Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Symbol Fidji Audio
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Cosmin2014
M-am decis de curand sa schimb playerul stock de pe Symbolul meu si as dori ceva sfaturi in materie de player si de difuzoare. As vrea sa cumpar totul dintr-un singur loc http://www.car-sound.ro/ si bugetul ar fi undeva intre 7-800 lei pentru tot (Player+2 dif fata si 2 dif spate). Din cate am mai citit pe forumuri am inteles ca cele de pe fata ar trebui sa fie "componente" (dif + tweeter) si ar fi cele mai importante iar cele de pe spate undeva la 16 cm (cu tot cu adaptor MDF). Daca cineva se pricepe mai bine la topicul de "Car Audio" as aprecia o configuratie decenta in banii astia!!!

Va multumesc anticipat si astept cateva pareri!!!
z_fdd bacau
player - recomand kenwood (putere RMS cat mai mare, ca sa ai distorsiuni mai mici)... gasesti niste modele de 4*30w RMS pe la 300+ lei

difuzoare... mai problematic. sincer recomand sa schimbi intai playerul si sa vezi daca iti place cum se aude.
difuzoarele originale sunt destul de bine facute, duc putere marisoara (daca distorsiunile sunt mici), membrana este din hartie tratata, coboara binisor in frecventa (bass) pentru difuzoare de 13cm...


dar daca tot vrei sa le schimbi, cauta ceva cu SPL (numarul de decibeli / 1 watt) cat mai mare
Cosmin2014
Ms pt informatie, intr-adevar, acelea stoc am vazut ca sunt destul de puternice. Numai ca una dintre ele are membrana sparta si daca tot sunt la capitolul schimbari pe masina am decis sa-mi schimb si difurile. O sa raman probabil cu cele de 13 cm (componente) pe fata doar ca alta marca si pe spate m-ar bate gandul sa-mi pun unele de 16,5 cm (midbass). Acum ramane sa ma mai documentez si poate ajung la o concluzie. Si da, la un player de 30 W RMS Kenwood ma gandeam si eu.
kiDcudi
Eu dupa 11 ani am schimbat toata linia audio.Playerul mai repede deoarece casetele nu mai sunt de mult la asa mare cautare.Iar mai apoi difuzoarele caci au membrana de carton si in timp se duc si ele.Ca si player recomand Pioneer mvh x360BT (are de toate chiar si bluetooth si microfon si il poti imperechea cu telefonul si ai si handsfree), iar ca si difuzoare tot Pioneer*(nu mai stiu exact modelul dar se gasesc in Domo si sunt destul de ieftine).Sunetul este impecabil ,iar daca il si reglezi bine iti bubuie geamurile.
Cosmin2014
Vad ca tot Clio ai numai ca din 2002. Banuiesc, ca ai cam aceleasi marimi la difuzoarele de pe masina (13 cm). Ce ai reusit sa pui? Pe mine m-ar interesa sa-mi iau ceva componente (midbass+tweeter) pe fata si pe spate ori de 13 cm ori de 16,5 cm cu adaptor. Cat tine de player...da, am inteles ca ar fi cea mai importanta achizitie de pe masina cand vine vb de partea audio. Vroiam sa ma zgarces la un 350 lei (playerul) dar cred ca am sa mai caut. Apropo, cu comenzile pe volan cum ramane?

Ms pt informatii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.