Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cornering pe MEGANE 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
lostris234
Acum ceva timp am vrut sa ma apuc de asta si azi am facut primul pas in aceasta privinta.
Am achizitionat un calculator de cornering de Clio 3 si deabia astept sa il primesc sa vad cum il conectez in reteaua CAN a masinii.

calculateur pilotage eclairage - in limba Renault...

[attachmentid=1627968722]
andutu
cat a costat? o merge si pe clio 2005 ?
lostris234
Pe EBay sunt in our de 30euro. Teoretic functioneaza pe Megane. Nu stiu cum ia semnal de unghi volan la Clio.
adrian_74
Salut! Pe Laguna2 cum pot afla daca merge?!
hellcat
O conditie de baza ar fi ca masina sa aiba esp. Daca are, atunci infasurarea volan este cu senzor de unghi volan.
Daca nu, va trebui atasat ceva aftermarket.
lostris234
nu trebuie neaparat ESP. e suficient ABS (pt Megane)
adrian_74
Am ESP pe masina, insa cum leg calculatorul la instalatia masinii?!
dan22y
Colegul lostris, iote mai jos cum am scris si in alt topic pt Clio 3, poate ajuta:

Dupa sapaturi mai adanci pe forumuri straine, am aflat urmatoarele in legatura cu luminile de viraj:
- este calculator separat, care are legatura cu UPC, printr-un conector cu 6 pini (conector CM), plus un fir de +12V dupa contact.

Sigur de la UPC ia mai multe informatii cum ar fi:

- viteza autovehicul (am inteles ca de la 70km/h, nu mai functioneaza corneringul)
- unghiul dat de volan (sa stie care dintre becuri sa le aprinda stg-dr)
- timp stationare cu volanul rotit (ceva protectie termica, care stinge becul cu pricina)
-etc
lostris234
Merci dan22y. Am aflat si eu asta. se leaga la alimentari in UPC si la CAN in UCH si mai are iesirile catre bec-urile de cornering (la mine vor fi in proiectoare trcute printr-o dioda de polarizare. acum studiez schemele... problema e cu configuratul.
[attachmentid=1627968847]
dan22y
Astept cu nerabdare progresele tale. Ma intereseaza si pe mine asa ceva, mai ales ca in farurile de Clio 3 am doua H7 care stau "degeaba" smile.gif
lostris234
Am terminat cablajul pt modulul de cornering.
Inca putin si ajunge pe masina...
biggrin.gif
[attachmentid=1627972341]
dan22y
Buna treaba up.gif

Sunt curios de chestia cu configuratul in UCH...
Stemario
hmmmm....foarte interesant. urmarim cu interes progresul proiectului tau smile.gif
djcristi
unghiul de volan circula pe CAN de la calculatorul de servo de pe coloana, vreau sa fac si eu un modul cu un microcontroller care sa ia aceasta informatie din CAN si sa comande proiectoarele, dar nu am avut timp pana acum sa sniffuiesc ce vine de la directie ca sa filtrez byte-ul respectiv care contine unghiul.

Sunt curios daca merge cel cu care incerci tu de clio 3 , deorece calc de directie s-ar putea sa trimita cu alt ID informatia de unghi pe CAN.
pustiull
salutare ai mai facut ceva?

26 Mar 2015, 15:32:
salutare ai mai facut ceva?
cezar13
mi se pare prea complicat ce incercati ; exista niste senzori optici care obturati dau semnal de inchis sau deshis ; se pot monta 2 pe suportul coloana volan si 2 pale (una pt viraj stanga una pt viraj dreapta ) pe coloana volanului; cele 2 proiectoare pot fi controlate prin niste tranzistori de catre acesti senzori; si gata simplu fara a interveni prea mult i electronica masinii; mi mi a venit ideea asta mai demult dar mi se pare un feature cam inutil sincer sa fiu ca sa investesc energie in el ca de altfel altele marca VW sau Mercedes sau... cum ar fi aprinderea farurilor la deschiderea masinii... de ce as avea nevoie sa mi se aprinda farurile ziua in amiaza mare ???? radmasa.gif nu pricep ; asa si cu aprinsul becurilor de ceata de ce am nevoie sa se aprinda cand afara e lumina ? dah blink.gif ; toate astea trebuiau corelate cu un banal senzor de lumina ca sa functioneze si ele inteligent doar noaptea --- parerea mea
djcristi
pai tocmai ca e mai simplu cum spuneam eu, un modul care citeste unghiul de volan din CAN, deci nu intervine cu nimic asupra masinii. plus ca se poate citi si info de la senzorul de lumina ca sa functioneze doar cand e intunecat. Ideea este ca se vad bine la cornering doar proiectoarele de pe bara de RS, cele de pe bara normala sunt prea in interior.

varianta care o spui tu cu montarea acelor senzori pe coloana este mai complexa.
95puf
Dar de ce va chinuiti atat cand exista module dedicate pe net? Cu magneti pe coloana de directie si senzor.... Eu mi-am montat pe Clio 3 si sunt multumit. ....parerea mea....
shyck
pentru o viata mai usoara

http://www.amazon.de/OSRAM-LEDriving%C2%AE...s=Osram+fog+drl
djcristi
sunt multe solutii cu led pe proiectoare, cel putin cele postate de tine sunt ok dar din pacate sunt 6000k. un 4000-4500k ar fi fost mai ok.

si nu au legatura cu acest topic (cornering).
lostris234
Dupa foarte mult timp am reusit sa montez unitatea de cornering si sa o configurez.
Mi-am batut capul cu mike12 pana cand putem spune ca se poate... Cornering pe Megane 2.
Functioneaza un pic diferit fata de grupul VAG dar este interesant.
shyck
QUOTE(djcristi @ 29 Sep 2015, 13:05)
sunt multe solutii cu led pe proiectoare, cel putin cele postate de tine sunt ok dar din pacate sunt 6000k. un 4000-4500k ar fi fost mai ok.

si nu au legatura cu acest topic (cornering).
*



ba au, proiectoarele de la osram au functie de cornering in functie de semnalizare

QUOTE(lostris234 @ 31 Aug 2016, 08:39)
Dupa foarte mult timp am reusit sa montez unitatea de cornering si sa o configurez.
Mi-am batut capul cu mike12 pana cand putem spune ca se poate... Cornering pe Megane 2.
Functioneaza un pic diferit fata de grupul VAG dar este interesant.
*



poti sa detaliezi? cum ai reusit? ce unitate? de pe ce masina? etc...
lostris234
am detaliat in primele posturi. calculator de cornering de Clio3, pus pe proiectoare.
Acum a fost interesanta introducerea calculatorului in reteaua CAN si activarea...
shyck
bravo

bag de seama ca a fost ceva de munca



lostris234
nu. a fost chiar simplu, dar una e sa testezi pe masa si sa functioneze perfect si alta e pe masina
Sevcenco Andrei
se poate detalii?
perslucht
Excuse me for the bump.
Is there a way to make the pictures visible again?

I want to know the part number of the module you have used. It appears there are different types of modules. For example 8200294569 and 8200261817.

I own the 8200261817 module, but that does not seem to do anything with the fog light. Only with the extra lights that are inside the headlight (when fitted on a Clio III of course).
With Clip and DDT4All I can edit lots of settings, but no settings for using the fog lights.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.