Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Carte de identitate a masinii - noxe ?!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Dannyel San
Salut la toata lumea , posesor renault clio 1.5 dci an 2003 , masina fiind achizitinata in iulie 2008 , am mers astazi la anaf sa fac o cerere pentru aceasta taxa de mediu , pe langa faptul ca m.au plimbat de la un ghiseu la altul mi.au spus ca nu are cum sa fie taxa platita ( nu stiu daca in 2008 a trebuit sa se plateasca ) si ca sa fac cerere pentru calculare, am facut si asta cu toate actele la mana trezindu.ma cu alta problema , la rar nu mi s.au trecut noxele ( de parca e vina mea ) si nu.mi poate calcula nimic...ce e de facut in situatia asta ? cum se procedeaza cu rar.ul ?! ms anticipat
wink.gif huh.gif
al1n
iti faci programare la RAR pentru noxe...nu cred ca ai alta solutie wink.gif
Dannyel San
ms al1n In mod normal nu este vina lor ca nu au trecut? trebuia sa stiu sa cer eu asa ceva? mi.e greu sa cred...si trebuie sa platesc vreo taxa ceva pentru a.mi masura noxele ? sau doar sa imi treaca pe acea foaie..nu stiu..alte pareri ?!
petreaiulian
La rar faci programare platesti o taxa si iti trec noxele in carte rapid.
Nu am inteles faza cu masina e din 2003 si tu o ai din 2008 si de ce te intereseaza pe tine taxa daca aceasta o plateste cumparatorul si nu vanzatorul.
Doar daca masina este pe romania din 2003 si atunci cand ai cumparat o tu nu aveai nici o treaba cu taxa, iar trecerea noxelor in carte a fost optionala. Daca esti in situatia asta atunci sigur trebuie ajuns la rar pentru noxe ca sa stii cat e taxa, altfel nu se poate.
Dannyel San
Sunt al 2.lea propietar , masina e din 2003 Ro iar eu am achizitionat.o in iulie 2008
espacern
In 2008 se achita taxa doar la masinile noi/la prima inmatriculare....nu si la cele deja inmatriculate.
Dannyel San
Ms espacern / petreaiulian , clar ca taxa nu e platita , acuma ramane sa vad cum pot rezolva la RAR cu acele noxe trecute in Carte ..
espacern
Faci programare (se poate si pe net) la RAR si te prezinti cu programare/CIV/CI/cerere solicitare activitate+contravaloare....si GATA se face mentiunea in partea de jos cu CO2.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.