Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Martor aprins intermitent
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
waly_2006
Asta-seara a inceput sa clipeasca un martor pe bord, este vorba de cel de mai jos:

[attachmentid=1627984333]

Masina a 'suferit' o vizita de service saptamana trecuta (doar ulei si filtre), iar atunci totul a fost ok.

Am alimentat cu carburant 99+ de la Petrom in ultima perioada, nu stiu ce ar putea fi... sad.gif

Masina vibreaza destul de tare atunci cand sta pe loc, ba se aude si un mic poc-poc-poc la teava de esapament...

Ce sa fie, ce sa fie? sad.gif

Si cand ma gandesc ca maine dimineata am o plecare din Bucuresti programata... Nu stiu ce sa ma mai fac...
Yan78
poate fi o problema pe injectie. asta inseamna martorul din bord. pune-o pe tester pentru ca altfel ne dam degeaba cu presupusul.
waly_2006
Merci de sugestie.

Sa vedem unde gasesc un tester dimineata la ora 08:00 in Bucuresti...
R19/16v
La reno, doh!!
espacern
Bobina/e.
waly_2006
La asta mă gândesc și eu, o să văd azi la service.

Am mai avut problema asta pe un Megane 1.4 16V și parcă s-a rezolvat cu schimbarea bujiilor și a unei bobine de inducție.

Totuși, să vedem... Am emoții...
Yan78
succes si da-ne de veste sa stim si noi!
waly_2006
Concluzia: 2 bobine duse.

Am schimbat și cele 4 bujii cu ocazia asta.

Cost total cu verficare și montaj: 400 de lei.

Ca și marcă: Beru. Aveam unele cu cap gri, nu știu exact de cine sunt produse (Sagem?).
UXE
Mai conteaza? Important e ca ai dat 400 de lei. smile.gif



Si bineinteles ca ai rezolvat tongue.gif
dandrackul
senzorul acesta se aprinde si in momentul in care motorasul by pas e defect sau nu lucreaza in parametri,pe tester da eroarea senzor corp clapeta acceleratie,pe langa martor aprins continuu sau intermitent poti sesiza(auditiv sau vizual in turometru) o turatie neregulata a motorului
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.