Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare Becuri "normale" in locul xenonului !
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Dannyel San
Salut , incep prin a ruga moderatorul sa.mi stearga topicul daca mai exista altul (eu n.am gasit) .Sunt posesorul unui Clio 2 si as dori sa.mi montez becuri "normale" in locul xenonului..numai ca becurile "normale" au o sarmulita de prindere pe care eu nu o am la xexon..stie cineva de unde pot cumpara acea sarmulita? sau daca exista alta varianta? Va multumesc anticipat , o zi buna! biggrin.gif cool.gif
z_fdd bacau
xenoanele tale sunt din fabrica? ce ai cu ele? smile.gif
BannedHost
Costa mult un bec smile.gif)
Nu prea cred ca sunt din fabrica acele xenoane.
z_fdd bacau
stiu ca erau niste modele care veneau cu xenon din fabrica, dar hai sa vedem ce zice proprietarul smile.gif

daca are far cu lupa... cred ca trebuie schimbat tot farul ca sa puna halogene normale... alta varianta nu vad... decat daca pune becuri normale pe far cu lupa... la asta nu ma pricep, nu stiu ce ar iesi...
Dannyel San
multumesc pentru raspuns , nu am faruri cu lupa ca daca aveam lasam xenonul smile.gif) faruri normale numai k sunt becuri xenon si vreau sa le schimb,..nu costa mult becul smile.gif becurile le am .dar au altfel de prindere fata de xenon..deaia zic k stiu k aveau o sarmulita de protectie,.de mentinere
BannedHost
Acea sarma de fixare nu o sa o gasesti pe nicaieri, incearca la dezmembrari poate au ceva faruri crepate si iti da clema, sau o poti confectiona tu. Cand a montat xenonul cine l-a montat a dat jos acea clema de fixare pt ca il incurca la becul de xenon.

http://www.dezmembrari.ro/cerere-piese/ren...lema-fixare-bec
z_fdd bacau
ok, atunci inteleg de ce vrei becuri halogen... smile.gif si bine faci smile.gif
Dannyel San
z_fdd bacau daca tot ma incurajezi da.mi niste cleme dalea smile.gif))) ca am tot cautat si n.am gasit sad.gif(
z_fdd bacau
ti-as da cu mare placere, daca as avea de rezerva smile.gif cel mai bine cauti la dezmembrari... te duci si te intelegi cu un nene si scapi ieftin... sa iei tot farul pt niste cleme........ te gadila rau in buzunar smile.gif
geluoradea
sau du-te la o reprezentanta renault, la tinichigerie, si vezi daca nu au schimbat faruri sparte. ai sanse mari la preturi mici. dar nu prea vad cum o sa prinzi sarma.


apropo: ai luat amenda pentru ele?
Dannyel San
pai locasul este acelasi..becul intra doar ca nu sta fixat din cauza acelei sarme pe care nu o am ,amenda n.am luat icon_mrgreen.gif cool.gif da.ti peste gura smile.gif)
andutu
are dreptate geluoradea eu am facut practica la cand eram in liceu la renault constanta TOTAL service international. si prin spate pe la gunoi aveau tot felul de chestii aruncate de la bari sparte la faruri sparte inlocuite, unele mai aveau chiar si becurile inauntru.
Incearca sa intri direct pe la mecanici , nu te duce prin fata pe la receptie , de obicei doar iarna tin paravanul ala tras pentru ca e frig.
Sper sa mearga sa iti dea ca sigur gasesti , zic asta ca sper sa mearga pentru ca sunt destul de monitorizati ....adica gramada aia de gunoi avea camera de filmat pe ea, dar nu ai nimic de pierdut daca incerci.
hellcat
De cand asteptam sa citesc un astfel de titlu... biggrin.gif

@andutu: Asa era, exact cum zici tu, pe la reprezentante, dar vremurile cand se inlocuiau pe asigurari spoilere usor zgariate si altele...s-au dus demult. Cam bate vantu'

Dar asta e solutia, trebuie sa gasesti niste faruri sparte de pe care sa-ti iei sarmele alea de fixare a becurilor.
Dannyel San
Multumesc pentru raspunsuri , o sa ma duc si o sa caut pe la service.uri dastea sau dezmembrari daca alta solutie nu e smile.gif multumesc inca o data BFT smile.gif icon_mrgreen.gif
Dannyel San
Salut revin cu vesti icon_mrgreen.gif xenonul avea o altfel de clema de prindere dar din fericire pentru mine a mers si la becul normal , singurul incomvenient este ca atunci cand va trebui sa mai schimb becul este nevoie sa dau farul jos pentru ca acea clema e prinsa cu niste surubele ,dar cum becul nu.l schimb luna de luna este oky si asa cool.gif icon_mrgreen.gif
z_fdd bacau
iaca s-a rezolvat smile.gif un aparat de doborat avioane mai putin pe sosele smile.gif sa le stapanesti sanatos! smile.gif
Dannyel San
multumesc z_fdd bacau icon_mrgreen.gif cool.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.