Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: De unde cumpărați anvelope?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
Rimio de Vassur
ATENȚIE: NU e o discuție despre CE TIP de anvelope cumpărați.

Find în căutarea unui set de anvelope, am constatat că sînt zeci de „magazine online” de anvelope si multe se autodeclară
importatori. Toate au prețuri afișate, toate declară că au „în stoc” mii sau zeci de mii de anvelope, la fiecare tip oferit scrie că e „în stoc”, iar la unele scrie chiar cîte bucăți sînt disponibile. Toate bune pînă cînd suni să le cumperi.

Exemple:
- „Disponibilitate: în stoc” înseamnă „cauciucurile sînt în polonia și de fapt e doar unul singur” (vadrexim)

- „în stoc: 8 bucăți” înseamnă „nu avem cauciucurile, 8 bucăți ne-a promis producătorul că o să primim. vă sun eu după ce aflu cînd o să vină” (dimineata, la autobon, că tot are reclama mai sus); nu a mai sunat.

- singurul importator recunoscut de producător pentru marca respectivă (deși se declară și alții importatori) nici măcar nu are mare lucru în ofertă și nici nu are habar cînd ar putea să mai aducă anvelope, dar spune că ei sînt singurii care aduc în cantități mari, restul doar cumără pe cont propriu cîteva bucăți (nexxon).

- alt distribuitor luat de pe situl unui producător ar avea cauciucuri (undeva în țară, nu se știu unde), dar „au DOT 2012 și „chiar dacă facem acum comandă la producător, o să aibă DOT maxim de la sfîrșitul lui 2013”


În concluzie: cunoașteți vreun magazin serios?
semit
autosoft?
espacern
Anvelonet..Sigemo.

@+
catalin1
de la un depozit de anvelope second hand aduse din Germania ,multumit de calitatea lor si de pret
mezym
www.anvelopejantepromotii.ro

Eu am cumparat in vara de la ei. Mi-au livrat cauciucurile a doua zi dupa ce am dat comanda online. Firma e din Sibiu, anvelopele au avut DOT februarie 2014.
Intre timp am facut cu ele vreo 7000 de km si nu sunt probleme.
UXE
eu am luat recent anvelope de iarna Nokian WR D3 de la cauciucuri.com (sunt pe la Apaca) , iar Nokianurile de vara de le Best-tyres
gotty

www.anvelopejantepromotii.ro

De la astia mi am luat si eu cauciucurile de vara.Le au avut pe stoc,pret foarte bun.
diesel_power
Ultima oara am luat de la crisadatyres, de aici de pe forum. Nu le avea pe stoc, dar mi le-a adus in cateva saptamani.
Penultima oara (2009) am luat din Autovit. In Autovit au multe anvelope, dar numai dimensiuni uzuale si marci ieftine. Daca cineva are o dorinta de o dimensiune mai exotica (asa cum aveam eu) atunci kanci. Preturile sunt ok.
goto
cauciucurile de vara le am de cand a venit masina. pe cele de iarna le-am luat de la reprezentatul renault de unde am cumparat masina. au avut aproape acelasi pret ca si in hipermarket si cu mici diferente fata de ce am gasit pe net. le-au adus a doua zi si le-au montat gratis.
de obicei cand caut pe net si gasesc mai multe oferte iau in ordinea pretului mai mic si sun. daca zic ca aduc nu dau avansa si iau de la cel care aduce primul sau are pe stoc. stau sa astept doar daca diferenta de bani este semnificativa, de la cca 100 roni in sus.
MMVI
http://www.reno.ro/-t194730.html
Diac
Norauto, Euromaster.
andreis
QUOTE(MMVI @ 16 Sep 2014, 13:50)


Eu sunt la al-3-lea set de aici si sunt foarte multumit. Vin repede, cu transport gratuit pana in usa.
Solon
crisadatyres. Pana acum am luat vreo 3 seturi.
La ultimul a avut pretul cu 5 lei mai mult ca la reprezentanta unui importator auto. Dar macar astea aveau dot 2014.
dansora
QUOTE(gotty @ 16 Sep 2014, 09:44)
www.anvelopejantepromotii.ro

De la astia mi am luat si eu cauciucurile de vara.Le au avut pe stoc,pret foarte bun.
*


Am comandat si eu de la ei vreo 4-5 seturi cauciucuri (evident nu toate pentru mine biggrin.gif ) si am fost de fiecare data foarte multumit. Livreaza prompt comenzile si, in plus, daca achizitionezi 4 bucati ai transportul gratuit.
///GHOST
QUOTE(gotty @ 16 Sep 2014, 08:44)
www.anvelopejantepromotii.ro

De la astia mi am luat si eu cauciucurile de vara.Le au avut pe stoc,pret foarte bun.
*



recomand cu incredere (nu fac recomandari decat in cazul in care dau de niste servicii cu adevarat serioase).
- din ce am studiat, sunt foarte, foarte putine site-uri care sa aiba preturi mai mici
- cam toate produsele sunt pe stock
- livrarea se face in 2 zile, transport gratuit la 4 anvelope
- asteapta pana spre sfarsitul lui Octombrie, sau cand e Black Friday ala, iti mai fac o reducere de 100RON
- data fabricatie, eu le-am luat prin 25 Octombrie, anvelopele sunt facute prin Septembrie
- pentru cei ce cauta jante de tabla pentru Megane 3 sau Fluence, gasiti tot aici
svclio
www.anverom.ro va recomand pentru anvelope, eu mi-am luat 4 de iarna si 2 anvelope de vara de la ei, au sediu, au service, geometrie, hotel de anvelope, service de mecanica. Ii cunosc de o viata si chiar sunt oameni seriosi. Ah si anverom are si plata in rate pentru anvelope daca va intereseaza.
diesel_power
Nu functioneaza anverom.ro
djcristi
best-tires.ro


recomand, din ce am cautat cam au si cele mai mici preturi.

luat set anvelope iarna Continental TS850 (2014) si set jante tabla 15"x6.5J (ET45-meg2) KFZ 8715 , pus si senzori , totul ok, se misca repede si corect , suruburi stranse la cuplu, etc.

era sa uit: pt ca am luat si jante si anvelope de la ei , mi-au oferit instalare + echilibrare gratuita (in valoare de 60ron), plus instalatul gratuit al valvelor cu senzori (voiam sa le instalez eu initial, dar nu aveam cheie dinamometrica pt 8NM, au avut ei)

am lasat si rotile de vara la ei la hotel, au pret bun, 13ron/set/luna.
vladandrei
eu mereu am luat de la Andoservice (http://www.vreau-anvelope.ro/) si am fost multumit. nu stiu preturile cum sunt comparativ cu altii, dar site-ul e updatat, oferta e mai mare, mi s-au parut OK. nu am facut niciodata montajul acolo asa ca nu stiu cum se misca cu asta insa.
marius80_eugen
Anvelope de iarna la super oferte la EMAG 3+1 gratis . Eu am luat un set NOKIAN 195/65/15 si sunt super ok , DOT 2014 spre sfarsitul anului. Servire a doua zi , transport gratuit . RECOMAND !

Oferta este pana pe data de 15.02.2015 , inclusiv !!!
R19/16v
Unde-i asta? Eu 4 pun in cos, 4 platesc.
djcristi
chiar, si eu am aruncat o privire de curiozitate , nu am vazut acea promotie
marius80_eugen
Acum am reverificat si eu . Sunt nesimtiti , au scos promotia mai devreme . Eu am cumparat 4 NOKIAN de 15 pentru Megane 3 cu 780 lei :

Anvelopa iarna Nokian WR D3 195/65 R15 91T 4 buc. 1.039,96 Lei
Discount conform promotie: Promo Anvelope xth 1 buc. -259,99 Lei
cost transport: GRATUIT
subtotal: 779,97 Lei

- asta este copia de pe factura de la ei. Chiar si in newsletter-ul de la ei precizau ca este valabila promotia pana pe data de 15 februarie. Se pare ca au vandut mai mult decat sperau si au renuntat la promotie .
Se pare ca si EMAG-ul face figuri ca multe alte firme... Imi cer scuze pentru sperantele create pentru preturi mai decente !
R19/16v
Promotia inca exista, da' la anvelope d-astea de duzina... chiar daca nu ii fac publicitate, puneti 4 nokianuri cum a pus mariusica in cos si veti plati 3.
djcristi
Nokian-urile sunt undeva la medium spre top in clasament.
espacern
In care clasament.....ala facut de producator?
diesel_power
In ce clasament ?
cj98czh
clasamentul EMAG smile.gif

Oricum sunt mult peste cele mai vandute anvelope de la noi gen Debica, Matador, GoodRide, etc ..
diesel_power
Am inteles, EMAG este un reper de baza la ora actuala in evaluarea anvelopelor.
b76bgaarh
la nemti e in top 3

http://www.autozeitung.de/winterreifentest

da ce stiu nemtalaii.
djcristi
QUOTE(espacern @ 13 Feb 2015, 09:44)
In care clasament.....ala facut de producator?
*



ADAC sau altele. nu m-am uitat pe Emag.
eu am preferat Continental , deoarece erau primele si pe alte teste independente si nu era mare diferenta de pret.
marius80_eugen
VADREXIM.ro

Eu de la ei am cumparat 2 Dunlop 205/55/16 91W la super pret de 308 lei/buc. Ca preturi este MULT mai bine decat la Emag sau altii .

http://www.vadrexim.ro/

Locatia este intre hotel Rin Vitan si Carefour Vitan pe partea dreapta . Cand m-am dus aveau de toate pe stoc , le-am comparat , le-am cantarit si le-am cumparat pe cele mai noi si performante . Din cate stiu de la 2 anvelope in sus , transportul este gratuit , dar cititi conditiile daca nu puteti sa le luati personal . In curtea lor au si vulcanizare , deci le puteti instala si acolo rapid si bine.

P.S. DJCristi ti-am spus clar ca nu avem ce sa mai vb. , pur si simplu ignora posturile mele , crede-ma , eu la fel fac cu ale tale de ceva timp si e mult mai bine.
kata2267
Eu recomand Best-Tires.ro, stocuri reale.
djcristi
mai putin la jante , care le iau de la un partener, eu cand am cumparat de la ei rotile de iarna (jante+cauciucuri) au uitat sa comande jantele si era seara si nu mai aveau de unde, noroc ca stau la 2 strazi de ei si am fost a 2-a zi.

urmeaza sa iau de la ei Dunlop Blueresponse 205/55/16 pt vara ca tot a venit caldura, rotile vechi de vara le am la ei la hotel (13ron/set/luna).
andreist
autobon.ro - nașpa, am comandat si paltit online

2 buc Nokian WR D4 225/50.R17 cu pretul de 488 ron/ bucata
+
4 buc Nokian WR D4 225/50.R16 cu pretul de 486 ron / bucata

Nu aveau nici una din anvelopele care erau marcate cu "in stoc" 99 bucati, dar baietii s-au gandit sa-mi recomande aceeasi anvelopa, dar la pret mai mare. Preturile sunt teapa ca sa atraga clienti si sa le recomande altceva.

anvelope.ro - mi-au placut de ei, comandat si platit online:

2 buc. Bridgestone Blizzak LM-32 225/50.R17 cu pretul de 490/buc.
m-a atras pretul foarte mic, acum a disparut de pe site anvelopele cu pretul asta, nu mi-au facut aceeasi faza ca si autobon.ro recomandandu-mi altele, si au zis ca a fost o eroare, si intradevar imi va trimite Bridgestone Blizzak LM-32 cu acest pret, dar peste o saptamana si ca sunt cu fabricatie decembrie 2014.

Mare plus anvelope.ro din partea mea.
cj98czh
Eu de 2 sapt. am comandat de la ei (autobon) 6 anvelope .. 4 pentru mine si 2 pentru un coleg ... dimineata la 10 am facut comanda si a doua zi la ora 13 anvelopele erau la Cluj ... plata la curier ca am zis sa nu ne riscam mai ales ca fiind anvelope nu erau inpachetate si am putut sa le vedem .. dot la cele 4 ale mele iunie 2015 iar ale colegului mai 2015 ... deci depinde ..
andreist
Ideea e ca nu trebuie sa depinda... Ai pus in "raft" ceva, apoi vinde.
cj98czh
Nu ma intelege gresit . nu le fac reclama .. sub nici o forma .. am relatat cum a decurs la mine .. recunosc ca si eu am fost sceptic .. de aceea nu am dat cu cardul ci am ales varanta cu plata la curier .. adica sa vad ce trimit ... in cazul meu a corespuns si s-au miscat foarte repede.
dan.gorea
MARSO au pe stoc acele anvelope care sunt si pe site-ul lor am cumpărat 2 buc la cel mai mic pret din tara 185/65/15-149ron/buc +20ron înlocuit valve si echilibrat . Anvelope Rosava făcute in Ucraina dot.36/2015
cj98czh
Pai hai sa vb. de anvelope nu de ieftinituri si chinezarii ..
cristianmaxim
Anveloshop. Preturi corecte, livrare rapida, stocuri la zi.
roland
Salut.

Daca a venit vremea sa schimb setul de anvelope de vara (uzura, nu mai merg inca un sezon), ce fac cu rezerva?

Adica, cumpar 4 anvelope noi si ma bazez ca nu am probleme (pana acum am avut o singura pana, cu care am mers la vulcanizare fara sa fie nevoie sa dau roata jos - deci nu am folosit niciodata rezerva, in 5 ani)?

Sau cumpar 5, incluzand si rezerva?

Adevarul e ca, pentru iarna, am cumparat 4 si am zis ca, in caz de ceva merge si cu cea de vara pana la primul service. Dar asta era acum 4 ani si ceva.

Acum, situatia e putin diferita in sensul ca rezerva e nefolosita, dar are totusi 5 ani.

Cum sa procedez? Schimb si rezerva sau nu?

Mersi.
AndreiMR
N-are rost sa o schimbi. 5 ani nu inseamna asa mult pentru o anvelopa, mai ales ca n-a stat in soare.
roland
Mersi.
clio4edc12
Nefolosita, rezerva depozitata in masina nu se deterioreaza prea rau. Daca nu are crapaturi vizibile, e ok. Oricum, ea are doar rolul de a te duce pana la un service unde o sa-ti repari/schimbi amvelopa deteriorata. Iar lucrul acesta il poate face si daca ajunge la peste 20 de ani. La una din masini am o rezerva de pe 12 ani, zici ca e noua, nici macar presiunea nu si-a pierdut-o.
meg2s
Singurul cauciuc ce are varsta masinii din semnatura este cel de pe rezerva, care a vazut asfalt (si UV) o singura data pentru ~1km pana la prima vulcanizare. Intre timp s-au dus doua seturi de vara si sunt la al doilea set de iarna al 3-lea sezon. Rezerva nu merita schimbata atata timp cat e in stare foarte buna si tu mergi cu oarece prudenta cand o utilizezi.
roland
Mersi frumos.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.