Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot cutie de viteze
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Andreyy80
Salut,de cateva zile am o mica problema...sper sa fie mica smile.gif)Se aude un huruit sau rontait si care din primele impresii vine de la cutia de viteze ptr ca in treapta a 5-a nu se mai aude nimic.
Masina in cauza este un clio symbol fidji 1.5 dci de 65 de magari din 2007 cu 56000 de km.
In vara asta a mai avut probleme cu cutia de viteze la modul ca intra ceva mai greu in treapta a 3-a si a 4-a dar subit nu a mai facut probleme,masina e a matusii mele si o coduc ocazional eu si la ea s-a declansat zgomotul si evident ca nu a stiut sa imi spuna ce si cum dar se aude ca si cum ar atinge un plastic de roata dar vibreaza schimbatorul in treapta a 3-a...si vibreaza anormal.
Eu am tot un clio 1.4 care nu stie ce sunt problemele mecanice si sper sa ramana la fel wink.gif
A mai avut cineva problema asta?
RazvanF
Verifica sub masina daca pierde ulei din cutie, dai jos scutul si verifici unde se imbina cutia cu motorul sa zic asa, la mine pierde putin si a trebuit sa adaug mai bine de 0.5L ulei.
Deregula uleiul de la cuite e mult mai curat decat cel de motor si are si un miros specific, mai intepator.
Andreyy80
O sa fac maine un drum la service sa vad ce rezolv dar ceea ce ma enerveaza e ca face zgomot doar in trafic intens dar cand se merge lejer numai face zgomot si aseara facea inclusiv in parcare pe liber,am luat in calcul faza cu uleiul mai ales ca masina e utilizata cam rar,din 2007 pana acum doar 56-57 de mii de km,sunt nimic ptr diesel,ca sa va dati putin seama de cat a stat nemiscata smile.gif) cand am luat masina la o tura s-a dus pedala de frana pana la fund si deabia a franat
kretzu77
Ai aflat de a ce era?
Sunt tare curios.

Multam.
Andreyy80
Am fost la un service astazi si am lasat masina acolo ptr verificare si mai ales sa nu fiu tentat sa mai ies cu ea dar sunt doua optiuni...ori e cutia ori a agatat ceva sau a lovit cumva ceva pe sub masina ptr ca mai nou cand las frana de mana se aude sunet metalic si ceva loveste
espacern
QUOTE(Andreyy80 @ 30 Oct 2014, 22:16)
ori a agatat ceva sau a lovit cumva ceva pe sub masina


Pai cine masina singura....pleaca de nebuna?
Andreyy80
Matusa mea,am scris in primul post ca eu folosesc doar ocazional masina si la ea s-a intamplat chestia asta
Andreyy80
smile.gif) mi s-au dat 3 variante castigatoare,volanta ,ambreiajul desi nu cred si cutia.tind spre volanta ptr ca dupa cate stiu eu la cutie cand pica numai intra deloc in viteza incepand cu treptele superioare,cel putin asa am patin la un opel astra
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.