Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme caseta directie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
VerSo930
Salutare,

De la un timp pe drum accidentat se aude o troncaneala rapida daca pot sa spun asa. Cand urc borduri sau cobor alta troncaneala dar mai puternica.
Am mers la un service pentru constatare, eu cu gandul ca este bieleta. Acolo surpriza biggrin.gif Tipul ala mi-a spus ca este din caseta ( pe partea dreapta) si ca toate articulatiile sunt ok .
Acum am cumparat ce mi-a recomandat la pretul de 310 RON sad.gif

Ce vreau eu sa stiu daca ma poate ajuta cineva : Daca este ok pretul si daca chiar aia este piesa . A mai schimbat cineva asa ceva? Daca da cum se procedeaza ( este greu? trebuie data caseta jos? )

Pun o poza cu bucsa respectiva.
O zi buna

[attachmentid=1627967276]
audiofilu'
Aveam ceva similar cand incalecam oblic cocoasele de la trecerile pietonilor, am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare si acum e liniste.
ady_vasiloiu
Am schimbat eu cam acum 20.000 km.Pana acum toate bune, la mine ajunsese de curgea uleiul, atat de rau era.Ca si pret parca tot atat am platit si eu, pe manopera am mai dat inca 60 ron dar sicer sa fiu s-a schimbat destul de greu si cei la care am fost pareau cam paraleli cu mecanica (am fost la campina personal si am luat bucsa si tot acolo am si schimbat-o la recomandarea celui ce o vinde -Dl. Liviu parca)
Iti recomand sa mergi sa o schimbi la cineva care a mai facut treaba asta si care are scule(bormasina + scula speciala de bielete directie)
Cu bormasina trebuie sa iti dea o gaura in vechea bucsa ca sa-i scoata o siguranta- asta dureaza cel mai mult si e procesul cel mai riscant.
Succesuri!!!

PS:ca si procedeu- se da bieleta dreapta jos, se da o gaura in vechea bucsa, se scoate siguranta cu un spitz, se invarte volanul de vreo cateva ori pana iese bucsa aia afara (o sa curga ceva ulei, deci ar fi bun 1 litru de ulei Elf), se schimba bucsa, se pune siguranta, se infileteaza bieleta si apoi se face geometria(daca esti tipicar)
b_gabi
Salut!
Simptome similare am avut si eu, diagnostic identic pus de meseriasii de la service... trebuie schimbata caseta. Ma documentez si ajung la concluzia ca responsabila poate fi acea bucsa...o cumpar de la un coleg de forum (nu mai tin minte exact cat dar cred ca tot atat am dat). Acum omul era ocupat si nu a avut timp de mine asa ca am zis ca o schimb eu. Usor de zis....greu al dracului de facut singur acasa fara elevator si mai ales fara antrenament. Asa ca m-am lasat pagubas. Pana la urma zgomotul era din amortizor care aparent era in perfecta stare, nu era curs nimic care sa indice o posibila defectiune. Flansa si rulmentul erau ok...Oricum si colegul care mi-a vandut piesa a opinat ca nu crede ca este bucsa de vina daca nu pierde lichid hidraulic si mai ales daca cremaliera cand este scoasa la maxim din caseta nu are un joc serios (la mine era cam 1 mm care dupa spusele sale este nesemnificativ). Am schimbat amortizorul cu unul vechi (solutie temporara dar care dureaza de 1 an) si nu a mai fost nicun zgomot. Parerea mea! blush.gif
VerSo930
La constatare tipul ala mi-a aratat... Cand tragea de ciolanul cu bieleta cum ar veni nu avea joc doar fata spate( spre caseta) ci si sus jos. Motiv pentru care explicatia lui pare logica. Nu?
dondan
Explicatia lui nu pare logica.Si ar fi bine sa mai consulti un mecanic dar care stie
meserie.De ce naiba toata lumea sare din prima la lucrurile cele mai scumpe,gen caseta de directie.
Eu am schimbat bieletele din caseta tocmai pe considerentul asta.
Cānd mergeam pe drum de piatra sau urcat pe borduri se auzeau batai sub masina si in volan se simtea.
Dupa ce le-am demontat nici asa nu am sesizat mare joc la ele.
Singurul lucru care era de luat in seama era faptul ca se miscau foarte usor.
Dupa ce le-am schimbat nu au mai fost probleme.
VerSo930
Am fost azi la baietii de la campina si am schimbat bucsa de la caseta.
Avea un joc foarte mare, a durat 2 ore. Recomand

Insa tot nu am scapat de troncanit.. Cand dau cu spatele putin mai agresiv troncane. La fel si la accelerare inainte. Pe piatra cubica la fel...
O sa incerc sa schimb bieletele...
VerSo930
S-a rezolvat cu troncanitul... Era de la scut..
Nu ma gandeam ca poate sa scoata asemenea sunet....

Am ramas decat cu troncanitul la accelerare/frana ... care sigur e o bucsa de la bascula...Cred biggrin.gif
Aco
Uite aici aceeasi problema cu scutul smile.gif . Mi-a mancat 6 luni din viata.

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=282217&hl=
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.