Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme bieleta de directie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
crinubuzatu
Buna ziua.
Am intampinat o problema destul de grava si vreau sa stiu daca mai pot avea siguranta in masina mai exact in caseta de directie.
De curand in timpul mersului am auzit ceva batai puternice la directie, in special la virare, franare si la demaraj, astazi zgomotele devenind din ce in ce mai puternice am hotarat sa opresc si am costatat cu stupoare ca bieleta de directie era desfacuta (desurubata) din caseta de directie (mai exact din cremaliera casetei). M-am speriat foarte tare constientizand ce s-ar fi putut intampla la o viteza mai mare.
Precizez ca filetul bieletei nu pare foarte tocit, deci tind sa cred ca s-a desurubat si nu smuls iar directia de pe masina (bielete si capete de bara) sunt pe masina de 120.000 km si aprox 9 ani cu unul sau doua reglaje ale directiei intre timp.
In mod normal urmeaza inlocuirea directiei (bielete complete) pe ambele parti, insa intrebarea mea este daca s-a mai intamplat la cineva asa ceva si daca credeti ca este afectata si caseta de directie daca s-a ajuns la desfiletare.
Multumesc!
espacern
La montaj bieleta trebuie folosit pe filet un adeziv/lipici special.....si nu se mai ajunge la situatia ta.
Posibil ca la montaj bieleta nu s-a folosit cheia speciala....si nu s-a strans bine la cuplul prescris.
crinubuzatu
Da, dar totusi nu-mi explic cum se putea desfileta atat cat timp ambele capete sunt fixe si nu permit deplasasi longitudinale, intr-o parte este caseta de directie care este fixa iar in cealalata parte este capatul de bara fixat de roata si care nu cred ca permite desfiletarea, cel putin fara a modifica unghiul rotii, ori eu am uzura uniforma la anvelopa.
M-as ”bucura„ sa fie doar asa cum spui tu si sa nu trebuiasca inlocuirea casetei de directie.
Multumesc.
crinubuzatu
Multumesc pentru raspunsuri, se poate inchide.
Am cumparat bieletele complete si le-am schimbat urmat de refacerea geometriei rotilor, din spusele mecanicului si din ce am vazut si eu se pare ca in urma cu 9 ani si 120.000 km cand am schimbat bieletele complet cea care s-a desfacut fusese montata gresit si nu a fost nici stransa bine.
Si mecanicul s-a mirat ca a tinut atat timp, si in final ca si concluzie mult mai periculoase decat drumurile din Romania si pericolele de pe sosele sunt lucrarile de service facute de mecanici ”profesionisti”.
dalen
QUOTE(crinubuzatu @ 20 Oct 2014, 18:31)
..... in urma cu 9 ani si 120.000 km cand am schimbat bieletele complet cea care s-a desfacut fusese montata gresit si nu a fost nici stransa bine.




Este posibil asa ceva?
crinubuzatu
Revin cu o precizare.
In urmă cu ceva timp, 4 ani, la miscarea scurtă a volanului se auzea un pocnet din zona casetei de directie care in timp sa accentuat progresiv, după vreo trei vizite la diferiti mecanici și la perioade de timp diferite concluzia a fost caseta de directie defectă, nu stiu ce bucsa de plastic mai zicea unul dintre mecanici.
Ba chiar acum putin timp 1-2 luni am fost sa-mi fac geometria rotilor (la un service cu pretenti si un tehnician profesionist) dar am fost refuzat pe motivul ca am joc la caseta de directie si degeaba o fac ca oricum se va deregla repede din cauza casetei de directie.
In urma acestei constatări m-am hotărât ca în cel mai scurt timp să schimb sau să repar caseta de directie insa nu am mai apucat întâmplândumi-se ce a ce am descris mai sus.
In concluzie cei care aveti zgomote in zona casetei de directie la miscarea scurtă a volanului pe loc, verificati strangerea bieletelor in caseta, eu dupa ce am schimbat bieletele nu mai am nici un fel de zgomot. In ce a ce priveste cele 3-4 vizite la service pe aceasta tema nu stiu ori la noi sunt mecanici incompetenti si habarnisti ori indiferenti.
Totusi daca mergem in ritmul acesta urmeaza ca dupa orice vizita in service sa nu se mai recomande schimbarea pieselor importante ale autoturismului pe motivul ca sunt defecte ci sa se recomande schimbarea masinii daca se poate o data pe luna.
maryus_maryusss
Este foarte adevarat ce spui tu dar poate sa fie si joc in caseta din cauza acelei bucse de teflon care se mai poate regla sau inlocui.De curind la un prieten cu laguna am strins putin reglajul de la caseta si numai are joc deloc.
daniellu
Bieletele de directie, la intrarea in caseta mai au si o siguranta. Si eu am patit ca la inlocuirea unui burduf de caseta sa se distruga siguranta cand s-a dat jos bieleta.
A pus pasta de blocare pe filet si m-a atentionat mecanicul de problema, dar pana am inlocuit bieletele am fost oarecum stresat.
Aveti in attach siguranta:
crinubuzatu
Da, stiu ca pot fi defecte si la caseta de diectie in special bucsa aceia de plastic insa eu am vrut sa atrag atentia sa fie verificat intai acest aspect de catre cei cu problemele descrise de mine, fiind mai usor si mai ieftin de reparat.
Legat de acea sigurata primita odata cu bieleta noua, dupa ce am vazut nu isi face efectul decat daca bieleta se strange bine de prima data, ideal la cuplul prescris.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.