Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident cu un asigurat EUROINS
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
MaChe_69
Salut, am fost lovit de "unu'" si am completat un formular de amiabila.
"Tipul" avea asigurare la EUROINS. M-am dus la inspectorul de dauna si mi-a intocmit dosarul.
Inspectorul mi-a spus ca pot repara masina la Auto Car Group de pe Soseaua de Centura, asa am si facut.
Am avut trecute la dauna urmatoarele:
usa dreapta spate - de reparat
pasaj aripa dreapta spate - de reparat
bara spate - de inlocuit
armatura bara spate - de inlocuit
janta spate dreapta - de reparat
Bineinteles ca s-a facut reconstatare.
Au fost adaugate:
pragul dreapta spate indoit- reparatie
ornament usa dreapta spate - inlocuire
aripa spate dreapta - inlocuire.
Astea din urma au fost cerute de service. Cei de-acolo mi-au spus ca, intr-un final au fost aprobate urmatoarele:
usa dr. spate - reparatie
aripa dr. spate - inlocuit
bara spate - inlocuit
armatura bara spate - reparat
janta spate dr. - reparat.
Mentionez ca service-ul mi-au spus ca trebuie sa platesc jumatate din contravaloarea aripii spate dr. si jumatate din contravaloarea manoperei de vopsitorie la aripa intrucat prezenta urme de rugina,
sau, daca vreau sa retrag dosarul, trebuie sa achit echivalentul a 100 euro, asta fiind nu stiu ce franciza sau taxa de reconstatare.
Va rog sa-mi spuneti si mie, daca stiti, sau ati patit ceva similar, cum e mai bine sa procedez. M-au bagat in ceata de-a binelea
solidconvert
Io stiu ca daca piesa avariata prezinta rugina sau alte avarii care nu se datoreaza accidentului initial, se despagubeste partial... wink.gif
kosfunny
Avand un element care prezenta avarii precedente asiguratorul te poate obliga sa participi si tu financiar la remedierea lui.
Legat de ce iti cere service-ul nu are legatura cu asigurarile. Ti-au fost prestate niste serviicii ( reconstatare si eventual intocmirea devizului estimativ ) care din punctul lor de vedere trebuie platite in cazul in care reparatia nu se face la ei. Oricum solicita service-ului sa iti arate corespondenta cu asiguratorul.
Din cate stiu eu, dar este posibil sa ma insel Serviceul Autocar ( daca este acela caruia i se face reclama la TV) nu are conventie cu Euroinsul si faptul ca ai fost trimis acolo se datoreaza faptului ca inspectorul are o combinatie privata cu ei . Verifica la Call Center-ul Euroins daca exista aceasta contract cu acel service iar daca nu poti negocia cu cei din service ca partea ta de contributie sa fie stearsa .
Trebuie avut grija si ca dauna sa nu fie totala .

Partea cu banii solicitati de service pt reconstatare o poti rezolva si cu o reclamatie la ANPC dar ai grija ca este posibil ca la incredintarea masinii catre service sa nu fi semnat niste clauze speciale .
MaChe_69

QUOTE
Din cate stiu eu, dar este posibil sa ma insel Serviceul Autocar ( daca este acela caruia i se face reclama la TV) nu are conventie cu Euroinsul si faptul ca ai fost trimis acolo se datoreaza faptului ca inspectorul are o combinatie privata cu ei .


EUROINS are decontare directa cu Auto Car Grup, unul din birourile lor de daune se afla chiar in incinta service-ului, mai mult chiar Auto Car Group se afla si pe lista pe care mi-a dato inspectorul de dauna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.