Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce obligatie are vinovatul?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
papa_mulo
Stiu ca amiabila nu stabileste vinovatia dar e vorba de o speta clara, X a atins in parcare masina lui Y si au completat amiabila, X recunoscand evident ca e vina lui.
Dupa ce au completat amiabila, fiecare are cate un exemplar, pagubitul are si o copie xerox a RCA-ului vinovatului: ma intereseaza ce trebuie sa faca vinovatul.
Pe spatele amiabilei scrie:
"CAND VA INTOARCETI ACASA Trimiteti imediat formularul Constatare amiabila catre asiguratorul dumneavoastra."

Amandoi trebuie sa faca asta? X(vinovatul) trebuie sa trimita si el acea amiabila la asigurator, care e procedura?
marksman
Vinovatul trebuie sa-si notifice asiguratorul ca a avut loc un eveniment. Din proprie experienta: am sunat la call center (Allianz in cazul meu) si le-am spus ca am avut un eveniment, ca pagubitul doreste sa rezolve pe CASCO cu regres. Au zis "OK".
Diac
La constatare, asiguratorul poate cere sa vina si vinovatul, care completeaza un formular si pune masina in pozitia in care a avut loc accidentul. Se face un fel de reconstituire a accidentului, cu poze & shit.



papa_mulo
@marksman: merci, am mai cautata si eu in paralel pe net si am gasit aceeasi informatie.

@Diac: pe aia o stiu, ei pot cere dar nu e treaba ta ca parte in accident sa il aduci pe celalalt. Poate sa vina in alta zi de buna voie sau daca nu vrea poate sa nu vina deloc, e treaba lor sa se descurce cu el. E un tertip al lor pt taraganare...
kosfunny
Tu zici ca e un tertip de taraganare , dar firma de asigurari zice ca nu. Vine unul cu un amiabil completat si cu copii de pe actele unei masini si ale unui sofer si zice "repara-mi frate masina ca uite, asta mi-a lovit-o . a scris el aici ca e vinovat" . Nu-i asa ca daca asiguratorul zice "Pai daca zice el ca e vinovat du-te frate la el sa ti-o repare . Aaa, vrea sa o repar eu in contul lui pai atunci sa vina la mine sa imi spuna ce s-a intamplat si sa imi ceara in scris asta " . Mai ales ca scrie si in lege ca asta trebuie sa faca.

Puteti sa va suparati pe mine, dar cam asta e adevarul . Si va spun din proprie experienta ca au fost cazuri in care s-au prezentat ca pagubiti, aveau copii dupa acte si in realitate persoana din acte habar nu avea de vreun accident , pentru ca nici nu produsese vreunul. Asa ca , in cazul amiabilei , pentru finalizarea dosarului este necesara si declaratia vinovatului si masina acestuia vazuta de asigurator.



Diac
Mie mi-a cerut sa vina si vinovatul desi aveam pv de la politie. Ca poate aveam eu o combinatie cu ala de la rutiera.
hepea
Si mie mi-a cerut sa vina desi aveam PV de la politie. Asta nu inseamna ca si trebuie sa vina.... Mai ales ca ala isi si reparase masina intre timp.
sk0rpion
In mod normal trebuie declaratie de la persoana vinovata, eu acum am fost si pagubit si vinovat si nu sa cerut niciodata declaratie, cand am fost vinovat sau cerut poze si cand am fost pagubit tot poze, si ca firme este vorba de euroins (pagubit) si cityinsurance (vinovat)
marksman
QUOTE(kosfunny @ 4 Dec 2014, 18:35)
[...]Asa ca , in cazul amiabilei , pentru finalizarea dosarului este necesara si declaratia vinovatului si masina acestuia vazuta de asigurator.
*


La ce declaratie te referi? In cazul meu am dat un telefon la asigurator, cum am scris mai sus, si asta a fost. Masina am reparat-o in regie proprie, daunele au fost undeva sub 200 lei: bara zgariata si oglinda sparta ( doar sticla). Nici vorba de declaratii suplimentare si prezentarea masinii la asigurator.
sk0rpion
Am uitat sa precizez ceva , cand am fost vinovat nu a platit asiguratorul (a fost cu regres pe casco) si a trebuit sa se judece intre ei si eu am picat ca intervenient .
prody
in lege zice ca ai obligatia sa depui exemplarul tau de constat amiabil la asiguratorul tau , in primul rand pentru ca ei sa stie despre eveniment si in al doilea rand ca sa iti elibereze o autorizatie de reparatie . In mod normal, este ilegal sa se faca reparatii la masina ta in baza exemplarului tau de amiabil,trebuie sa ai autorizatie de reparatie . In trecut fie iti dadea organul separat autorizatie de reparatie , fie iti scria elemente direct in PV si consemna "tine loc de autorizatie de reparatie " , in caz ca erau putine avarii sau ii era lene sa scrie AR separat .
Problema cu legea este ca nu specifica un lucru foarte important : CE SANCTIUNI POT FI APLICATE UNUIA CARE NU RESPECTA ACEA OBLIGATIE DE A DEPUNE CONSTATUL AMIABIL ? In lipsa acestui lucru elementar, tot textul este egal cu zero .
Este ca si cum ai zice ca e ilegal sa traversezi strada prin locuri nemarcate insa nu ar exista nicio sanctiune pentru acest lucru, s-ar simti cineva constrans de o astfel de restrictie ?
vallixx
In cazul meu, l-am bubuit pe unu ***, am facut amiabila, am recunoscut eu vina ( desi la lovitura din spate cred ca e extrem de clar ), i-am dat RCA-ul.

Pt. ca RCA-ul meu e la Allianz, omul s-a dus sa si-o repare pe RCA-ul meu, nu s-a mai complicat cu CASCO. Cand s-a dus la constatare l-au notificat ca trebuie sa vin si eu cu masina la constatare, desi nu prea aveam niciun semn pe ea, dar cica "nu da drumul la dosar pana nu vii si dumneata".

M-am dus la Allianz (alt centru), cu numarul lui de dosar, s-au uitat, s-au mirat ca n-am semne pe masina, au facut poze.....dai i-au dat drumul omului la dosar.....
Lord Hades
Trebuia sa ii dai mai tare ca sa ai si tu ceva de reparat.
adi_ar
Stiu ca suna anacronic insa anuntarea asiguratorului in situatia vinovatiei evidente tine in primul rand de bun simt si un minim de educatie civica!
Adica, daca esti vinovat si stii acest lucru (sau decide Politia ca esti), atunci fa un minim efort si ajuta-l si pe pagubit sa-si repare masina!
Daca sunteti vinovati, contestati PV in instanta, este in regula, dar nu luati atitudinea marlaneasca "... i-am dat asigurarea, ce mai vrea!?"!
stanionjan
daca esti victima si accepti o amiabila , este musai ca vinovatul sa mearga inpreuna cu tine la asiguratorul lui , pt foto , constatari , si tot ce mai trebuie ca sa fie totul clar , a...........si vinovatul in semn de ,,respect" tre sa fie un pic ,, atent"cu tine.
wink.gif
Dacia-Berlina1997
Am facut si eu o amiabila prin 2012 in care eram vinovat. Omul avea casco , eu asigurare la ASTRA . I-am trimis pe mail copie dupa asigurare , permis , talon , buletin si totul a decurs ok smile.gif . La mine nu se vedea mai nimic pe masina.
Diac
QUOTE(stanionjan @ 14 Dec 2014, 13:13)
in semn de ,,respect" tre sa fie un pic ,, atent"cu tine.
wink.gif
*



Adica ce sa mai faca?
vallixx
Probabil se refera la o "atentie". smile.gif

QUOTE(Lord Hades @ 8 Dec 2014, 17:25)
Trebuia sa ii dai mai tare ca sa ai si tu ceva de reparat.
*


Io n-am vrut sa i-o dau deloc, dar na.....
Si a fost si o chestie tampita, ca eram in spatele lui la semafor, ala pleaca si dintr-o data se opreste brusc, fara stop pe frana....fara sa aiba nimic in fata.......
Coboara un tinerel panicat de la volan....io direct pe el: ce faci mai mai omule, de ce naiba franezi, n-ai nimic in fata.....si nici n-ai stop pe frana.....
La care ta'su coboara din dreapta: n-a pus frana, i-a murit motoru'....

Ce dracu sa mai zic....aia e .....se intampla oricui.....mai ales la inceput.
Diac
QUOTE(vallixx @ 15 Dec 2014, 15:49)
Probabil se refera la o "atentie".  smile.gif
*



Pai si atentia aia cât sa fie? De-o friptura si-o bere acolo? Popor de pomanagi, spagari si fripturisti ce suntem.
vallixx
Nu's ce sa zic, e cu dus si intors.

Ca tu ii dai RCA-ul si te doare in buci. Cel mult mai faci un drum sa faca si la tine constatare, daca e nevoie.

Ala se duce la constatare, o baga in service, in functie de service si de gravitatea problemei sta si fara masina, poate tre sa dea si ala o atentie in service.....si asta fara sa fi gresit cu nimic.....
Diac
Asa si? Pot fi eu nevinonvat, pot fi eu vinovat. Asta este riscul de a merge cu masina. N-am pretins nimic de la nimeni ca nevinovat, nu ofer nimic in plus ca vinovat. De ce mai platim asigurare atunci? Am stat cu masina lovita juma de an pâna când m-am decis sa o repar pe banii mei. N-am pretins nici un leu de la vinovat.
vallixx
Inteleg ce zici, dar pe de alta parte ti se pare corect sa pierzi timp si poate si bani, stand cu masina prin service in conditiile in care tu n-ai avut vina?
Diac
Imi asum riscul atunci când bag cheia in contact. Nu este vina lui ca poate trebuie sa dau spaga in service ca vopsitorul sa nu-mi gazeze juma de masina sau ca pierd juma de zi sa fac o constatare la asigurator.
kosfunny
QUOTE(marksman @ 4 Dec 2014, 20:54)
La ce declaratie te referi? In cazul meu am dat un telefon la asigurator, cum am scris mai sus, si asta a fost. Masina am reparat-o in regie proprie, daunele au fost undeva sub 200 lei: bara zgariata si oglinda sparta ( doar sticla). Nici vorba de declaratii suplimentare si prezentarea masinii la asigurator.
*


Raportat strict la lege , cel care ti-a reparat masina a facut o ilegalitate. De cand s-a introdus constatarea amiabila unitatile reparatoare si-au facut obiceiul sa remedieze avarii in baza constatului amiabil dar este ilegal . Din cauza ca nu au fost luati la intrebari de Rar si Politie probabil ca unii au concluzionat ca asa este corect. Dar repet, este ilegal .

Pentru reparatiile avariilor rezultate in urma accidentelor rutiere este nevoie de :
1. AUTORIZATIE DE REPARATIE emisa de Politia
2. DOCUMENT DE INTRARE IN REPARATIE emis de asiguratorul RCA
Punctul 3 nu exista !
valikris2002
Un sofer asigurat la astra, pasagerul din stanga spate a deschis portiera fara sa se asigure, mi a rupt oglinda dreapta. Am intocmit amiabila , facut copii dupa buletin, permis si talonul lui, si a plecat omul fiind din bucuresti.
Am mers la astra cu documentele, mi au facut poze la masina, am completat eu la astra niste hartii, in aceeasi zi s-a deschis ordin de reparatie la renault roman, in 3 zile am avut oglinda vopsita si montata pe masina. singura mea obiectie a fost ca nu mi au reparat si fata de portiera unde s-a trantit oglinda a facut o dunga si a sarit un pic vopseaua, insa nici eu nu am insistat, e doar asa ca un moft ca vezi nu mai e cum a fost.
kosfunny
De nu ar fi fost vorba doar de o oglinda si ar fi fost o dauna de cateva mii de lei sa vezi ce repede se complicau treburile !
valikris2002
Factura a fost de 1200 ron pentru o singura oglinda fara discuti ca de ce la renault si nu de la dezmembrari unde o oglinda e 350 ron plus vopsitul 100. Puteam sa cer si vopsitul portierei sifonate. Alt sofer parcand cu spatele deschide portiera sa vada spatiul de parcare si agata cu portiera tripla mea si juleste 5 cm din bara. Devizul asiguratorului cuprindea si vopsit bara. La renault se rugau sa vopsesc si bara, le spun ca nu doresc, se uitau ca la placinte, domne nu vreau.
stanionjan
bravo vallixx ai pus foarte bine problema , nu cred ca Diac nu stie ce este o ,,atentie'' ,dar daca ,,atentia'' este mai mica decit amenda , si nu tre sa stea doua luni pe ,,bara''daca vine,, militianul'' si face el constatarea , iar pagubitul pe linga faptul ca a avut ghinion , si total nevinovat mai sta in service , si asa cum zici , mai tre sa fie ,,atent''la unul si la altul ,ca altfel nu se poate , la noi este aproape inposibil , asa ca cool.gif , atentie cu atentile , icon_mrgreen.gif este bine sa fii .....pregatit cool.gif
vallixx
Repet, e si asta cu dus si intors, daca ma intrebi poate n-as sti sa dau un sfat.

E corecta si ideea ca platesti RCA, dar aia acopera doar daunele, nu si timpul piedut, nervii, "atentile" , daca vrei sau esti nevoit sa la dai.
Insa e corecta si ideea ca in momentul in care ai masina si circuli cu ea iti asumi un risc.

Inteleg ambele motivatii si intr-o oarecare masura ambele sunt corecte, dupa mine......

Kosfunny: tu zici ca constatarea amiabila este ilegala? Adica pe baza ei nu este legal sa repari avaria? Personal ma cam indoiesc, dar nu te contrazic pentru ca nu stiu, dar mi se pare ciudat.
Pentru ce se ofera si aceasta varianta daca legal tot la politie trebuie sa declari si sa faci constatare?
Diac
Bun deci câti bani tin in talon pentru "atentie" in caz ca...? 100 RON, 200? 300? 400?, 100 de Euro? (mai mult n-as da ca suma e mai mare decât valoarea politei RCA pe un an) Ca sa stiu, nu de alta. Difera suma in functie de paguba? In functie de gravitatea faptei? Ca pentru o tamponare din spate iau o amenda oarecare si ramân si cu permisul in buzunar. Sa stabilim niste reguli clare, e "inposibil" sa mai continuam asa!
luck33ro
Totul e relativ. Depinde insa de cata nevoie ai de permis de obicei... happy.gif
zfmflorin
Intr-o perioada ca asta, de sarbatori cand lucrul cu publicul este restrans, sa zicem ca ai un eveniment cu unul din cealalta parte a tarii. Inchei amiabila urmand ca intr-un timp cat mai scurt sa mergi la asigurator pt evaluare/reparatie.
Si evaluatorul daca are pretentia sa vada si masina cealalta, omul acela tre' sa strabata juma de tara pt aceasta? Cam ......
luck33ro
lasa ca au auzit si ei de telefon, email, viber...
vallixx
Hai bre ca ai inteles despre ce era vorba, era ca un fel de "dauna morala" pentru cel pe care il lasi fara masina pe timpul cat sta cu ea in service.

Ca se da, ca nu se da.....nu stiu ce sa zic....
maru
deci de la 1 ian zic astia ca vin iar cu niste scumpiri la rca deoarece asf le`a impus societatilor de asigurare sa ramana pe piata numai daca au profit si au de gand sa scoata reducerile acelea acordate pe criteriile urmatoare: varsta,vechime permis,pensionar,copii, clasa bonus etc..
deci in ianuarie cred ca duc cazanu` la remat ca nu se mai poate

p.s: am platit pe 6 luni 180 lei asigurarea si n`am de gand sa dau mai mult de 200 lei

vallixx
QUOTE(maru @ 30 Dec 2014, 20:16)
p.s: am platit pe 6 luni 180 lei asigurarea si n`am de gand sa dau mai mult de 200 lei
*


Si ai tupeul sa te vaiti?
biggrin.gif
maru
pai e cam mult zic eu pt un cazan de dacie si mai ales ca mi`a ajutat bunu` D-zeu si n`am avut niciun eveniment cu vinovatie de mai bine de vreo 15 ani..
Markos
QUOTE(maru @ 30 Dec 2014, 21:09)
mi`a ajutat bunu` D-zeu si n`am avut niciun eveniment cu vinovatie de mai bine de vreo 15 ani..
*


Pentru CMN ai donat ceva?
corbex
A donat, dar putin. Din cauza asta a avut evenimente fara vinovatie. Produse din voia Domnului.
kosfunny
QUOTE(vallixx @ 29 Dec 2014, 01:58)


Kosfunny: tu zici ca constatarea amiabila este ilegala? Adica pe baza ei nu este legal sa repari avaria? Personal ma cam indoiesc, dar nu te contrazic pentru ca nu stiu, dar mi se pare ciudat.
Pentru ce se ofera si aceasta varianta daca legal tot la politie trebuie sa declari si sa faci constatare?
*



Formularul de amiabila se incheie de preferat la fata locului , fiecare completeaza ce are de completat si isi ia cate o parte . Nu conteaza care ia originalul . Apoi protagonistii isi vad de drum daca masinile sunt deplasabile si nu mai au obligatia de a se prezenta la Politie.
Ulterior aceste formulare trebuie depuse la asigurator . Vinovatul la asiguratorul lui , unde completeaza o declaratie mai amanuntita in genul celei de la Politie , i se constata avariile si i se emite un DOCUMENT DE INTRARE IN REPARATIE in baza caruia acesta isi poate repara legal masina.
Pe cealalta parte, pagubitul se poate duce cu exemplarul lui la asiguratorul sau de bunuri (Casco) sau la asiguratorul vinovatului. La fel va da o declaratie, se vor constata avariile , i se va intocmi si acestuia un DOCUMENT DE INTRARE IN REPARATIE plus NOTA DE CONSTATARE A AVARIILOR. Cu aceste doua acte se prezinta la service pentru a-si remedia avariile. Ulterior se depun la dosarul de dauna celelalte acte necesare despagubirii.

Asta este procedura legala !
AdrianV.
QUOTE(zfmflorin @ 29 Dec 2014, 14:33)
Intr-o perioada ca asta, de sarbatori cand lucrul cu publicul este restrans, sa zicem ca ai un eveniment cu unul din cealalta parte a tarii. Inchei amiabila urmand ca intr-un timp cat mai scurt sa mergi la asigurator pt evaluare/reparatie.
Si evaluatorul daca are pretentia sa vada si masina cealalta, omul acela tre' sa strabata juma de tara pt aceasta? Cam ......
*



In aceste cazuri atat pagubitul cat si vinovatul merg la sucursala locala a asiguratorului RCA de care apartine fiecare , pentru declaratii si poze , urmand ca cei de la sucursale sa ia legatura intre ei si sa completeze dosarul de dauna cu declaratii, poze si copii acte.
Unii dintre constatatori folosec rigla gradata ( sau chiar o ruleta clasica) de masurare atunci cand fac poze pentru a determina aproximativ inaltimea la care are loc contactul intre masini , ramanand ca cei de la lichidari sa compare rezultatele masuratorilor si sa decida daca evenimentul a fost declarat asa cum s-a petrecut in realitate.
Cand s-a introdus acest Constat amiabil a fost o perioada cand nu se cerea prezenatrea ambelor masini la constatare , dar datorita faptului ca au "explodat" fraudele s-a recurs la aceasta masura.
Inca o consecinta a acestei perioade de "haiducie" este si introducerea claselor de bonus-malus care au darul sa tempereze "combinatiile".

6 Jan 2015, 23:20:
QUOTE(Diac @ 4 Dec 2014, 18:51)
Mie mi-a cerut sa vina si vinovatul desi aveam pv de la politie. Ca poate aveam eu o combinatie cu ala de la rutiera.
*



Ala care ti-a cerut sa vina si vinovatul daca te-ai dus cu acte de la politie insemna ca era vreun "pelican" din asta angajat pe pile sau pe 10mil/luna caruia ii tremura curu de frica.
In cazul in care vii cu act de la politie deja vinovatia este stabilita si este trecuta in Procesul Verbal , avariile sunt consemnate in Autorizatia de reparatie, si in general cei de la politie fac copii si dupa actele vinovatului.
Adica sunt intrunite toate conditiile pentru deschiderea unui dosar de dauna.

kosfunny
Asta nu inseamna ca asiguratorul nu poate sa isi rezerve dreptul de a face cercetari suplimentare !
Manuel
Dacă am avut un incident si am dat pagubitului copie de pe RCA, asigurarea rămâne valabilă? Trebuie cumva reîntregită ca la CASCO?
#Dino
Manuel, nu se face reintregire la RCA smile.gif
AdrianV.
In "raposatul" Ordin 14 , la Cap.V , art.36, alin.3, zicea asa :
"Asigurătorul RCA poate desfăsura investigaii privind producerea
accidentului, în condiiile în care respectivul accident nu face obiectul unor cercetări
efectuate de autorităile publice. "
In noul Ordin 23 , Cap.II , Sectiunea 6 , art.37 , alin 3 , spune cam acelasi lucru :
"Asigurătorul RCA poate desfășura investigații privind producerea accidentului, în termenul prevăzut la alin. (1), în condițiile în care acesta nu face obiectul unor cercetări efectuate de către autoritățile publice competente, aflate în curs de desfășurare."
Asta insemna ca, atunci cand vii cu unul din cele 2 acte(proces verbal de constatare sau Anexa 2 ) de la o autoritate publica competenta (politie) asiguratorul NU mai are ce sa cerceteze , pentru ca NU se poate substitui unei autoritati publice.
Asta insemna ca atunci cand vreun ametit de inspector constatator incearca sa va puna sa semnati ca ati luat la cunostinta de perioada de 3luni necesara cercetarilor suplimentare , scoateti frumos din buzunar cele ce v-am scris mai sus , il scoateti la tabla , si il puneti sa scrie de 100 de ori unul din paragrafele de mai sus. Il chemati si pe coordonatorul lui ( sau sef de serviciu, sau ce titulatuta o avea in compania aia ) si ii mai puneti sa recite de inca 100 de ori , tinandu-se de mana ca la gradinita, pe doua voci.
Indiferent de asigurator si de ce "combinatii" au ei cu service-urile , dupa verificarea actelor , efectuarea de poze si masuratori , reconstituire accident , inspectorul are obligatia sa va aduca la cunostinta lista elementelor avariate din accident , precum si a solutiilor tehnologice adoptate pentru fiecare in parte , iar in final trebuie sa va inmaneze nota de constatare.
Fiecare client este liber sa aleaga service-ul unde face reparatia masinii; nimeni nu-i poate impune acest lucru, sub nici un motiv.

La polita RCA se aplica sistemul de bonus - malus , si se face o statistica dupa combinatia serie sasiu masina cu CNP sofer.
Art. 60. - Sistemul bonus-malus este format din categoria de bază B0, 14 clase de bonus și 8 clase de malus. Clasa B0 este clasa atribuită unui asigurat nou, fără istoric în asigurare.

kosfunny
Mai omule nu te supara pe pe mine dar chiar nu iti mai permit sa debitezi ineptii in spatiul public ! Din cauza unora ca tine pierd o gramada de timp sa demontez mituri create in mintea pagubitilor care care nu cunosc bine legea si se ghideaza dupa vorbele unora sau altora mai putin avizati . Nici nu ma mir ca nu iti mai gasesesti de munca ca inspector de daune . Acum vad ca ai devent expert in legislatie sau cel putin asa crezi dar te rog sa nu mai interpretezi legile si normele de unul singur ci te sfatuiesc sa mai consulti cativa si cativa juristi in domeniu.

Stimati colegi care sper sa nu cititi printre randuri, interpretarea articolelor mentionate mai sus de domnul de mai sus este total gresita .
Se face o mare confuzie intre termeni ! CONSTATARE cu CERCETARE !
Politia Rutiera in momentul cand vin doi protagonisti ai unui accident rutier cu masinile lovite la biroul de CONSTATARI , acestia dau niste DECLARATII PE PROPRIA RASPUNDEARE (mentiune pe care o gasiti si in coltul din dreapta sus al formularului tip al declaratiei) si in baza acestor in baza acestor declaratii AGENTUL DE POLITIE constata a cui este vinovatia. Apoi vizualizeaza avriile fiecarei masini si le consemneaza in AUTORIZATIA DE REPARATII . Vinovatului i se intocmeste PROCES VERBAL DE CONTRAVENTIE .
Totodata , agentul de politie nu are calitatea de EXPERT TEHNIC , el nu poate concluziona daca accidentul este real sau nu si nici daca unele avarii fac parte sau nu din dinamica accidentului. Bine, excludem situatiile clare cand de ex masinile sunt lovite frontal si i se cere acestuia sa consemneze si avarii in cu totul alta zona .
In concluzie si in cazul in care accidentul a fost protocolat de Politia Rutiera in baza unui proces verbal de sanctiune asiguratorul isi poate rezerva dreptul sa faca propriile cercetari in cazul in care are dubii privind veridicitatea celor declarate de protagonistii accidentului sau avariile nu corespund dinamicii producerii evenimentului . In acest caz daca exista probe care sa conteste declaratiile sau expertiza tehnica in care este combatuta dinamica prezentata de protagonisti , asiguratorul isi poate rezerva dreptul sa refuze despagubirea pe cale amiabila, asteptand o eventuala hotarare a unei instante de judecata .

Articolul pe care il dezbatem aici , prin sintagma nu face obiectul unor cercetări efectuate de către autoritățile publice competente, aflate în curs de desfășurare. se refera la cazurile in care vinovatia si/sau imprejurarile accidentului eventual si dimensiunea pagubei nu au fost inca stabilite . In acest caz asiguratorul isi poate rezerva dreptul de a astepta finalizarea acestor CERCETARI , chiar daca acestea dureaza si peste 3 luni de zile .
Manuel
QUOTE(kissfm @ 21 Jan 2015, 02:56)
Manuel, nu se face reintregire la RCA smile.gif
*


Mersi!
b76bgaarh


daca cel implicat in accident, vinovatul, refuza sa se duca la asiguratorul lui pentru constatare, ce se poate face? dupa cat timp asiguratorul poate fi obligat sa dea drumul la reparatie/accept de plata?

bafta.

kosfunny
In termen de 3 luni de la avizarea daunei asiguratorul este obligat sa comunice o oferta de despagubire sau sa motiveze un eventual refuz la plata .

solidconvert
Pe mine m a lovit o ''tuta'' in spate si datorita faptului ca m a enervat (a tot incercat sa amane intocmirea amiabilei pentru o saptamana), am refuzat amiabila... m am prezentat la politie si s a intocmit procesul verbal. Evident ca ''tuta'' a fost sfatuita de cineva sa nu mi lase la Politie copie dupa RCA atunci cand s a prezentat. Ulterior eu m am prezentat la societatea ei de asigurare cu PV de la Politie si au deschis dosarul de dauna evident dupa ce au comentat ca le trebuie copie dupa rca ul vinovatului, doar ca politistul isi cunostea meseria si a pus o sa scrie pe PV ca ''n are obiectii'' (fapt care m a ajutat in deschiderea dosarului de dauna si n a mai fost nevoie de copia ei dupa RCA)... nu s a pus problema s o mai cheme si pe ea pentru reconstituire sau alte faze de genul asta. M au trimis in reprezentanta sa mi vopsesc bara spate si aia a fost.

L.E.: si am mai avut o dauna cu unu' care lucra la o companie care in caz de accident(TNT parca), blocheaza masina in parcul lor pentru 3 saptamani... cum s o mai duci la asigurator sa constate dinamica accidentului si sa faca reconstituire? Doar ca eu in momentul imediat urmator accidentului, m am dat jos din masina si am facut poze din toate unghiurile posibile cu masinile asa cum erau ele accidentate in intersectie... fapt care m a ajutat sa ma despagubeasca fara sa mai faca reconstituirea. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.