Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema Radio Renault Clio Symbol
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
cosminroger
Acum cateva ore am hotarat sa incerc sa imi repar radioul de pe masina si s-au intamplat urmatoarele:

Radioul pierde semnalul in mers, de parca as da in gropi cu masina si e clar problema de la antena sau amplificatorul de la antena. Am zis totusi sa verific ca toate firele sa impinse bine in acele socketuri de plasitic. Cand am impins in unul din fire, am atins si carcasa metalica a radioului si a scos scantei si nu mai am curent nici pe afisaj nici pe radio.

E posibil ca doar siguranta sa se fi parlit sau sa fie mai rau?
Masina merge perfect, nu am niciun martor aprins, doar ca nu mai se aprinde nici radioul, nici ceasul si nu cred ca mai merge nici scrumiera.

2 Nov 2014, 17:47:
Gata, am rezolvat. M-am uitat la rezistente si una din ele era arsa. Dar nu neaparat problema a fost ca era arsa, dar in loc sa fie de 20A era de 15A. Urmatoarea data am sa verific ca toate componentele sa fie bine puse dupa revizii. Stiu ca mi-au verificat ultima data si rezistentele si unele au fost schimbare si nu m-am uitat.

Sper sa va fie de folos topicul asta.

P.S. Rezistenta de dreapta sus pt radio e de 15A - corect. Insa rezistenta din stanga jos, aceea de sub cea de 5A, era de 15A si trebuia sa fie de 20A smile.gif
iDoctor
rezistetele sunt marcate cu ohmi si kohmi sau mohmi mad.gif
verde
Da alea sunt sigurante , o confuzie scuzabila , laudabil ca ai postat si rezolvarea accidentului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.