Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apa in plafoniera.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Victor_Renault
Va salut,

Azi plec spre munca ca o panseluta cand la un viraj ma trezesc cu o picatura de apa pe mana. Desfac plafoniera rapid (fiind bara la bara) si vad ca este umeda in partea superioara.
Ajung la munca, ma uita mai bine si observ ca surubul antenei era umed.

Se poate face ceva, gasesc si pot inlocui o anumita garnitura sau gasesc cu tot cu antena?
Dannyel San
Eu am incercat sa strang mai tare surubul iar el a cedat , am cumparat din targ vitan cu 25 roni o alta antena ( soclu + antena ) , asa am scapat si de "undita" de pe clio smile.gif)
barbus
Scoate plafoniera.desfa surubul de la antena,curata sub antena,pune alt silicon in acel locals,montezi tot la loc, strangi cu simt inapoi antena si grata.
espacern
QUOTE(Victor_Renault @ 26 Jan 2015, 09:55)
Se poate face ceva, gasesc si pot inlocui o anumita garnitura


Trebuie schimbata garnitura cu nr.13 din figura cu Cod 7700705370...costa cativa lei!
Se desface piulita nr.8 si se ridica suportul nr.2 apoi se schimba garnitura noua si se remonteaza la loc.
Victor_Renault
Perfect, sa traiti!
lucianm
la symbol nici nu a avut garnitura aia, cel putin al meu nu avea. am rezolvat schimband soclul de antena si pe cel nou am aplicat putin silicon.
BannedHost
Nici la mine nu a venit cu garnitura .. eu am pus vaselina siliconica, ca sa nu fie probleme la demontare si nu mai am treaba.
vasilecool
Garnitura, acolo unde exista(banuiesc ca Symbolul n-are di nastere, nici al meu n-a avut) se poate inlocui cu banda dublu-adeziva, taiata dupa forma antenei...
Umblati cat mai rar la pozitia spicului antenei Ajuta foarte tare...
slider2
Aceeasi problema o am si eu, doar ca cred ca am rezolvat.o, ma rog oricum voi desface ansamblul sa fac o reparatie cum trebuie. Avand problema cu apa am vrut sa ma uit la acel suport exterior al antenei sa vad daca este crapat si am observat ca antena era stramba, respectiv nu era asezata pe mijlocul masinii ci sucita spre partea dreapta. Am asezat.o cat mai drept si desi a mai plouat de atunci n.a mai intrat apa

29 Jan 2015, 11:23:
Acum stand in masina si asteptand in fata coaforului :-P, am desfacut un pic lampa plafonierei si se vede ca pe plafonul masinii sunt picaturi de apa. Au sigur legatura cu condensul dar nu acel condens normal generat de diferentele de temperatura ci de faptul ca a fost apa in acea zona. Plafoniera pare sa se demonteze usor. Se scoate lampa cu o surubelnita lata, existand un spatiu special unde se introduce varful, iar plafoniera este prins cu un surub de tip torx si ochiometric pare de torx de 15 sau 20
Victor_Renault
Am facut o vizita celor de la Serus (bulevardul Timisoara) si am intrebat de codul respectiv. La ei in sistem apare piesa 2 (cred) pe codul furnizat de espacern.
A costat 20 de lei, a venit in 2 zile, urmeaza sa o montez.

A da, si nu are garnitura, baza este un fel de cauciuc mai moale.
espacern
Garnitura nr.13 este piesa aparte......se vinde separat adica nu vine impreuna cu alta piesa in kit.
Victor_Renault
Am inteles, am spus doar ca la ei in sistem daca se introduce acel cod apare ceea ce am cumparat.
espacern
Piesa nr.2 are cod 8200684863....mergi inapoi si spune-le!
lucianm
Nu cred ca se gaseste codul ala, sau se gaseste in franta si ajunge in 3 saptamani.
espacern
La BV este....pe stoc.
Bineinteles ca se gaseste nu este vreo nava spatiala.....e doar o simpla garnitura.

Edit:Nu este pe stoc am simulat o comanda....termen livrare 3-5 zile si costa 3 lei.
Victor_Renault
Nu am mai fost la ei, am pastrat piesa. Am intrebat in schimb la Augsburg AT Militari si am gasit pentru fabuloasa suma de 1 leu bucata, vine in 10 zile aproximativ.
slider2
Eu am incercat sa remediez problema desfacand acel suport si aplicandu.i niste mastic siliconic pe buza ce se aseaza pe capota. Intr.adevar suportul este foarte fragil, si la mine s.a rupt un pic, dar am reusit sa.l pun la loc. Pe la vara il voi schimba cu unul nou, intre timp astept sa vad daca reparatia mea a functionat dar n.a ca a nins in loc sa ploua
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.