Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum degresez parbrizul ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Pages: 1, 2
zerillos
Salut. Am parbrizul patat. Nu stiu de la ce si cum ... Problema apare in diminetile friguroase cand parbrizul este rece. Pentru ca e patat si mai merge si dezaburirea "asa cum trebuie", aproape ca nu se mai vede nimic clar. Am incercat sa nu dau cu solutii chimice si la sfatul altora am dat doar cu apa cu detergent (si de vase, si de rufe), dar nu a dat rezultate. Totul dispare dupa 5-10 minute de dezaburire si incalzire in mers. Dar eu dimineata merg 10-15 min si atunci am nevoie in principal. Cu ce solutie sa dau, fie si chimica, sa reusesc o curatare eficienta ?
espacern
Rain X/Otet de alcool/Lamaie dupa spalare cu lichid de vase.....spor!
gabize
La vechiul opel aveam problema asta si se datora unor pori din radiatorul de caldura. Se pare ca vaporii de antigel creaza o pacla uleioasa pe parbriz.
cracos
desigur ca antigelul e cat se poate de "indicat " pe parbriz .(Glume comuniste de a face farse vecinilor sa nu le mai inghete parbrizul)
daca e asa cum spune gabize ,tre sa iti scada nivelul la antigel din borcan.
verifica si asta .mai poti cumpara un spray de dezaburire si sa il incerci si pe ala.
Pana atunci spor la curatat !
Cypry Brasov
Va recomand cu incredere sa stergeti geamurile cu diluant..raman lacrima !!numai av grija sa nu dati si pe chedere.. eu de cetava ori pe an le sterg asa si nu am pb .
zerillos
S-ar putea sa am antigel ca am avut probleme cu furtunele si am schimbat radiatorul acum 2-3 luni. Cred ca de atunci este dar doar acum la frig se vede.
Dau cu diluant nu e problema, dar multi ziceau ca e uleios si mai rau fac. Eu am D 509 parca. Imi recomanzi altceva ? ..
alexgeogabriel
O sa-ti puta masina vreo 2-3 zile de nu o sa poti sta in ea, cumpara o solutie antiaburire despre care scriu producatorii ca rezista mult si bine. Parca as incerca mai degraba cu otet decat cu diluant.
zerillos
Nu o sa puta ca problema mea e doar la exterior, nu in interior smile.gif) .. faza e ca diluantul e pe baza de uleiuri. N-ati vazut dupa ce te speli cu diluant ramane uleios pe maini? ... Cum naiba sa dau cu ala? ... Mai mult il umplu de ulei ... eu vreau alta idee sau solutie ...
alexgeogabriel
Nu iese nici cu spuma activa de la spalatorii? Atunci du-te la ei si roaga-i sa iti faca o degresare in special pe parbriz, nu te costa mult, 10-20 lei in plus pentru toata masina. Vezi ca se lauda cineva pe un topic vecin ca a folosit mult lichid de sters geamurile.
Ayden_CJ
cum să dai cu diluant? vrei să distrugi parbrizul? vrei să ai pete pe piesele de plastic? eventual, cu 5 lei un flacon de 100 ml de alcool izopropilic și o lavetă de microfibră, da' dup'aia să nu te plîngi că se aburește. (pe vremuri, era rețeta aia cu ungerea cu pastă de ras ca metodă de antiaburire, dar n-am practicat-o niciodată). Cea mai bună metodă e AC pe recirculare, dar dacă ai climatronic, teoretic rezolvă el problema.
zerillos
Concluzie: Am dat cu de toate. Ramasese sa mai incerc cu diluant si spirt. Am dat in 2 locuri putin sa nu risc. Astfel, cand am mai avut probleme cu parbrizul am observat cu mirare ca prin zona stearsa cu diluant se vede clar si curat. Deci, o sa acopar chederele cu ceva si voi curata cu atentie, apoi cu apa si detergent. Concluzia: singurul care isi face treaba si ma scos din rahat este DILUANTUL !!! (eu am dat cu S509 ).
andutu
eu le-am sters cu spirt si parca mai rau am facut se abureau si mai tare, dupa am sters cu clin carpa cu microfobra si dupa dat cu ziar , revista ceva pana se usca de tot.
+Dezumidificator cu levantica laugh.gif luat din auchan pe la vreo 6 lei si de atunci nu se mai aburesc asa tare geamurile, bine ca daca se urca 5 persoane in masina s-a zis cu geamurile neaburite.
Dezumidificatorul l-am luat pentru ca in ultima vreme a tot dat cu ploi si m-am tot urcat in masina cu noroi, apa , umezeala si la un moment dat m-am trezit ca pe geamurile mele erau siroaie de apa.
Urmeaza sa testez spray antiaburire , deocamdata nu am gasit prin supermarket-uri.
zerillos
Eu am sters intai o zona mica. Am observat ca s-a curatat. Atunci am crezut ca i-am dat de cap si am postat ca diluantul e bun. Totusi a doua zi cand am sters tot parbrizul, problema nu s-a rezolvat. Nu-mi explic nici acum cum se vedea curat, apoi la fel ca inainte. In sfarsit, ideea e ca nu am rezolvat problema si n-as vrea sa va induc in eroare ca asta e solutia miraculoasa. Nu spun nici ca e bun nici ca e rau, doar ca nu am rezolvat problema.
vallixx
Mai, tu nu cumva aiceva pe stergatoare?
Ca prea se murdareste repede din ce spui.
Solutia der geamuri ar trebui sa fie suficienta, ma mir ca merge cu dliuant.
D 509 de exemplu e gras.

Da-i cu solutie de geamuri si sterge-le cu ziar. Ziar ordinar, de preferinta "Evenimentul Zilei" radmasa.gif Nu oferte de Cora, Carrefour....ca cerneala aia de printer e si aia grasa si hartia e un pic cerata.
Dupa care curata bine de tot stergatoarele, sa nu ai ceva pe ele.
zerillos
Sa se incalzeasca, si stric eu un "Evenimentul zilei" sa vad ce iese ...
kretzu77
alcool izopropilic
eventual spray de contacte
nu va hazardati la spray de curatat frane, ca e posibil sa atace vopseaua (eu il folosesc doar cand curat masina teleghidata, ca are putere mare de curatare iar plasticele de pe dracovenia aia sunt tepene).
verde
Putin offtopic da vad ca deviati si la.......Atentie la lamele stergatoarelor !!!! Eu am facut prostia candva sa le sterg cu o carpa care avea ceva motorina mai veche pe ea (uscata ) ----sa dus mumasii toata grafitarea aia de pe lame (alea originale ale masinii) si dupa 2 luni le-am aruncat ca nu mai stergeau decat in zeci de liniute fiecare. De atunci 2 perechi pe an (nu dalea scumpe) se duc regulat. Adica mai bine iei unele noi decat sa te chinui cu curatatu.
slider2
Solutiile propuse de voi merg si pe interiorul parbrizului? Nu de alta dar am un parbriz asa gras de abia vad uneori prin el la lumina puternica. Am sters cu detergent de geamuri si n.a avut nici un efect, cu servetel uscat cat si cu umed cu alcool dar tot nimic. De asemenea voua vi s.a intamplat ca pe "caldurile" astea sa va inghete parbrizul pe interior?
andutu
chiar ieri cand am plecat de la servici aveam o pelicula de cheata pe interior dar cu dezaburire la maxim s-a dus in aproximativ 4-5 minute.
Daca te urci la volan mergi o distanta scurta si ti se aburesc geamurile si nu apuca sa se usuce opresti motorul pleci si vi peste cateva ore bune de asta se face gheata pe interior.
espacern
Umezeala la interior se manifesta prin abureala abundenta....scuturati bine zapada/apa de pe incaltaminte/presuri cand opriti masina!
vasilecool
Pentru geamuri, parbriz si luneta, folosesc de cativa ani tub de spray pentru geamuri din Lidl. Costa vreo 7lei si e urias. Nu am intalnit ceva sa curete mai bine... Dai cu sprayul si stergi spuma cu prosopde hartie. nu trebuie sa freci, ca la pulverizatoarele clasice... Am detronat mitul ca ziarul curata cel mai bine.
Suna ca o reclama ieftina, de la televizor, dar curat cu spuma aia orice, bord, volan, fete de usi si chiar tapiteria... Daca suprafata e foarte murdara, aproape ca nici nu face spuma, asa ca atunci cand iti dai cu sampon si parul e foarte gras...
Ayden_CJ
@vasilecool, te-aș ruga să pui o poză a produsului pe care îl folosești; parbrizul meu are la interior un strat care, atunci cînd bate soarele în față, devine translucid și vreau să scap de el, nu e grăsime, e praf neglijat, și aș vrea să curăț și pînza de pe fețele de uși. Mulțumesc anticipat.
vasilecool
Se gaseste doar in "Saptamana curateniei".
M-a intrebat un coleg si in PM, dar nu am stiut sa atasez poza.
Inca o data zic, nu consiiderati reclama...
slider2
am dat search cu goagalu' si multa lume este multumita de produse din gama w5, care este o gama exclusiva lidl
alexgeogabriel
@vasilecool, tigarile fac parte dintr-un pachet promotional in cadrul saptamanii curateniei? :-))
vasilecool
HA, HA!
Am pus pachetul pentru comparatie si ca sa nu se invarta sprayul, ca nu prea voia sa stea la pozat...
Am mai vazut sprayuri si prin alte magazine, dar mult mai mici si la pret cel putin dublu... Asta e mult mai convenabil decat o sticla cu pulverizator, calitate/pret.
jemis90
Pentru exterior nu am alte sfaturi decat....lichid de parbriz( de iarna e mai bun) + hartie de bucatarie la sul.Nu folosi carpe!!

La interior folosesc cu succes acelasi lichid de parbriz in pulverizator+ sul hartie de bucatarie. Geamurile ies lacrima.Si fumez si eu si prietena in masina, dar se curata lejer.

Eu tocmai fac 6 ani de mers cu masina dar asa probleme cu parbrizul... nu am auzit sau avut blink.gif . Nu cumva mergi cu aeroterma pe "recirculare"?? Sau cu ea pe o treapta prea mica?



Later edit: Daca stau sa ma gandesc, petele de pe geamul tau arata ca niste benzina/motorina intr-o balta de apa ( alt exeplu mai grozav nu am...)?? Am avut si nu se duceau cu stergatoarele, dar hartia ala la sul face minuni cu orice murdarie:))
BioHazarD
QUOTE(vasilecool @ 13 Jan 2015, 09:58)
Se gaseste doar in "Saptamana curateniei".
M-a intrebat un coleg si in PM, dar nu am stiut sa atasez poza.
Inca o data zic, nu consiiderati reclama...
*



L-am prins si eu in Lidl acu`vreo 2-3 saptamani intamplator. Pretul nu-l mai stiu exact, oricum pana in 10 lei.
Zilele trecute nu l-am mai vazut desi aveau multe produse W5.
slider2
QUOTE(vasilecool @ 13 Jan 2015, 09:58)
Se gaseste doar in "Saptamana curateniei".
M-a intrebat un coleg si in PM, dar nu am stiut sa atasez poza.
Inca o data zic, nu consiiderati reclama...
*



Am gasit in Lidl produsul chiar daca nu era saptamana curateniei si functioneaza, chiar il recomand si multumesc userului vasilecool pentru recomandare,
octavian.gagu
Tot fara a se considera reclama, produsele de ingrijire jante, motor si spuma pt anvelope, care se gasesc rar tot la Lidl si cand le baga, daca n-ai fost pe faza, nu le mai gasesti. Spuma aia pt anvelope face minuni. Si tot W5
UXE
Sper sa gasesc si eu acel spray.. Ma duc zilele astea prin Lidl. Pana acum incercasem ceva de la MAFRA insa e cam frectie, de fapt cam mult eproduse de la MAFRA sunt frectie happy.gif
UXE
Am fost ieri la LIDL. Am gasit acel spray FOAM WINDOW. Am vazut ca mai au o gramada de produse W5: de tapiterie, de motor, anti rugina , de bord , de jante etc. Nu stiu daca e saptamana curateniei dau au produse o droaie. Mai aveau si un produs Window Cleaner, mai micut. Am incercat pana la urma Foam Window-ul. La prima vedere pare ca lasa sticla destul de curata, insa imi tot raman urme dupa ce dau cu stergatoarele.

Sa fie din cauza lor? sunt alca (10 lei/buc) si le am de vreun an tongue.gif . Mai poate fi si lichidul de parbriz, dar mai putin probabil. Urmatorul pas e sa imi montez niste Bosch Aerotwin , sa vedem diferenta smile.gif


slider2
Eu l.am folosit pentru a degresa pe interior, eu aici aveam probleme
alexgeogabriel
@uxe, Alca tin cam 1 an, dupa aia apar dungile dar pana se strica, nu le reprosezi nimic. La mine au tinut mai putin ca luasem iarna 2013-2014 iar in mai mi se tot lipeau de geam din cauza rasinii plopilor.
UXE
De obicei dupa prima iarna se cam duc.. Incearca sa le iei inainte anotimpul rece si ai sa vezi ca in primavara le arunci la gunoi.

Pentru 10 lei ar trebui sa tina mult mai mult tongue.gif
alexgeogabriel
Da, stiu, 10 ani rolleyes.gif . Eu am luat niste Valeo clasice din Cora, sterg bine dar se putea mult mai bine, Alca sterg mai bine desi costa pe jumatate cat Valeo. Stergatorul de la sofer sterge foarte bine dar cand coboara, toata apa se scurge in partea dreapta, tocmai pe centrul parbrizului, de unde se scurge frumos pe dara lasata. Nu am patit cu niciunele asa ceva, nici macar cu ieftinaturile de la Kaufland dar care lasau urme inca de la prim montaj.
rs09
Incercati solutie pentru spalat vase. Dupa iarna aceasta aveam vreo 3 pete pe parbriz am incercat pe la diverse spalatorii fara efect. Doar sa puneti cu moderatie ca daca nu veti munci mult sa scapati de el.
angy1
Eu il curat cel mai bine cu scrum de tigare. biggrin.gif
slider2
Legat de acel spray-spuma w5 am observat ca nu trebuie sa dai foarte mult pe suprafata ce vrei s.o cureti. Cu cat esti mai cumpatat la pulverizarea solutiei cu atat se curata mai bine.
UXE
Eu am avut niste gainat intarit pe parbriz si a iesit dupa vreo 4 tratamente.
zerillos
UXE: Eu am avut niste gainat intarit pe parbriz si a iesit dupa vreo 4 tratamente.

O fi mancat pasarea un tub de super glue smile.gif

1 Nov 2015, 08:39:
La mine cred ca am inteles problema. Am probleme cu mai multe furtune care s-au si spart de mai multe ori. Antigelul s-a scurs pe langa motor, si cand se incalzeste imi degaja vapori. Degeaba curat pana nu rezolv cu furtunele si curatarea de antigel a zonei motorului. De aia am curatat, s-a luat, apoi aveam iar ... ca degaja vapori tot timpul ... o sa schimb saptamana asta furtunele si sa vad cum curat pe la motor, apoi poate va mai anunt ce a iesit ..
kiss_bacau
Bnuiesc ca deja ai rezolvat problema dar poti incerca cu sgrassatore problema data viitoare.curata solutia asta absolut tot daca il lasi sa actioneze cateva secunde 10 15. e o solutie italiana dar care acum se gaseste usor si la noi in magazine.Cu Stima
ryry
QUOTE(vasilecool @ 13 Jan 2015, 09:58)
Se gaseste doar in "Saptamana curateniei".
M-a intrebat un coleg si in PM, dar nu am stiut sa atasez poza.
Inca o data zic, nu consiiderati reclama...
*



@vasilecool

F interesat , o sa caut si eu desi nu stiu cand este saptamana curateniei.
Un prieten mi-a recomandat spray-ul de cauciucuri tot de la ei de care vorbea un alt coleg forumist. Am testat si eu pe o roata si e minunat si am inteles ca nici nu e scump.


QUOTE(UXE @ 20 Apr 2015, 10:49)
Sper sa gasesc si eu acel spray.. Ma duc zilele astea prin Lidl. Pana acum incercasem ceva de la MAFRA insa e cam frectie,  de fapt cam mult eproduse de la MAFRA sunt frectie  happy.gif
*



@UXE

Legat de firma MAFRA, vreau sa iti zic ca eu mi-am curatat singur tot motorul cu un produs de la ei special pt curatat motorul pe care l-am cumparat de la un magazin f ieftin din sectorul 2.
Si gandesteste-te ca eu pierdeam ulei pe la garnitura de tacheti, pierdeam antigel pe la un furtun si la revizie mi-am schimbat si lichidul de servo care mi-a curs prin motor.
Imagineaza-ti ce era in motor (ulei+antigel+servo) ...
Cand am plecat din service iesea fum de sub capota, era jale si trebuia sa il curat si am fost f multumit.
Am dat 18 RON pe el . Daca vrei pun poza.



Legat de parbriz, mie imi scartaie stergatoarele si tocmai le-am schimbat cu unele noi ALCA. Am incercat sa dau cu lichid de parbriz dar fara rezultat, probabil deoarece este solutie ieftina din Metro de acum 2 ani.
Sa incerc una din solutiile propuse mai sus de colegi :
-lamaie
sau
-spirt ?
Ayden_CJ
nu m-a încîntat w5-ul de la Lidl. Se face pe interiorul parbrizului o pojghiță de jeg de toată frumusețea. o să fac un drum mai lung cu AC pe recirculare să scap de umezeală, apoi, cu ușile deschise voi șterge interiorul parbrizului cu o lavetă de microfibră umedă apoi cu una uscată, schimb filtrul de habitaclu. Am citit că este chestia aia cu silicatul/silicagelul pt pisici băgat într'un ciorap curat că ar fi un bun absorbant de umezeală.
o să probez
Scîrțîitul lamelor de ștergător e semn de bătrînețe, cine știe în care cincinal or fi fost produse și au zăcut prin depozite, lamelele se cer schimbate!
vasilecool
Ayden, pojghita aia de jeg, chiar e jeg care se afla deja pe parbriz, mai ales daca fumezi in masna si mai si folosesti silicon de bord.
Ceva nu faci bine, daca nu iese. Sa nu stergi cu carpa, foloseste prosoape din hartie. Dai spuma si doar stergi, fara sa freci. Si intorci servetul de fiecare data... Eu asa fac si-mi ies geamurile curate.
Si apropos: este in oferta Lidl de acum. Ieri mi-am luat 5, dar imi tot fura sotia din ele...
Bwwlan
Parbrizul se degreseaza cu alcool izopropilic nediluat, aplicat pe o carpa uscata, din microfibra.
IPA gasiti la orice magazin de electrotehnice, parca e 15 lei juma' de litru.

Daca vreti o solutie de parbriz care sa dea rezultate bune, recomand Jet X-Pert. E mai scumpa decat restul posircilor de pe piata, insa e si mai buna.
Ce am vazut ca da rezultate multumitoare, este ceva solutie pe care o gasiti la Lidl in sezonul rece, scrie in germana pe ambalaj (punga de 5 litri), insa e facut tot in Romania.
Ayden_CJ
@vasilecool,
merci, nu fumez și nici nu folosesc "silicoane":) io mai am de anul trecut cînd am luat 2 tuburi, am noroc că soția e scurtă și nu ajunge la raftul unde le pun:)
octav333
Domnilor, degeaba degresati daca nu rezolvati sursa. Dupa ce m-am confruntat si eu cu aceasta problema, mai exact petele uleioase de pe interiorul parbrizului, m-am gandit sa pun la baza parbrizului niste burete. Vedeti poza atasata. Am pus burete in acel loc dintre parbriz si bord si....petele uleioase nu au mai aparut. Se pare ca pe acolo se produc acele pete uleioase. Dupa rezolvarea sursei, sterge parbrizul cu orice lichid de geamuri, iar petele nu uleioase nu vor mai aparea.
Din afara masinii poate nu va arata estetic, insa daca introduceti buretele cat mai jos, nu se va mai vedea nici din afara. smile.gif Am pus burete inchis la culoare pentru a nu fi contrast de culoare, insa am dat buretele jos si am pus chedar de usa inchis la culoare (usa de apartament).

O zi minunata!
wolfin
pai si sursa petelor cum ai rezolvat o?

petele ce sunt..antigel?..vapori ulei
dandobre
Nu cumva buretele acela obtureaza fluxul de aer care dezabureste parbrizul?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.