Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bataie fier pe fier la plecare de pe loc
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
Rocco91
Nu cred ca o sa am un an linistit vreodata cu masina asta...
Dupa ce anul trecut am avut niste troncaneli care ma exasperau si care s-au lasat cu schimbat urmatoarele:-caseta de directie;
-bucsi;
-bielete;
-Telescoape+flanse+rulmenti.
Troncanelile au incetat.
Acum am alta problema pe care o aveam si in trecut dar parca s-a agravat acum cu vremea rea.
Masina bate daca plec putin neatent de pe loc, iar daca sunt in a2a sau in a3a si o calc brusc iar bate, bate din nou cand e zapada si trebuie sa depuna mai mult efort in momentul in care plec de pe loc.
Zgomotul e zgomot de fier pe asa ca niste batai cu ciocanul in partea soferului le aud eu.
Ambreiaj, distributie, suport motor sus dreapta si suport de jos inlocuite de 20000km, la directie nu mai am joc la nimic, bate dinainte sa le schimb si bate si dupa ce le-am schimbat doar ca acum bate mai des.
Suspectez suportul de sus de la cutia de viteze pentru zgomotele cu pricina, deoarece nu a fost schimbat niciodata, iar mai devreme am fost sa fac o inspectie a masinii si am prins cu mana de el si se misca destul de usor cu mana, banuiesc ca nu ar trebui sa se miste asa...
Vreau sa va intreb ce sa mai verific si ce cod are piesa respectiva sau cum se numeste pentru ca nu gasesc nicaieri pe siteuri...Si cat de greu se schimba acesta?
Am gasit o poza pe internet cu el...
espacern
QUOTE(Rocco91 @ 4 Jan 2015, 12:12)
ce cod are piesa respectiva


8200089697
Rocco91
Multumesc aia e piesa...
Ce zici cum pot sa verific mai bine daca de acolo e jocul sau nu ? E normal sa se miste cu mana libera surubul ala ?
espacern
Ce sa mai verifici daca spui ca nu a fost schimbata niciodata si de acolo se aude zgomotul....schimb-o direct!
aluibasarabeanu
Unii nu au banii tai sa schimbe prima piesa care le iese in cale.Si eu am avut o bataie de genul acesta si vroiam sa schimb suportul de la cutie 1,6 8 valve. Poba se face simplu, tragi cu ambele maini puternic de motor si vezi daca reusesti sa il misti. In mod normal ar trebui sa nu il poti misca mai mult de 1, 2 cm. La mine a fost bataia de la o bucata de fier pusa sub masina pentru "siguranta" si batea esapamentul in ea.
Rocco91
O sa fac proba, poti pune o poza cu bucata de fier ? Ma mai gandesc si la joc in planetare...
espacern
QUOTE(aluibasarabeanu @ 8 Jan 2015, 11:29)
Unii nu au banii tai sa schimbe prima piesa care le iese in cale

La mine faci referire cu remarca asta ? sad.gif
Nu vad legatura intre situatia mea financiara si intretinerea corecta a masinii initiatorului....poate ma "luminezi" tu?
Rocco91
http://youtu.be/u5jXZllOr30 am filmat de langa suportul de sus...
espacern
Suportul ala este rupt!
Rocco91
Asta de sus ? Pai e shimbat de un an de zile si a fost desfacut cu tot cu capacul ala mare de langa el de vreo luna de mecanic si nu a zis ca ar fi vreo problema la el...Nu se rupe in momentul in care se rupe surubul ala care il tine ? Sau se manaca cauciucul ?
cosmuri
Suportu acela de motor ai pe baza de perna umpluta cu ulei ai normal sa se miste mie acel suport cind mi sa rupt sa vazut foarte clar deoarece a puscat perna de ulei si sa murdarit compartimentul motor, am impresia ca motorul tau are cam mare balans din cea ce am vazut in filmulet ai schimbat suportu dintre cutie si sasiu masini????? eu ala lam scimbat de 4 ori daca in momentul introduceri schimbatorului intr-o anumita treapta de viteza maneta schimbator si misca puterni atunce ala ai mie mia facut mult mult timp figuri si la un moment dat am schimbat tot suportu motor cel care lai filmat suportu din partea cutie suportu antiruliu cel dintre cutie(motor) si sasiu si nu ai vrea sa sti cum trepideaza acum masina desi sunt schimbate de 2 ani si ceva.Uitanduma la filmulet asi fi cat pe ce gata sa bag mana in foc ca ai suportu cutie/sasiu


9 Jan 2015, 03:08:
Rocco91 daca vrei sunama pe numaru asta in decursul zile eu am avut mult timp probleme cu aceste 0746555187
Rocco91
Am demontat azi suportul de sus de la motor care mi se parea ca pocneste, nu este rupt deloc nici cauciucul nici sus nici jos, am fost si la mecanic cu el si mi a confirmat si el...zice ca jocurile mele pot proveni de la planetare la intrare in cutie sau din cutie...

10 Jan 2015, 19:25:
Am condus multe masini pana acum, dar probleme ca la renaultu asta n-am intalnit...Oare toti posesorii de megane sunt asa de ghinionisti? Citind si alte forumuri pot zice ca sigur e problema la planetare...Ceva pareri?
Vallybz
bucsi bascule?
Rocco91
Sunt verificate si sunt ok , am filmat suportul de la cutie acum sunt sigur ca e rupt maine o sa il schimb http://youtu.be/VJfI_fDW7Bk .


Vallybz
nu iti sta cumva si motorul intr-o parte(mai lasat pe partea cu suportul recent filmat)?
Rocco91
Nu am observat, nu cred...
cj98czh
Ce nu inteleg eu este ..

Zici ca ai un mecanic bun ... nu a fost in stare sa gaseasca un defect din asta banal??

Eu zic sa cauti pe altul ca asta nu este bun .. este praf ..

Rocco91
Am luat suportul o sa il schimb cand merg acasa problema este ca trebuie banuiesc sa sustin cutia cu un cric si nu prea vad pe unde sa il pun pt ca ma incurca jugul motor...trebuie neaparat sustinuta de jos sau pot sa o las pe jug ?
espacern
Demonteaza surubul central prima data....asta este mai greu!
La montaj trebuie ridicata cutia dar cu "adaos" de lemn pe suprafata de contact daca se foloseste cric.....si centreaza-l bine.
Rocco91
Pai are 3 suruburi il desfac pe cel din mijloc prima data, banuiesc ca nu trebuie tinuta contra de jos nu ?
cj98czh
Suportul ala se schimba in 20 minute dupa ce ai data scutul jos si ai un cric ok.
Rocco91
Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ , am dat jos 3 suruburi si acum il tine o platbamda legata de o chestie de plastic...la asta nu m am gandit...ce fac acum ?
espacern
Surubul central este bine "infipt" la locul lui.....mai ai drum lung!
Trebuie ca suportul cutie ca coboare cand este demontat tamponul.....daca nu este sprijinita pe jos/surubul central este "dezlipit".
Ciocan sanatos ....de minim 5 Kg si bucsa bronz!
acraciunmihai
Salut , ce ai rezolvat?
Rocco91
Schimbat suport...face la fel...i dau foc...
Rocco91
Am schimbat ieri suportul anticuplu de jos a3a oara odata acum 5 ani odata acum 2 ani si odata ieri...zgomotele au disparut.
Nu stiu cum de se poate strica asa repede...ce i drept cumpar doar ieftinituri cu 60 70 lei
Nu era rupt dar avea joc mare se misca tot motorul cu toba cu tot si cred ca atingea undeva...
Rocco91
Face la fel am avut 5 zile de liniste si iar a apucat-o, daca ma port finut merge bine daca nu nu smile.gif)).
Am o filmare dinainte sa schimb ultimul suport, am incarcat-o poate ma puteti ajuta.
Deci suportii doi dintre ei sunt schimbati al treilea l-am dat jos si e ok...i scoatem din discutie, de jos de unde am filmat pare zgomot de toba dar saptamana asta am fost cu ea la verificat si nu are nimic...nu misca tare...
Planetarele nu bat la curbe...
Astept alte pareri...
Vizionaži „Zgomot megane 1” pe YouTube
Zgomot megane 1: http://youtu.be/ebyNFfgZvNA

24 Jan 2015, 10:57:
Am mai facut o filmare care m-a ajutat sa vad exact bataia, la jumatatea tobei se aude bataia cred ca loveste in protectia aia si de aceea suna...Pot sa improvizez ceva pentru ca acolo nu are suport ?
amotibes
am aceasi problema
rezolvare?
ori fixarea acelei protectii ori indepartarea ei
Rocco91
Tot la plecare subturata de pe loc si la accelerare brusca face si la tine ? Tot megane 1 ?
amotibes
da da
Danmaddog
Si la mine face la fel. Bataia se aude de undeva din fata stanga. Ma gandesc, nu poate sa fie de la brat, o bucsa ceva?
Rocco91
Am observat mai nou in momentul in care troncane se misca schimbatorul foarte tare si repede fata spate in viteza 1...bieleta antirasturnare schimbata de cateva sapt.
bogdangabriel37
schimba bieleta anticuplu. daca e din aia de 60 de lei , e bulita . se vede si la accelerare ca se smuceste din suportul de pe jug (suport motor) , la mine facea urat cand bagam in marsarier. daca mergi in treapta a doua si apesi /ridici acceleratia , o sa vezi ca schimbatoru se misca destul de tare inainte si inapoi . se poate vedea si la motor , la acceleratii se misca inspre inapoi si loveste pe undeva . la mine love in zona mansonului de la catalizator. Posibil si un alt suport motor sa fie slab. si motorul sa stea un pic aplecat . dar asta se vede cu ochiul . Parerea mea smile.gif
Rocco91
suportul de sus e bun lam dat jos si verificat si celalte 2 inclusiv bieleta anticuplu sunt schimbate de 3 saptamani...sunt de 60 de lei e adevarat smile.gif))
aluibasarabeanu
Revin, poate ii dam de cap. In primul rand trebuie sa ne explici mai exact suntetul pe care il face la plecarea de pe loc. Eu am avut trei astfel de sunete. Unul esta clank ul specific de la ambreiaj. Adica asa mi a facut si supernova de 80000 de km si solenza de 50000 de km si loganu cu 21000 de km inclusiv meganeul din semnatura cu 87000 de km la bord. Al doilea zgomot a fot de la o traversa pusa de un mecanic ca su nu cada esapamentul pe jos in caz ca rugineste si se rupe. Esapamentul batea in ea si se auzea ca o lovitura de ciocan in podeaua masinii. Al treilea zgomot era un zanganit de tabla de ziceai ca mergi cu caruta si era de la protectia de tabla a catalizatorului. Ii ruginisera si se rupsesera doua picioruse din 4. Le-am sudat si am scapat de zgomot. De aceea l-am apostrofat pe un coleg mai sus in sensul ca nu putem schimba piese asa dupa ureche ca si eu am cumparat suportul de la cutie si am ramas cu el ca cel de pe masina era in stare perfecta.In legatura cu piesele foarte ieftine nu prea sunt deacord, pot ceda foarte repede.
Rocco91
1 exclus am clancul dar nu ala ma supara...
2 si 3 foarte posibil desi inclin mai mult spre 2 s-a lucrat la toba in zona catalizatorului de ceva vreme , s ar putea sa fie de acolo.
Cum pot verifica fara canal ?
aluibasarabeanu
Cam greu fara rampa dar odata bagat sub ea orice joc pe la scut si esapament il depistezi imediat.
Dreamer
Urca pe o bordura inalta cu 2 roti de pe o parte si alte 2 roti raman pe strada, astfel masina sta inclinata pe o parte ( oarecum) dar castigi niste spatiu sa te bagi sub ea sa tragi de una alta sa vezi ce bate.


Daca gasesti asa ceva, ar fi ideal biggrin.gif
http://www.buhnici.ro/wp-content/uploads/2...-pe-borduri.jpg
Rocco91
Am bagat-o azi pe canal, si e rupt primul tampon de la toba, dar daca misti cu mana de toba bate in spate nu in fata, nu stiu ce sa zic...e cam mare distanta din fata pana in spate fara nici o sustinere...
espacern
Toba finala este suspendata/fixata cu 3 tampoane de cauciuc....si alea sunt toate!
Nu mai sunt altele pe toata lungimea esapamentului.
Schimba-le toate 3 ca nu sunt chiar asa scumpe....cod 7700849461
Rocco91
Multumesc mult pentru cod...chiar aveam emotii ca nu nimeresc , ideea e ca mi se pare putin sa nu fie prinsa cu nimic distanta asa de mare daca tragi mai tare de ea bate si undeva in fata...zicea tinichigiu ca daca tot face sa i adauge o prindere suplimentara pe la mijloc...ce zici despre asta ?
espacern
Unele modele au si o prindere pe la mijloc....dar la tine asa este din fabrica cu prindere doar in cele 3 tampoane din spate si in galeria de evacuare prin "saxofon".
Pentru o prindere suplimentara trebuie improvizat ceva.....si asta nu e bine la esapament!
Rocco91
Cumparat tampoane toba pus sus, strans surub colier mijloc repozitionat, face la fel. Renault...
espacern
Toba finala este inlocuita?
Rocco91
Nu dar zgomotul vine din fata...ma gandesc totusi la ceva joc in planetare...
dodoloi
Verifica la planetara dreapta ( aia mai lunga ) intrarea in cutie, mai are prostul obicei sa se duca zimtii interiori din bucsa de pe planetara . Stima
aluibasarabeanu
Astazi am fost la mecanic sa schimb rola intinzatoare a curelei de accesorii si am avut ocazia sa intru sub masina sa mai verific pe acolo ca iar aparuse un mic danganit pe dedesubt.Esapamentul meu este prins, imediat dupa catalizator de o piesa in forma de L iar teava sta asezata pe el si e stransa de un colier care e prins cu un surub.Am impins in sus de teava si imediat am depistat de unde vine danganitul.Am bagat drept distantier un surub pe care l am fortat intre teava si piesa L dupa care am legat bine cu o sarma si este dinou liniste !!! Mentionez ca piesa sub forma de L are prindere elastica in partea de sus. Poate la tine lipseste piesa aia si deaceea nu se face liniste sub masina! Mentionez ca am motor 1,6 e 8 valve si nu stiu cum e la 1,6 16 v.
bundy220
QUOTE(Rocco91 @ 11 Feb 2015, 20:10)
Am observat mai nou in momentul in care troncane se misca schimbatorul foarte tare si repede fata spate in viteza 1...bieleta antirasturnare schimbata de cateva sapt.
*



Vezi daca sunt stranse BINE suruburile de la suportul de jos(antiruliu).
Si gata,s-a rezolvat smile.gif(dupa ce le strangi)
Eu am si un distantier acolo,daca ai la fel verifica si la acel distantier.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.