Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum scap de o amenda?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
meganus_bicorpus
Salut!
In seara asta, la 200 de metri de iesirea dintr-o localitate ma intalnesc cu un radar mobil (Logan MCV) care ma trage pe dreapta si ma amendeaza pt ca mergeam cu 92km/h.
Vreau sa va spun ca viteza mea reala nu era mai mare de 75-78 km/h si afara ningea abundent, pe sosea ud, -2 gradeC afara.
Am semnalat in procesul verbal ca ningea abundent, mi-a zis politistul ca daca nu imi convine pot sa fac contestatie, ceea ce si vreau sa fac.
As vrea sa stiu care sunt pasii de urmat, presupun ca tot voi plati amneda in 48 de ore ca sa nu o platesc intreaga, in cel mai rau caz si ii recuperez daca castig cauza.
Ce e de facut?
espacern
Scrie in PV cu ce tip de aparat s-a facut inregistrarea vitezei?
Cine a intocmit PV?
Erai in localitate sau .....ce scrie mai exact in PV?
ali3n_cop
Nu prea castigi in instanta contra radarului de pe MCV. Plateste amenda in 48 ore si asta e. Tinand cont de starea vremii, nici tu nu ai circulat prudent. Daca o sa castigi, amenda se anuleaza..dar asta inseamna sa nu o platesti deloc si sa astepti verdictul
meganus_bicorpus
Eram aproape de iesirea din localitate, drumul era ud dar fara depunere de zapada sau gheata...75 km/h chiar nu e mult in astfel de conditii...ideea e ca amenda la 92 este de 877 de lei, pe cand la 75 km// este jumatate.
Nu e corect sa platesc pentru ce nu am facut, am mers cu viteza dar nu exagerat de mare si eram intr-o zona necirculata, deci nu puneam in pericol viata nimanui...daca si la 75 km/h se pune asa problema.
Pentru conditii meteo deosebite (ceata, plaoie, ninsoare) nu poate fi anulat procesul verbal?
Mr.NiceGuy
Si de unde esti asa sigur ca tu nu aveai decat 78-78 km/h in momentul in care te-a inregistrat radarul? Radarul are o marja de eroare, dar in cazul tau e foarte mare. La fata locului, le puteai cere sa iti arate inregistrarea, desi nu sunt obligati sa ti-o arate.
Acum poti plati jumatate din suma in 48 ore si sa contesti amenda la judecatoria pe raza careia s-a produs evenimentul, daca esti sigur ca ai dreptate, ei urmand a aduce ca dovada in instanta inregistrarea.
Procesul verbal nu poate fi anulat pentru conditii meteo nevaforabile, este vorba de lege, care se aplica indiferent de conditiile vremii.
meganus_bicorpus
In PV e trecut gradul celui care a efectuat masuratoarea, aparatul si este si o serie acolo..dar in general este destul de greu de citit ce scrie acolo.Pe codul vechi se specifica faptul ca pe ninsoare aparatele radar nu inregistreaza corect si astfel inregistrarea nu devena proba in instanta.
Eram in localitate, dar destul de aproape de iesire..in PV scrie ca eram in localitate la km x
Mr.NiceGuy
Cum am scris mai sus, daca esti sigur ca ai fost nedreptatit, contesta p.v.-ul in termenul legal de 15 zile si instanta va decide pe baza probelor, daca nu, mai bine nu iti faci de lucru ca nu merita (timp, bani, nervi).
ali3n_cop
Radarele noi sunt extrem de performante...sansele tale in instanta sunt infime. Plateste amenda si nu mai pierde timp si alti bani pe la judecatorie.
meganus_bicorpus
In afara de depunerea contestatiei, ce alt timp mai e de pierdut?Pp ca se va face un proces, trebuie sa fiu acolo, exista costuri suplimentare, imi trebuie avocat?
espacern
Contestarea unui PV implica un proces la care este de preferat sa asisti....e interesul tau!
Costa taxa de cca.20 Ron(taxa judiciara de timbru) fara reprezentare avocat/probe/copie acte/etc......si poate dura an minim.
Cere sfatul unui/unor avocati (sunt multi si pe net) si nu uita de termenul de 15 zile.
balanel
Limita de viteza legala este 50 km/ h in localitate, iar in cazul in care drumul e acoperit cu zapada sau polei, 30 km/ h. In conditiile date, chiar daca nu era depunere de zapada pe drum, eu nu as fi circulat cu mai mult de 40-45 km/ h (pe vitezometru), avand in vedere ca vizibilitatea era redusa - ningea abundent.
Mr.NiceGuy
Poti citi aici despre abaterile aparatelor radar, dar asa cum iti spuneam, diferentele dintre viteza cu care te-a inregistrat aparatul radar si viteza pe care tu sustii ca o aveai, sunt foarte mari.
http://www.avocatnet.ro/content/forum%7Cdi...rd-95-km-h.html

Avocat nu iti trebuie, poti sa te reprezinti si singur daca vrei.
vallixx
Plateste amenda si contesta PV-ul.
Fa-le o "intampinare", adica un document in care descrii faptele.

Domnule judecator, subsemnatul....., in data de....conduceam auto X, in localitatea Y.
Am fost oprit de echipajul de politie pentru depasirea vitezei....etc, etc.

Spui ca tu vrei sa contesti viteza cu care ai fost inregistrat , ca tu nu circulai peste X km/h si consideri ca poate din cauza conditiilor meteo nefavorabile (ceata, ninsoare...ce era), crezi ca aparatul radar a surprins gresit viteza ta reala. Nu o baga pe aia ca pe ceata radarul un ia corect, pentru ca e si gresita si pentru ca e cam pe fata ca vrei sa scapi printr-o portita legala.
Nu stiu daca da bine la judecator.

Daca nu ai alte abateri, bagi acolo.
"Consider ca sunt un sofer responsabil...bla bla, nu am antecedente...".

Daca aveai persoane in masina.....bagi acolo.

Daca nu vrei sa te deplasesi la proces, solitciti judecarea in lipsa.

Si trimiti prin posta cu confirmare.
Dupa vreo doua saptamana primesti un plic, cu instiintarea ca s-a inregistrat reclamatia si ca trebuie sa timbrezi, 20 RON.

Timbrezi, trimiti confirmarea.
Dupa care astepti.

Sunt precise pe dracu radarele de pe MCV-uri.
M-a luat unu' in Lehliu. Nu aveam peste 50-55, doar ce plecasem de pe loc.
M-a oprit MCV-ul pentru 78!!! Nici gand! Intamplator eram 2 pers, cu ochii in bord ca resetam CB-ul. Am procedat exact ca mai sus. Am castigat primul termen.....cica mai e unul....nu stiu de ce dar asa m-au anuntat.
meganus_bicorpus
din ce am citit pe net abaterea radarului este de 5% la aparatele fixe si la cele mobile mult mai mult.
As face contestatie pentru ca este nedrept sa fiu amendat pentru o viteza cu care nu am mers si 438 de lei este destul de mult pentru mine acum.
A mai facut cineva contestatie?
espacern
Ca proba la conditiile meteo trebuie act oficial de la INMH......cu mentiunea expresa ca la ziua/ora/minutul era vremea respectiva!
Tamango
QUOTE(vallixx @ 8 Feb 2015, 22:40)
M-a luat unu' in Lehliu. Nu aveam peste 50-55, doar ce plecasem de pe loc.
*



Aia din Lehliu sunt niste bulangii pusi pe spaga. Mereu e "capra cu 3 iezi" (ARR + RAR + Cantar + Politia) pe acolo, ii auzeam pe colegi cum injurau prin statie ...
meganus_bicorpus
Fac rost si de dovada cu conditiile meteo, ninge de 4 ore si asa era si cand m-au oprit...eram si cu nevasta in masina, deci poate da si ea o declaratie.
Citesc pe net cate chestii puteam sa le cer politistilor..de acum trebuie sa fiu mai bine pregatit!
espacern
Nu crede tot ce citesti pe net......da e bine de stiut cate ceva.
Tamango
QUOTE(meganus_bicorpus @ 8 Feb 2015, 22:51)
Citesc pe net cate chestii puteam sa le cer politistilor..de acum trebuie sa fiu mai bine pregatit!
*



Nu te mai lua dupa toate prostiile de pe net, aia cu cerutul documentelor metrologice ale radarului e mit urban. Tu poti sa ceri ce vrei dar Garcea iti va da cu flit si va rade de tine. Si poate iti baga si mai multe puncte Mai bine vorbesti frumos, civilizat, fara agresivitate.
renault megane
sfatul meu este sa platesti amenda, fiindca o sa ai mai mult de pierdut. de ce? am sa explic prin prezentarea tuturor situatiilor posibile:
1. contesti pv fara plata amenzii - judecatorul cu te crede pe tine ci aparatul radar. sanse de castig un pic mai mari de 0%, dar subunitare. amenda se plateste integral la momentul in care hotararea judecatoreasca este definitiva.
2. contesti pv cu plata in doua zile a amenzii - si in aceasta situatiei nu ai castig de cauza, mai mult plata amenzii poate fi interpretata si ca o recunoastere a faptei.
trebuie sa ai in vedere in situatiile de mai sus ca trebuie sa prezinti dovezi similare cu cele prezentate de politie, respectiv aparat de inregistrare a vitezei, omologat in conditiile legii. un alt aspect este cel determinat de faptul ca la restrictiile impuse bugetului politiei nu isi mai permit sa iasa la "agatat" cu aparate neomologate/neverificate metrologic sau fara ordin de misiune.
daca totusi ai castig de cauza (dar nu cred conform celor prezentate de tine) pv-ul oricum este trimis in circa financiara ca doar sunt politisti. ca sa-ti demonstrezi nevinovatia si sa anulezi amenda este o intreaga aventura. obtinerea de la judecatoria competenta in solutionarea cauzei a hotararii definitive presupune timp si bani (daca este in alta localitate/judet te-ai scos). mai ai de trecut si chinurile de la anaf: mie, spre exemplu, mi-a fost ceruta, de un functionar de la ghiseul administratiei financiare, hotararea legalizata.
daca totusi te hotarasti sa contesti pv-ul vezi care este judecatoria competenta sa judece contestatia. contestatia poti sa o trimiti si prin posta cu recomandare de primire, iar data postei sa fie maxim a 15 zi de la data consemnata in pv. contestatia se poate judeca in lipsa partilor si este scutita de taxe.
3. platesti in 48 de ore amenda si pe viitor, indiferent de vreme, nu mai depasesti viteza legala. sincer nu ai nimic de castigat
meganus_bicorpus
Chiar nu am comentat, singurul lucru pe care l-am cerut sa scrie pe PV a fost faptul ca ningea abundent.
Nu sunt genul de om care sa inceapa scandalul in mijlocul strazii si am sufucuent respect fata de lege si oamenii ei..dar asta tot nu inseamna ca sunt de acord sa platesc o amenda de doua ori mai mare decat as merita.
Catalinmodena
Nu avea el de ce scrie faptul ca ningea.Tu trebuia sa scri la mentiuni treaba asta.
#Dino
Din cate stiu, ”radarele” nu sunt omologate sa determine viteza in conditii de ceata, ploaie, ninsoare.

Daca esti sigur ca nu ai avut acea viteza, platesti jumatate din minimul amezii in termen de 48 ore. Atentie - spunea cineva mai sus ca asta ar echivala cu recunoasterea faptei. FALS.

Apoi trebuie sa faci contestatie impotriva procesului verbal in termen de 15 zile. Daca te inregistrezi avocatnet punct ro o sa gasesti modele si ajutor specializat. Am si eu putina experienta in acest sens si te pot ajuta cu PV-ul - ce sa scrii in el samd.

Succes
SandelBS
Ai scapat ieftin doar cu amenda, daca politistul era bulangiu iti lua permisul la 92 pentru ca la ninsoare abundenta, conditii d-astea "extreme" in localitate viteza maxima e de 30km/h (prin regulament parca zice asta).

Vedeti ce scrieti in plangeri ca mi-am luat una pt viteza in Prahova si in plangere am scris ca n-am mania vitezei, conduc responsabil bla bla (fara a scrie totusi ca n-am antecedente) iar politistul/juristul a atasat la intampinare cazierul meu rutier si apoi in motivarea instantei "Petentul a mai fost sanctionat pentru depasirea vitezei si nu s-a conformat intre timp etc" adica d-alea de 70, 78m 83 (cea de 78 anulata in instanta si nu trebuia sa mai apara). Huidu care i-a fost luat si permisul pentru depasire pe linie continua, viteza nu mai zic, nici nu s-au legat de cazierul lui rutier, liber si cu 3 morti la activ.

Eu zic sa platesti juma de amenda, depui contestatie, scrii ca n-ai avut viteza respectiva si aia e. Daca poza primita e cu nr tau si viteza aia, nu stiu cat se vad fulgii de zapada. Dar revin cu ideea ca la ninsoare abundenta, limita scade. Eu am patit asta cu mazga, unde altundeva decat in Braila, insa am scapat ca aveam 52 precum si dupa ceva discutii in contradictoriu, sunat la 112 (fara la misto, le-am spus ca m-a oprit un politist si nu stiu daca e de la rutiera de imi da amenda de-a-mp...lea) si asa am scapat.
spy_oh_joy1389
QUOTE(vallixx @ 8 Feb 2015, 22:40)

Sunt precise pe dracu radarele de pe MCV-uri.
M-a luat unu' in Lehliu. Nu aveam peste 50-55, doar ce plecasem de pe loc.
M-a oprit MCV-ul pentru 78!!! Nici gand! Intamplator eram 2 pers, cu ochii in bord ca resetam CB-ul. Am procedat exact ca mai sus. Am castigat primul termen.....cica mai e unul....nu stiu de ce dar asa m-au anuntat.
*


Ba precise sunt. Dar degeaba dacă organul bagă din burta cifrele pe PV. Ai câștigat tocmai că în poza făcută de radar aveai viteza corectă. Altfel era cuvântul tău vs cuvântul lui. Colegul poate să fie în aceeași situație.
ali3n_cop
Poate a avut o portiune scurta unde a rulat cu peste 90 mk/h si atunci a fost inregistrat de radar. Aparatele astea noi sunt setate de obicei pe o anumita distanta si doar in distanta aia functioneaza. De asemenea..pentru cei care au renuntat la antiradare din cauza ca nu ar mai functiona...reveniti din nou la ele daca le mai aveti. Radarele noi lucreaza tot in banda K si in mod automat sunt detectate de catre antiradare.
vallixx
Nu sunt antiradare , sunt detectoare de radar.

Si da, functioneaza. Singura diferenta e ca daca agentu' tine radarul pe stand by detectorul nu vede nimic pt. ca nu are ce. Cand esti aproape si agentul comuta pe detectie, ala tipa dar e deja tarziu.
espacern
QUOTE(renault megane @ 8 Feb 2015, 23:04)
contestatia se poate judeca in lipsa partilor si este scutita de taxe.

Justitia este oarba dar nu pe gratis.
ali3n_cop
QUOTE(vallixx @ 9 Feb 2015, 09:09)
Nu sunt antiradare , sunt detectoare de radar.

Si da, functioneaza. Singura diferenta e ca daca agentu' tine radarul pe stand by detectorul nu vede nimic pt. ca nu are ce. Cand esti aproape si agentul comuta pe detectie, ala tipa dar e deja tarziu.
*


DA, m-am exprimat gresit. Ei tin radarele pe automat si sunt 100% detectabile. Manevra asta cu standby o faceau inainte cu radarele vechi..cand era moda cu detectoarele. O mare parte de vina o avem noi..soferii. Daca am respecta legislatia, nu ar avea pentru ce sa ne amendeze.
meganus_bicorpus
Cam asa arata zona in care am fost oprit, doar ca era noapte, ud pe jos si ningea destul de tare.
UXE
Mai mult ca sigur ca au luat si masina din spatele tau.
Tamango
Ba, io' ma-ntreb daca agentul constatator a dat pe la scoala ... voi intelegeti ce scrie ala acolo ?
ali3n_cop
Ei nu au nimic de pierdut chiar daca te-au tepuit cu viteza reala. Din 10 amenzi de genul acesta..doar doua ajung in instanta. Se bazeaza pe faptul ca romanul nu are o cultura asa de bogata in ale justitiei si nu se grabeste sa depuna contestatie.
Tamango, incearca sa deslusesti scrisul unui doctor.
meganus_bicorpus
In fata MCV-ului a mai fost o masina si in spatele meu mai era una, nu aveam insa pe sensul meu masina in fata.Eu nu vreau sa zic ca a fost rea- vointa din partea lor, pur si simplu nu am circulat cu viteza aia.
Am cautat sa vad ce trebuie trecut in PV, dar imi este foarte greu sa deslusesc scrisul politistului, cred ca scrie la un moment dat cinemometrul marca, seria dar prea clar nu vad
b76bgaarh
vezi ce patesti daca ai megan rs, in suflet.

bafta.

meganus_bicorpus
Nu m-am putut abtine, recunosc...Azi trec sa platesc amenda si inca mai caut pe net, sa vad ce motive pot invoca si cum sa fac contestatia
crisolro
QUOTE(renault megane @ 9 Feb 2015, 00:04)
, mai mult plata amenzii poate fi interpretata si ca o recunoastere a faptei.

*



sa fim seriosi radmasa.gif ... de ce nu ca o dovada de buna credinta? uite, eu o platesc desi stiu ca nu a fost asa si urmeaza sa va demonstrez ca am dreptate. Sic! icon_mrgreen.gif

cand iti permiti, cand poti sa achiti o amenda atunci o achiti in 48 de ore fara sa stai pe ganduri pentru a fi sigur ca indiferent de rezultatul contestatiei, ai platit mai putin ... fie ea si pt. un telefon, lipsa centura etc.
zic "permiti" pt. ca sunt amenzi f mari (nu neaparat de circulatie sau pe persoana fizica) care efectiv nu pot fi platite in 48 de ore din lipsa de fonduri, lichiditati etc.
toti cei cu capul pe umeri fac sau te sfatuiesc sa faci asa - apoi vezi daca vrei si merita sa faci contestatie, castigi sau nu etc.
banii platiti se pot recupera, ce-i drept cam anevoios sau cred ca se pot compensa la administratie cu impozitele sau ceva de genul (doar cred, nu sunt sigur - stiu ca se fac compensari dar nu stiu daca si intr-un caz de genul asta)
Kojak
Da' aia cu: "ati avut la un moment dat 82, da' v-am trecut in PV, 78.", o stiti?
Cica imi facuse un favor...in fine, clar calcasem pe bec, localitate, zona cu limita de 60.

@meganus_bicorpus, posibil sa te fi luat fix cu un varf d-asta de viteza, atins la un moment dat ptr. 1-2sec., zic si io...
ali3n_cop
Am patit-o si chiar asa era. Am avut undeva intre 90-100 si mi-au trecut 78..erau baietii intr-o zi buna. Camera aia inregistreaza mai multe fragmente cu viteza ta, ideea este ca masina sa fie pe acceleratie crescatoare sau descrescatoare..
meganus_bicorpus
Nu prea vad cum sa fie asa de mare diferenta, iar eu conduc destul de atent, adica la ninsoare abundenta sigur nu sar calul
Kojak
Deci e la latitudinea lor sa "te jongleze" la viteza, sa te ia cu maximum atins sau cu o viteza mai "decenta"?
Probabil si in fct. de cat de constant mergi.
ali3n_cop
Sigur ai avut un moment de "blackout'" in care te-ai scapat la viteza fara sa realizezi..se intampla.

Kojak, au si ei zile bune si zile proaste..in functie de cum merge spaga.
argon
QUOTE(meganus_bicorpus @ 8 Feb 2015, 22:49)
Eram aproape de iesirea din localitate
*



Asta face totul ok, nu aveau nici un drept sa te amendeze, nu stiu cum te-ai lasat.
ali3n_cop
Era pe raza localitatii, nu trecuse de indicator.
meganus_bicorpus
Praxctic eram in localitate dar asa cum se vede si in poza, indicatorul este la maxim 200 de metri.
radarul sigur era ascuns pentru ca detectorul meu cand a inceput sa piuie, atunci au aprins si ei girofarul, a fost ceva aproape simultan.
Ca sa recapitulam, care sunt pasii de urmat pentru depunerea contestatiei?
Babenco
Și pe mine m-au luat pe ceață. Nici eu nu cred ca aveam 86 cât mi-au spus ei, dar aia a fost. Nu am avut timp de contestație.

Exemplul meu aici: http://www.trafictube.ro/gresit-platit/

L.E.: Cât m-am ofticat atunci ca nu am avut GPS la camera de filmat. sad.gif
Kojak
@Babenco, nu cred ca faci nici o branza cu gps la camera, nu faci dovada ptr. ca nu e omologata etc. Nici in instanta si nici daca le-o arati lor (filmarea cu vitezele tale).
Doar in ideea in care stateai cu ochii pe display si-ti controlai mai bine viteza, altfel...
Oricum, s-au pozitionat marlaneste acolo, zona cu risc pietonal minim.
meganus_bicorpus
Intre timp eu am platit amenda, diseara stau pe net si caut un model de contestatie si toate hartiile aferente, inca nu stiu exact daca factorul meteo reprezinta punctul forte al contestatiei sau este ceva gresit scris pe PV
espacern
In contestatie scrie despre TOT ce crezi tu ca poate reprezenta o contestatie......nu sunt puncte forte/slabe.
Instanta dispune diferit de ceea ce crezi tu....si poate din toate alege un punct si anuleaza contestatia!
Mariusgl
QUOTE(Tamango @ 9 Feb 2015, 09:24)
Ba, io' ma-ntreb daca agentul constatator a dat pe la scoala ... voi intelegeti ce scrie ala acolo ?
*


'Ninsoar abundenta' radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.