Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Twingo II 2007 UK
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Twingo
vadiro
Am cumparat de cateva saptamani, ca a doua masina, un Twingo GT din 2007.

Masina in general imi place, exceptand cateva probleme care sper sa le rezolv in timp:

Mai intai am descoperit ca versiunile de UK nu au buton cu impuls, nici macar la geamul soferului. Daca as schimba butoanele cu unele de la o masina de pe continent as putea sa le adaptez la geamul meu?

Dupa alte cateva zile am descoperit cu stupoare ca oglinzile nu sunt incalzite! Si asta la o masina cu climatronic! Din nou, se pare ca Twingo-urile vandute in UK nu sunt dotate cu asa ceva. Verificand putin, am vazut ca nu are trase firele pentru incalzire, inclusiv soclul pentu siguranta lipsind. Credeti ca ar fi complicat sa trag eu firele necesare si sa inlocuesc sticlele la oglinzi? O varianta la care ma gandeam ar fi sa ma leg cu un conector ca cel din link-ul de mai jos la siguranta pentru incalzire luneta. Cred ca puterea ar fi suficienta avand in vedere ca acum luneta se dezabureste aproape instantaneu.

http://www.ebay.co.uk/itm/Add-A-Circuit-Fu...=item3ceb1a1aa3

O alta problema e ca volanul are pielea putin exfoliata la pozitiile 10 si 2. Ma tenteaza sa il schimb cu unul identic, asa ca am intrebat codul la un dealer si mi-a spus ca e 8200726251. Nu am gasit un volan second hand cu codul asta, dar gasesc altele tot de pe Twingo, dar cu alte coduri. S-ar putea sa nu se potriveasca? Ma gandeam ca din cate stiu mult piese sunt de la Clio II, sa fie si volanul comun?

Va multumesc anticipat pentu orice sfat!
mars
Nici la a mea (2011) nu sunt cu impuls geamurile. Trebuie schimbate numai butoanele si se rezolva problema. Despre oglinzi nu stiu ce sa zic, cred totusi ca sunt incalzite (si a mea are clima, dar nu cred ca are legatura cu oglinzile).

Cat de rau arata volanul ala? Eu tot caut unul din piele, am numai schimbatorul.
vadiro
Atunci ar trebui sa iau butoanele de Clio din UK sau trebuie neaparat de la un Twingo de pe continent?

Oglinzile sigur nu sunt incalzite. Am verificat la tabloul de sigurante si siguranta care ar trebui sa fie pentru incalzire oglinzi lipseste, inclusiv soclul. Iar in oglinzi intra doar trei fire.

Volanul nu e foarte rau, dar suficient cat sa ma irite putin.
mars
Pai cred ca butoanele alea intra separat in suport, asa ca nu ar trebui sa conteze de unde le iei.
petrlucy
Salut!
Al meu Twingo 2011 varianta de echipare Trend nu are nici geamuri cu impuls (nu stiu daca exista nici macar pe RS) si nici incalzire in oglinzi...
Eu am stiut de cand am achizitionat masina ca va avea oglinzi electrice dar fara degivrare...ca sa aibe degivrarea era un pachet (Confort cred ca ii spunea) care costa 750 de euro si oferea Radio-Cd cu afisaj separat AUX in si USB, Clima, Degivrare oglinzi, Senzor temperatura exterioara, Volan imbracat in piele - pentru care nu am optat din cauza pretului care mie personal mi s-a parut mare. Eu am pus aftermarket degivrarea oglinzilor cu niste folii dubluadezive cu rezistente in ele si sunt f multumit.

Despre volan parerea mea este ca mai repede l-ai retapita decat sa il schmbi, dar fiecare face ce vrea la masina lui. Si eu ma gandesc sa il imbrac pe al meu in piele dar inca nu m-am hotarat...

Despre butoane nu cred ca conteaza de unde le achizitionezi, dar ideal ar fi sa le poti proba inainte de a le achita... Eu am vazut ca seamana ca forma cu cele de Megane 2 (cu impuls) si as vrea sa incerc sa caut unele sa vad daca se potrivesc...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.