Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme statie tti-550
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
Riciu77
salutare am o statie tti-550 cu antena midland 70cm o statie zic eu exceptionala pentru nevoile mele acelea de a primii informatii despre drum de la colegii intalniti nu am avut niciodata pretentii sa bata peste munti biggrin.gif, insa dintr-o data s-a stricat in sensul ca se aprinde ok beep-urile pe taste functioneaza ok in functie de volum insa receptia functioneaza doar la volum maxim si se aude foarte incet doar daca pun urechea la difuzor se aude stie cineva ce poate avea si daca este rezolvabil
am desfacut-o si nu este nimic umflat,ars vizibil in ea, am vazut ceva integrate in ea daca s-a ars vreun final insa nu stiu care este pentru emisie-receptie o sa ii fac maine ceva poze si o sa specific exact integratele din ea

astept sfaturi daca se poate rezolva daca merita si cat de greu
dan.gutu
Vezi sa nu fi comutat din greseala pe AM.
Riciu77
nu este pe AM am verificat-o i-am dat si reset si tot nimic

integratele din ea sunt:
-cel de langa alimentare TDA2003 iar celalalt de langa el A1658 y809
-cel din carcasa de la antena cel din colt C2078 E9M2 celalalt nu vad ce este

Am avut odata probleme cu antena s-a rupt bobina nu mai facea contact cu tija metalica dinspre magnet problema statiei nu a fost imediata chiar daca am inteles ca se arde foarte usor daca se da emisie fara antena- considerand ca de acolo este problema oare ce as putea schimba- ma gandesc ca integratul de emisie -receptie este in regula din moment ce ea functioneaza dar se aude foarte incet
Seba
Daca emiti fara antena sau cu probleme mari la antena, risti sa arzi finalul. Ala are legatura cu emisia. Trebuia sa faci o proba sa vazi daca esti auzit ca sa scoti partea de emisie din ecuatie. La tine e ceva problema pe partea de receptie sau la partea audio. Zici ca bipurile pe taste le auzi, inseamna ca difuzorul e ok. Eu suspectez vreun contact slabit, lipitura rece... Pune mana pe piese, miscale putin, poate ai noroc....
Bafta
LE. Verifica si cablul de la mike. Unele statii nu au receptie fara sa cuplezi microfonul. Nu stiu daca este cazul la tine, dar merita o verificare.
Spor
Riciu77
da beep-urile se aud perfect in functie de volum, lipitura rece doar la piesele voluminoase sa verific ca de o fi vreun SMD am dat-o de gard smile.gif)) daca nu o sa ii dau de cap o sa fac un amplificator mic cativa watti si o sa il pun pe difuzor, da asa e fara microfon nu are receptie.... o sa iau toate posibilitatile in considerare biggrin.gif ms de sfaturi smile.gif
Seba
Suspectul nr. 1 este cablul de mike, pe locul 2 ar fi o lipitura ceva.... vezi piesele voluminoase.
Spor. Sa ne spui ce a avut.
bygy007
la o cautare rapida cu gogu am gasit asta poate te ajuta

daca zici ca beep-ul se aude normal problema poate fi din partea de preamplificare , si anume inainte de potentiometrul de volum
Riciu77
nici o lipitura rece...sad.gif microfonul este ok fizic nimic defect

am filmat sa fie mai clara problema

acum o sa ma uit si pe acel manual multumees ce e drept se vede si cam slab pe ecran doar din lateral se vede clar e putin mai complicat de desfacut acolo dar ii dau de cap biggrin.gif

filmare statie
bygy007
verifica in special condesatorii electrolitici , cedeaza usor , si in geleral prin inlocuire , posibil sa mearga daca pui in paralel altul dar nu intodeauna
mai verifica tensiunile de alimentare
Seba
Ai rezolvat-o?
Riciu77
scuze ca raspund asa tarziu... am mai cercetat pe la unu-altu si mi s-a spus ca finalul audoi s-a dus, sau ca trebuie dusa la resoftat, o sa ii schimb si finalul audio poate poate isi revine
corbex
Dati intretinerii atentia necesara, altfel patiti ca Riciu.
bygy007
io zic ca finalul audio sint sanse mici sa fie defect
psihoursu
Salut!
Ai reparat statia? Poti sa imi spui si mie ce a fost defect?
Am si eu o statie acelasi model ca a ta si are aceleasi simtptome.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.