Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1410 Sport
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
nelutzu'
Va salut domnilor.De curand am achizitionat o dacie sport din anul 1985,serie 1008 pe care o 'urmaream' de vreo 7 ani,dar acum a fost momentul potrivit din multe puncte de vedere.Masina are 57600km reali si vopsea originala dar deteriorata si pe alocuri retusata cu spray.
In primavara urmeaza o revizie a franelor si schimb de uleiuri, filtre deoarece masina nu a mai circulat din anul 2010.
4x4
respekt.gif

Chiar arata bine, si e modificata finut, sigla pe bot, proiectoarele suplimentare, bordul.

Da o bidinea neagra tip alpine peste dunga aia totusi.

user posted image
#Dino
Timp, nervi si resurse financiare sa ai!!!!
ydaniel
Ce de ceasuri arfe pe bord,era mai simplu sa se monteze un bord cu turometru.
nelutzu'
Mai simpu era sa nu se monteze nimic,dar stii cum este..."tuningul vremii".
Dunga aia inca am vise sa scap de ea fara sa deteriorez vopseaua.
DACIOTUL_97
Frumoasa sportiva.Nu o revopsesti ?
dacia_gpg
I-mi place originalitatea masinii! Te rog o poza mai in detaliu la imbinarea celor doua elemete de la prag(ornamente de prindere a chederului pe interior).
tavi_dacia1100
Ba baiatule, si aici te lauzi?
Lasand gluma la o parte, inca o data te felicit pt. achizite! Este o masina beton si ar fi pacat sa o vopsesti. Pastreaz-o cat mai originala.
nelutzu'
dacia_gpg,iti voi face poze.Masina nu as revopsi-o complet,doar elementele care au lovituri si este sarita vopseaua(aripa stanga fata,capota).O izolare pe burta ii voi face la primavara,ca sunt zone unde se desprinde izolatia de fabrica.
Intre timp,am schimbat arcurile spate cu unele originale de sport deoarece avea arcuri de berlina + inaltatoare si am demontat carligul.
alex-mun
Felicitari Nelutu, ai o Dacie Sport intr-o stare extraordinar de buna, si e printre putinele care sunt in starea asta. Din ce am observat eu la sportive, cea mai mare parte din ele au tabla degradata .

FF frumoasa masina!!!! Parca parca m-ar bate si pe mine gandul la o sportiva wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif
Tine-o in stare cat mai originala wink.gif
razvan32
superba. imi place.
George Hermenean
Arata bine!
razvan1985
nu-mi vine sa cred cat de bine poate arata caroseria acestui Sport,bafta cu el ! smile.gif
nelutzu'
Multumesc,astept putina vreme mai calda pentru a ma apuca de lucru.
Pana atunci inca cateva poze biggrin.gif
nelutzu'
Cine imi poate recomanda o solutie eficienta de spalare a radiatorului?
nelutzu'
La sportiva gri inca nu a inceput lucrul efectiv,momentan se afla in "conservare".Intre timp am mai salvat una de la o soarta nu prea fericita.Stare generala cam proasta,dar singurele elemente de caroserie neoriginale sunt aripile fata.
iulica89
O vedeam deseori parcată în apropierea gării de vest a Ploieștiului, până acum câțiva ani când a dispărut subit.
Mă bucur ca a ajuns pe mâinile tale și abia aștept sa o văd restaurată. Curios e faptul că avea vopseaua sărit și dedesubt tabla neruginita.
Rob3rto
Nici nu-mi vine sa cred ca mai exista masina asta... A disparut de ceva timp din parcarea de la vest huh.gif

Pozele-s facute de mine, in 2010 smile.gif
nelutzu'
Da a disparut deoarece omul a vrut sa o duca la rabla dar erau prea multe acte de facut si a renuntat radmasa.gif .A fost dusa la tara la 15-20km de Ploesti si "plantata" in curte.
In pozele din 2010 arata bine,s-a degradat din pacate intre timp.
Raul90
noroc ca a fost lenes fostul proprietar...
oldtimercraiova
Vesti noi ?
harby ;))
O sa iasa perfect masina asta,mai mult nu zic tongue.gif blush.gif
Felicitari pentru masinuta si spor la munca.
nelutzu'
Sportiva gri momentan asteapta linistita langa sora ei mai mare care este in lucru.
oldtimercraiova
Spor la muncá!!
Peky_lsg
Foarte tare nelutzu'......imi place mult ce faci..si eu am achizitionat o sportiva din 1986 acum este desfacuta toata dar acum am probleme cu elementele de caroserie....a-si vrea de origine dar pana acum numai conex am gasit......oare nu stiti pe unde asi putea gasi?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.