Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lumina stopuri + lumina marsarier
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
cristilole
Buna seara,

Am cautat pe forum daca a avut cineva aceeasi problema, nu am gasit. Poate skill-ul meu de cautare nu e cel mai bun, in cazul in care mai este un topic pe tema asta.

Am un Clio din 2001, 1,4 benzina si problema este urmatoarea : de doua zile incoace nu imi mai functioneaza becurile de pe marsarier, iar de aseara ( cred ca de aseara ) nu imi mai functioneaza nici luminile de la stopuri ( niciunul din cele 3 ). Cum nu cred in coincidente, nu cred ca sunt doua probleme diferite. Am schimbat sigurantele, nu am schimbat becurile ( cred ca e imposibil sa se arda toate 4 in acelasi timp ).

Aveti idee ce ar fi putut declansa problema asta?

Multumesc
Yan78
cu un voltmetru sau daca nu ai cu un bec de 12V ai putea sa iei la verificat daca iti vine tensiune in tripla pe fiecare din fire. sa verifici si firul parca negru care este de masa.
cristilole
Multumesc de raspuns. Dar din pacate nu dispun de un voltmetru. Sincer sa fiu, speram sa mai fie cineva care s-a lovit de aceeasi problema si mi-ar putea spune daca e ceva ce as putea sa fac acum in week-end ca sa nu raman fara masina pana luni, caci am nevoie de ea.
RazvanF
De unde descui capota, scoti cu grija acel clenci afara dupa care dai la o parte bucata de plastic care acopera firele si in jos spre prag ai sa gasesti 2 mufe mari, una are legatura cu dezaburirea lunetei si cealalta are legatura cu tot ce inseamna iluminat spate si sonda rezervor. Este posibil sa fie de acolo, contacte oxidate/mufa desprinsa.
Daca imi aduc bine aminte trebuie scos si chederul in partea respectiva.
vallixx
Poti incerca mai intai sa verifici mufele si contactele din tripla, ca se da jos usor.
cristilole
@razvanf, de acolo e problema. Pana la urma am ajuns cu ea la electrician, am schimbat contactorul de la pedala + sonda din cutia de viteza ( erau arse ). Dar totul a plecat din locul de care ziceai tu smile.gif
RazvanF
Vezi ca acum trebuie sa anulezi eroarea din bord. Trebuie sa intri in selftest mode si la ultimul ecran afisat vei avea ceva de genu "J C O". Trebuie sa apesi butonul mic din interiorul bordului sau cel al computerului de bord daca ai, se va opri testul si iti va sterge si codul de eroare. La final mai intri odata in selftest mode iar la ultimul ecran afisat va trebui sa iti arate doar liniute "----' ceva de genu.
danutz_r
Problema mea de astazi.
Dupa ce mi-a fost schimbata usa si aripa am constatat ca nu imi mai functioneaza urmatoarele:
- lampile spate sunt "moarte" in totalitate, nu am semnalizare, pozitii, sau stop frana
- inchiderea centralizata usi spate sau portbagaz nu functioneaza nici ea
- indicatoarele carburant si temperatura apa sunt picate, am 'pompa carburant' aprinsa permanent
- dezaburirea lunetei nu functioneaza nici ea, nu se aprinde martorul in bord

In plus nu functioneaza nici kilometrajul si vitezometrul, dar astea dintr-o problema anterioara despre care am citit pe forum.

Multumita lui RazvanF am inteles care e legatura intre schimbatul aripii si nefunctionarea lampilor spate. Sper sa fie de la mufe si sa se rezolve maine. smile.gif

PS: tre sa acord atentie sporita in mod special la demontarea componentelor ? Tre sa scot maneta de desxhidere a capotei? E prima oara cand umblu acolo.

Ms.
RazvanF
Atentie la maneta capotei, e fragila, eu unu am preferat sa trag cu mana de ea si sa nu folosesc o surubelnita, Daca e sa te folosesti de ceva pe post de parghie, sa fie de lemn sau plastic. Oricum iese relativ usor.
danutz_r
Si in cazul meu tot mufa a fost cauza, acum am tensiune si in partea din spate a masinii.
Ms. Inca o data pt idei. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.