Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pozitie masinii
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
catalin1
buna seara si sarbatori fericita in primul rand , o problema care ma deranjeaza de ceva timp , am observat de curand cand masina este intr o curba de aproape 90 grade cu panta in urcare masina sau mai bine zis imi intrerupe din forta de a trage adica imi intrerupe oricat de mult as apasa pedala isi revine doar cand masina revine pe loc drept si nu o accelerez , auzisem e un senzor anume care dicteaza calculatoruli de injectie in ce pozitie se afla masina stiu ca exista asa ceva dar nu stiu unde si cum e un ajutor din partea voastra ar fi un mare ajutor . va multumesc mult
iDoctor
e defect ESP-ul ....benzina ai ?
maryus_maryusss
Eu din ce stiu meganul 1 nu are un asemenea senzor si nici esp problema poate fi din alta cauza .
Maxy25
Este "senzorul" semnul ca ramai fara benzina mai exact mai ai sub 12-14 litri de benzina in rezervor iar la curbele in 90-180 in care benzina se aduna in marginea opusa locului unde este intalata pompa de benzina din rezervor (in cazul meu la viraj dreapta in urcare) pompa trage aer sau vapori si motorul nu mai are vina pret de cateva secunde pana iesi din curba si revii pe drum drept (iar pompa de benzina trage din nou combustibil cum ar trebui). Stai linistit , masina se comporta normal , pune-i mai multa benzina sa nu mai ai surpize din-astea .
iDoctor
daca-i scumpa benzina , mai ieftin este ESP-ul....... ohmy.gif
espacern
QUOTE(maryus_maryusss @ 26 Dec 2014, 08:10)
Eu din ce stiu meganul 1 nu are un asemenea senzor

Pe modelele diesel mai vechi exista un reglaj automatic de altitudine....pentru avans pompa.

Dar asta nu are vreo legatura cu intrebarea initiatorului.
aluibasarabeanu
Pai conducta care iese din pompa de benzina, din cate stiu eu, are cateva spire in care ramane benzina chiar daca pompa nu mai are benzina in fata sorbului si trage aer.Masina mea, chir si cand e pe rosu, nu ramane fara putere in pante mai abrupte sau curbe stranse!!!
espacern
Faci confuzie cu alta masina....la conducta cu spire!
La megane nu este asa ceva....conducta este dreapta.
catalin1
QUOTE(aluibasarabeanu @ 27 Dec 2014, 12:33)
Pai conducta care iese din pompa de benzina, din cate stiu eu, are cateva spire in care ramane benzina chiar daca pompa nu mai are benzina in fata sorbului si trage aer.Masina mea, chir si cand e pe rosu, nu ramane fara putere in pante mai abrupte sau curbe stranse!!!
*


deci ceva este in neregula nu ca ar fi vorba de combustibil putin este ceva de ordin tehnic , si nu cred ca masina mea are ESP , cred , nu stiu acuma sa nu spuneti ca nici macar nu stiu ce conduc , dar nu cred ca are ESP in principiu ne aruncam pareri dar nici o chestie care sa specifice ca masina ar avea un senzor de plan si daca as avea esp ce legatura ar avea cu intreruperea de sarcina in plan curba si panta , sincer chiar nu vad legatura
maryus_maryusss
Masina ta din semnatura nu are acel senzor care tu crezi ca il are iar de esp nici nu poate fi vorba.Cauta mai bine sa verifici debitul la iesire din pompa ,la intrare in rampa injectoare,filtru benzina ,conducta tur sa nu fie strangulata,injectoare .Cind regulatorul de presiune din pompa incepe sa se duca iti face simptomele de care zici tu.Si ar mai fi si alte cauze.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.