Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme viraj dreapta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
bogdanlx
salutare dragi colegi
sper sa nu fie o problema daca am deschis topic nou dar am navigat pe forum si nu am gasit o solutie la problema mea.
am o problema cand virez dreapta la turatii mici apar vibratii in volan/coloana de directie numai la viraj dreapta.
am schimbat rulmentii sarcina amortizor, verificat la renault si altii caseta si roata si nimic nu apare nimic totul este ok.
ce credeti ca poate fi?
a mai avut cineva probleme de genul asta?
va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva informatii/sfaturi sunt si eu la inceput.
multumesc pentru intelegere si ajutor.
ady_vasiloiu
Schimba rotile intre ele.
sserban22
Schimba uleiul de servodirectie, vezi ca ar trb sa cureti si sita din vas.
ariciul76
Posibil sa fie de la pompa de servo care nu lucreaza bine la turatii mici. Cati km ai? o pompa buna tuna mimim 150 k.
Poate o curatare a sistemului hidraulic te ajuta
bogdanlx
QUOTE(ariciul76 @ 5 Nov 2014, 15:56)
Posibil sa fie de la pompa de servo care nu lucreaza bine la turatii mici. Cati km ai? o pompa buna tuna mimim 150 k.
Poate o curatare a sistemului hidraulic te ajuta
*


Mașină are 110 k
Cum pot face o curățare a sistemului hidraulic? Recomanzi un service de incredere
Și ar mai fi ceva mi-a zburat un capac de la barele transversale de pe plafonul masinii. stii unde pot gasi asa ceva, un parc de dezmembrari.
Mulțumesc pe ajutor
sserban22
Poti incerca sa scoti cu o seringa de capacitate mai mare tot uleiul hidraulic din vas, si sa cureti si sita, daca nici asa nu vezi nici o schimbare, schimba pompa servo;tipul de ulei il gasesti in cartea masinii, dar in princiipiu ar trb sa fie bun ATF 220.
bogdanlx
Merci Serban voi încerca să schimb uleiul și revin
Boggy
Vin si eu cu o intrebare legata tot de sistemul de servo:
Vasul meu pentru ulei hidraulic, unde este?!?
[attachmentid=1627968994]
bogdanlx
Salutare unde găsesc și eu capacul ăsta din imagine
ariciul76
Vasul hidraulic are un capac negru parca si un volan pe capac. Nu mai stiu unde e localizat dar este imposibil sa nu il vezi in compartimentul motor. Eu am masina la reparat si nu pot face poza acum.
in principiu de la el pleaca un furtun care ajunge la pompa de servo, urmareste si tu.

capacul lipsa il gasesti numai la set pe original.setul are capace spate fata pe aceeasi parte. Eu am unul ramas dar pentru partea din fata nu mai retin care parte...
bogdanlx
Mulțumesc pentru informație. O întrebare am setul cuprinde ambele bare sau numai una și la ce preț îl pot găsi?
Multumesc
ariciul76
Setul are 2 capace, fata spate dar numai pe o parte. Costul nu l mai stiu dsr este destul de piperat.
suna la renault.
bogdanlx
Merci o sa sun
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.