Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme distributie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
mister_plus
Buna !
Sunt nou posesor de Laguna 2 (veche smile.gif ) ,1.9 dci, 120 cp, 2001
Am patit urmatoarele - zgomot ciudat la motor - tacanit tacheti.
Am dus masina la mecanic si s-a descoperit ca s-a forfecat pana la roata dintata de pe ax cu came si sunt distrusi vreo 2 dinti pe roata dintata de pe vibrochen.
Interesent e ca masina a mai mers cu motorul propriu - doar ca nu am turat-o .
Aveti vreo idee din ce cauza s-a intamplat necazul?
Poate sa fie din cauza ca am turat-o putin cu vreo doua zile inainte - am incercat motorul dupa ce am schimbat furtunul de la turbina la intercooler
Este necesar sa dau jos si chiulasa sa verific supapele ? sau pot sa schimb doar rotile dintate si curea distrib etc.
espacern
Daca s-a rupt pana de la pinionul ax came inseamna ca s-a decalat distributia si pistonul a lovit in supapa/e.....100%!
Pinionul (nu roata dintata) de la vibrochen si fulia de la ax came trebuie inlocuite impreuna cu kit distributie(curea+rola intinzatoare).....dupa ce demontezi chiuloasa si verifici/schimbi supapele.
mariuss79
cum demontez si eu pinionul de la vibrochen?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.