Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sare furtunul de la intercooler
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
adrian152
Cine stie sau a mai patit sa imi zica de ce sare furtunul din fotografie numai daca merg mai turat intre 2500- 3500 turatii se aude o pocnitura si sare acest furtun de la imbinare. daca merg pana in 2000 de turatii nu am nici o problema.[attachmentid=1627979870] blush.gif
Axe
Pune pe interiorul furtunului o bucata de teava la diametru sa-l impiedice sa se cocoseze cand il strangi sau schimba-l
adrian152
o sa incerc sa pun ceva, dar nu stiu de ce se creeaza presiune si imi pusca furtunul afara, caci s-a auzit o pocnitura si sa nu fie blocat ceva .... sau nu stiu ... nu cred ca e normal.
hwe
Furtunu ala trebuie sa aiba neaparat o ambutisare metalica pe capat altfel nu strange colieru.
radunre
Presiune se creeaza fiindca acela este rolul turbosuflantei, sistemul lucreaza conform asteptarilor. De pe capatul acelui "furtun" din plastic lipseste ceva sau e deformat si colierul nu-l mai poate strange.
adrian152
Am fost plecat din oras si nu am circulat cu masina o perioada buna de timp. Am pus pana la urma pe interiorul furtunului o bucata de teava dar pentru ca era unpic mai mica in diametru am infasurat pe ea o bucata de material si acum s-a dus pe furtun acea bucata de material. Cine stie pe acolo trage aer spre turbina sau merge spre intercooler ca sa stiu ce trebuie demontat caci nici la relanti nu se mai tureaza mai mult de 2500 de ture.
Axe
incearca cu un furtun in gura tevii de la aspirator, baga-l pe acolo, poate ai noroc sa-ti traga carpa!
adrian152
peste aceasta bucata de material am infasurat scoci din asta lat, si scociul l-am gasit la intrare in intercooler, acum vad ca merge normal masina, doar ca bucata de material nu am gasito, presupun ca a intrat in intercooler... hmmm... sper sa nu afecteze, stie cineva cum as putea demonta intercooler-ul ? sa incerc sa il curat cumva cu apa sub presiune la o spalatorie auto sau ce ar fi recomandat ?

10 May 2015, 11:53:
sper sa nu-mi o bage pe furtunul de iesire de la intercooler si sa ajunga in admisie sad.gif
radunre
Intercooler-ul se demonteaza usor daca dai jos bara fata si carenajul rotii din stanga.
dan.gorea
La ce categorie găsesc acel furtun pt. ca caut pe net si nu găsesc nimic sau daca are cineva un cod il rog sa mi-l dea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.