Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: caseta directie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
oni99
Salut,

Am o problema la masina (Megane 2 din 2007 1.5 dci 107 CP) , se aude ca un troncanit cand trec cu viteza redusa peste gropi....
am fost la un mecanic a pus-o pe elevator si verdictul a fost clar.. Caseta de directie distrusa.. dar rau de tot...asta e rezultatul mai multor gauri prinse si a faptului ca timp de un an am avut jante de 17..

problemele sunt:
- se merita sau nu sa rectific/repar caseta.. si unde cu cine ( tinand cont ca eu sunt din Pitesti)
- sau e recomandat sa imi cumpar una noua ..? de unde cat costa si ... alte idei



Multumesc frumos

p.s. a zis mecanicul ca nu a mai vazut niciodata o asa caseta distrusa.. si ca e "busita" pe partea dreapta la ax... sau ceva de genul...
bogdannicusor83
Vezi ca era un coleg pe forum care vindea bucsa de pe partea dreapta.


Se schimba bucsa si nu mai troncane.
mocanuhoratiu
Salut. Am schimbat si eu bucsa din caseta si m-a tinut 3 luni. Nu e prea mare afacere.
oni99
Multumesc..

Tot indoit sunt...
De casetele MGA stiti ceva, sunt ok?
Cele originale sunt TRW dar nu prea se mai gasesc..
dany75
Salut, la Meganul meu personal am pus bucsa caseta de aproape doi ani am facut peste 30.000k masina merge ok nu bate nu troncane.
Un prieten care are tot Megan a pus pe masina casata MGA de un an si ceva are cam 15000k spune ca este ok, caseta lui intrase apa in ea nu s-a mai reparat, a dost dusa.
Cauta la Bursa ai sa gasesti diferite oferte.
oni99
ok, multumesc frumos
valikris2002
La renault e 1100 ron nou cu tot cu bielete si capete de bara si cu manopera.
durandorin
salutare
poate sa fie acea bucsa de la caseta cauza zgomotului infernal de troncanic, cloncanit, bataie de fier pe fier in conditiile in care am schimbat basculele cu bucsi si pivoti, bielete antiruliu, bucsi cadru motor?
oanavas
Servus, mi-a aparut alta problema la masina.Cand iau viraje sau trag de volan stanga dreapta mi se aude scartait ca de cauciuc de sub masina.
S-ar parea ca vine de la coloana de directie.
Sa fie scartaitul produs de bucsa?
meggeo81
QUOTE(durandorin @ 14 Nov 2014, 08:35)
salutare
poate sa fie acea bucsa de la caseta cauza zgomotului infernal de troncanic, cloncanit, bataie de fier pe fier in conditiile in care am schimbat basculele cu bucsi si pivoti, bielete antiruliu, bucsi cadru motor?
*



bucsele de le bara de torsiune



QUOTE(oanavas @ 16 Nov 2014, 23:02)
.... Cand iau viraje sau trag de volan stanga dreapta mi se aude scartait ca de cauciuc de sub masina.
S-ar parea ca vine de la coloana de directie.
Sa fie scartaitul produs de bucsa?
*


aparatoarea de cauciuc de la pivot e rupta si a intrat apa acolo. vasilina si alta aparatoare sau alt pivot.
oanavas
pe stanga i-am pus acum o luna brat nou cu pivot trw.Celalalt din dreapta era ok
o sa le verific inca o data.
Multumesc mult meggeo81.
cum arata bucsele de la bara de torsiune?
Tossi
Mai poti verifica si jocul flanselor de la amortizor, la mine cea de pe drepta era praf si pana am gasit am verificat de vre-o 3 ori toata suspensia....ca sa aud de unde este zgomotul l-am pus pe un prieten sa miste de masina stanga-dreapta, tinnand de plafon, si eu am ascultatpe la roti...
solidconvert
QUOTE(oanavas @ 17 Nov 2014, 07:47)
pe stanga i-am pus acum o luna brat nou cu pivot trw.Celalalt din dreapta era ok
o sa le verific inca o data.
Multumesc mult meggeo81.
cum arata bucsele de la bara de torsiune?
*


Vezi ca la mine facea caseta asa... era spart burduful de pe stg. si incepuse sa scartaie axul casetei la intrarea in caseta. Am avut noroc ca m am dus imediat si n a apucat sa rugineasca. Cu ocazia asta am schimbat burdufii la caseta si bucsa de Teflon. wink.gif
oanavas
Am fost si eu ieri la service, burduf caseta dreapta rupt, joc la o bucsa bara stabilizatoare, si bucsa mare din spate de la brat dreapta.Ieri am schimbat bucsele bara stabilizatoare si burduful de pe partea dreapta dupa ce a fost axul curatat spalat uscat gresat pe ambele parti stanga dreapta.Am avut noroc nu incepuse sa rugineasca.
Astept bratul sa vina si sa-l montez.
Bucsa din caseta de directie e ok, nu am schimbat-o, axul nu are joc la cei 111.600km

18 Nov 2014, 07:01:
Pentru cei din Bacau, recomand service Vel Auto, dedicat renault.
solidconvert
io cred ca daca tot ai umblat acolo trebuia sa schimbi si bucsa de teflon... ai sarit totusi de 100k... wink.gif
oanavas
Sincer nu avea joc deloc, a verificat mecanicul in plus cred ca ma tinut atat deoarece eu sunt si foarte atent cand merg cu ea.Nu practic stilul smuls, nu bruschez.
Si bucsele de la cadru motor sunt ok nu au joc.
Astazi ai schimb bratul pe dreapta din cauza unei bucse care ai varza si apoi bucsez bratul in alta parte si il pastrez in cazul in care voi avea nevoie.
dragobette98
Am avut probleme cu caseta la megane 2. Am citi pe forum despre TRAMI din targoviste. Am fost acolo, mi a reconditionat caseta in aprox 1.5 ore si am platit 476. Ma bucur ca inca exista service ul asta pentru ca tare curios eram ce treaba fac baietii. Revin dupa montaj (momentan am pe masina un aftermarket de 300 de lei care a batut de cand am iesit pe usa garajului).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.