Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Furtun intercooler
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
gAnY
Recent s-a spart furtunul turbo-intercooler, de vina fiind probabil caldura si forja. Dacã masina nu mai trage si auziti un suierat īn accelerare atunci cel mai probabil asta este cauza.

La furtunul cel nou observ cã nu au folosit acelasi material ca la cel vechi, deci probabil cã doar masinile din 2008,2009 sã fie cu probleme.

PS: Pret 280 € pentru o teavã usor deformata si un furtun de cauciuc mad.gif
maytow_airis
QUOTE(gAnY @ 3 Sep 2014, 22:43)
PS: Pret 280 € pentru o teavã usor deformata si un furtun de cauciuc  mad.gif
*


Le-ai luat de la GUCCI ?
ariciul76
La Gucci erau prea scumpe. radmasa.gif
gAnY
La ce preturi la piese are Renault mai bine mergi la GUCCI..smile.gif Acum pe bune, este o teavã metalicã si un furtun de cauciuc cu 2 coliere. Piesa respectiva nu se gaseste aftermarket.
martzipan2004
si mie personal mi se aude destul de tare sunetul turbo in decelerare ( suierat ) intre 2000 si 1400 de ture.....de la 3000 la 2000 nu se aude nimic....

s-a blocat oare geometria variabila de la turbo?....dar masina trage f f bine....numai suieratul care este putin deranjant...
o sa fac maine video...

din masina nu se aude indiferent de relantii sau mers...doar cu geamul deschis si in locuri stramte ( stradute mici ).... huh.gif
golfy03
Salut,
Am piese din dezmembrare Laguna3 2.0dci ,daca aveti nevoie ma gasiti la BURSA.
O zi buna!
gAnY
QUOTE(martzipan2004 @ 15 Sep 2014, 18:56)
si mie personal mi se aude destul de tare sunetul turbo in decelerare ( suierat ) intre 2000 si 1400 de ture.....de la 3000 la 2000 nu se aude nimic....

s-a blocat oare geometria variabila de la turbo?....dar masina trage f  f bine....numai suieratul care este putin deranjant...
o sa fac maine video...

din masina nu se aude indiferent de relantii sau mers...doar cu geamul deschis si in locuri stramte ( stradute mici ).... huh.gif
*



Se aude de mult timp?

La mine se auzea īn accelerare.. si se auzea foarte tare de la 1500 rpm īn sus + o lipsa de putere majora. .

Din ce mi-au spus unii mecanici, atunci cānd ai probleme cu turbo se aude un zgomot metalic, scoate fum, etc..

PS: nu mai merge cu motorul subturat si īti recomand totusi un test cu ea, poate fi altceva.
martzipan2004
mersi frumos.....

subturat nu merg.....schimb la circa 3000....dar fac destul de des frana de motor ( nu violenta ) .....pt distante la semafor ori alte situatii....

si cand sunt prin spatele blocului se aude de zici ca am vreo subaru impreza.....dar doar in decelerare...si doar intre 2000 si 1300 ture...!

iar ...mie mi se pare ca se aude mult mai pronuntat dupa ultima revizie...

dar am pus ulei castrol edge 5W40....si cele mai bune filtre sad.gif

<span class='edit'>17 Sep 2014, 18:45:</span>
Video...

http://youtu.be/VGEyhEHkEzU

Si īncć un video

http://youtu.be/qUty-bSsPt0
florinoana
Salut,

Acelasi sunet il am si eu dar muuult mai accentuat. La fel se manifesta si la mine. Turbina este vinovata de acest sunet ( daca scot comanda vacumatica de la turbo acest sunet nu se mai aude smile.gif )
Am fost la un mecanic si mi-a verificat ax-ul care nu are joc, deci sunetul este generat de o alta componenta a turbinei. Parerea mea este sa mergi asa pana va cadea turbina ( daca se va intampla)

Eu merg cu acest sunet de 2 ani in care am facut 60 000Km. Sunetul intradevar s-a accentuat in timp.

Bafta!
gAnY
@florinioana, banuiesti sa fie resoftarea de vina? ca ma tot bate gāndul..
roland
QUOTE(gAnY @ 3 Sep 2014, 22:43)
PS: Pret 280 € pentru o teavã usor deformata si un furtun de cauciuc  mad.gif
*



Din ce stiu eu, nu e de cauciuc, e din silicon. Cel putin la Fluence din 2013 e din silicon. Cauciucul imbatraneste, probabil ala s-a spart, nu stiu de ce a trebuit inlocuita si teava.
golfy03
roland,se inlocuieste cu tot cu teava pentru ca asa il vinde Renault.M-am uitat aseara la cel pe care il am eu(la dezmembrat pe BURSA),are un manson de etansare intre teava si cauciuc.Atasez o poza,nu stiu daca se vede bine,o sa revin cu o poza mai detaliata.
Al meu e in stare buna,are si clemele de prindere.
martzipan2004
La mine arata asa...
golfy03
Al tau nu e de 1.5dci?
Discutia este pentru cele de 2.0dci.
gAnY
Se poate da jos doar partea din cauciuc.. Sub acel manson este prins in colier, dar problema este ca renault nu vinde decat furtunul īntreg cu teava metalica cu tot.. Cel vechi era din cauciuc. Cel nou cred ca este din silicon.. La montare am observat ca nu au folosit acelasi material..
martzipan2004
Avetii idee de ce as avea ulei aici ? Vreo opinie va rog?

este in spate la motor cum te uiti din fata masinii , aproape de galeria de evacuare , probabil la turbina ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.