clio symbol din 2000 1.4 55 kw si in urma cu cateva zile masina mea a inceput sa o ia razna,mers sacadat intreruperi bruste,bujii afumate.Am constatat ca acest senzor are mufa rupta care intra in admisie probabil din cauza vibratilor produse de motor si a inbatranirii plasticului.Puteti sa imi spuneti ce rol are,am sesizat ca fara acest senzor motorul se opreste instantaneu.O zi buna!!
andutu
La motoarele termice masa aerului admis în motor este utilizată pentru calculul cantității de combustibil ce trebuie injectată. Determinarea masei de aer se poate face în două moduri: prin utilizarea unui debitmetru masic de aer sau prin utilizarea unui senzor de presiune a aerului din admisie.Senzorul măsoară presiunea absolută a aerului din galeria de admisie. Acest senzor mai este cunoscut și sub denumirea de senzor MAP. Utilizarea unui senzor de presiune aer în locul unui debitmetru este determinată de costul mult mai redus al acestui senzor.Senzorul de presiune aer admisie este poziționat după clapeta de accelerație. În cazul în care motorul este turbo supraalimentat mai există un senzor de presiune aer înainte de clapeta de accelerație (după compresor) care citește preiunea aerului comprimat.
Pentru calculul masei de aer din cilindri, utilizând un senzor de presiune aer, calculatorul de injecție utilizează în plus următoarele informații:

cilindreea motorului
densitatea aerului
presiunea absolută a aerului din admisie
turația motorului
randamentul volumetric
temperatura motorului
temperatura aerului din admisie
De asemenea, în cazul în care motorul este prevazut cu sistem EGR, calculatorul de injecție, pentru calculul masei de aer proaspăt din cilindri, ține cont și de debitul de gaze arse introduse în motor.

SURSA GOOGLE
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.