Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Din senin, nu mi se mai aprinde faza scurta.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
George_Bulgarul
Salutare! Astazi stateam la o coada frumusica si m-am gandit sa opresc motorul. Am stins si luminile, am lasat-o pe pozitii. Cand a inceput sa se mearga am aprins iar faza scurta, dar nu s-au aprins nici becurile nici martorul din bord. Am verificat sigurante si nu sunt arse. Vre-o sugestie?
Am verificat sigurantele de langa baterie, doar ca pe cele inchisela culoare (cred ca de 60) nu le pot scoate. Celelalte sunt bune.
Gabryel.GLN
Cand comuti faza lunga raman aprinse?
George_Bulgarul
Da, faza lunga ramane aprinsa
maryus_maryusss
Poate e vreo problema la comutator.
George_Bulgarul
QUOTE(maryus_maryusss @ 11 Mar 2015, 20:55)
Poate e vreo problema la comutator.
*




Asta intuiesc si eu. O sa verific maine dupa amiaza din aproape in aproape.
glaser
Salut! Am avut aceeasi problema si s-a dovedit a fi mufa care intra in blocul optic cu probleme. Dai jos capacul din spatele volanului, cel de deasupra si ai sa vezi prima mufa pe partea stinga. Misca de ea inspre tine (ca si cum ai infige-o mai bine in soclu) si o sa-ti mearga farurile fara probleme. Iti atasez poze dimineata sa vezi exact despre ce vorbesc. Seara buna!
George_Bulgarul
Problema rezolvata! Blocul de lumini a fost cauza. Multumesc tuturor pt sfaturi!
starsighter
QUOTE(glaser @ 15 Mar 2015, 21:26)
Salut! Am avut aceeasi problema si s-a dovedit a fi mufa care intra in blocul optic cu probleme. Dai jos capacul din spatele volanului, cel de deasupra si ai sa vezi prima mufa pe partea stinga. Misca de ea inspre tine (ca si cum ai infige-o mai bine in soclu) si o sa-ti mearga farurile fara probleme. Iti atasez poze dimineata sa vezi exact despre ce vorbesc. Seara buna!
*



glaser, prietene, m-ai salvat. aceeasi problema, aceeasi solutie. Mai greu a fost sa dau jos capacul de la volan.

Multumesc si sa traiesti smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.