Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scurt instalatie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
VerSo930
Salut,

Vin cu alta problema ca in ultimul timp numai d-astea am avut...
Aseara am ramas fara lumini in bord, stop si pozitie spate pe partea soferului, lumini numar spate si cam atat am sesizat.
In panoul cu sigurante era o siguranta de 7.5 a arsa. AM pus de 10, cand sa aprind luminile buf! Incerc cu una de 15 buf iar.

Si mi-a fost frica sa incerc cu una de 30...
Atasez o poza (este siguranta scoasa)

[attachmentid=1627956164]

Pe schema de pe capac eu inteleg ca ar fi de la STOP.

Ma poate ajuta cineva? Ce alimenteaza exact acea siguranta? Am scos stopul de pe spate si nu am rezolvat nimic...
AdR!@N
Oameni buni, nu mai puneti sigurante mai mari cand se arde cea recomandata... nu vrem sa va vedem la stirile de la ora 5.
Verifica instalatia electrica din locasul bateriei, din spate de la stop si la balamalele haionului, sa nu fie firele roase. Nu in ultimul rand verifica blocul de lumini, eventual probeaza altul de imprumut. Daca nu ii dai de cap cauta un electrician auto.
Dai fuga la un magazin auto si cauta sigurante la bucata si ia cateva de 7.5A (max 10A), nu mai incerca cu sigurante mai mari pentru binele tau si al masinii.

LE:
Siguranta arsa nu e pentru "STOP", ci pentru iluminat stanga.
[attachmentid=1627956182]
Verifica toate elementele alimnetate specificate acolo.

Spor la treaba,
Adrian
vali1971ro
In locul sigurantei arse se monteaza un electrod de minim 2,5mm (pentru evitatrea problemelor ulterioare se poate utiliza preventiv aceiasi metoda pentru toate sigurantele) GLUMESC!!! Daca si a doua siguranta s-a ars, cu siguranta smile.gif este un scurt circuit in instalatia respectiva. Deconecteaza toate lampile din circuitul respectiv si pune o siguranta buna. Daca nu se mai arde problema e de la una din lampi, daca se arde ai scurt circuit pe instalatie. Asta inseamna bloc de lumini sau intrerupatorul care alimenteaza circuitul sau cablaj...
Succes
VerSo930
S-a rezolvat!
Am scos toate mufele la toate becurile de pe spate, am pus siguranta mica de 5 a, apoi am inceput sa pun becurile unu cate unu. Si am ajuns la cel cu problema. Era o lampa de la numarul de pe spate, in care am pus eu acum cateva zile un bec LED.

Proaste becuri oricum, cele de pe usi palpaie...
O sa revin la cele originale:)

Va multumesc mult!
siriteanu
salutare...
am si eu o problema.
am incercat sa schimb becurile de la numar, cu unele LED, si cand am scot de acolo am folosit un cap de surubelnita, si am facut scurt. am vazut ca nu se mai aprind becurile la numar, si nici pozitiile.
din schema nu-mi dau seama care este siguranta.....
care este siguranta pentru luminile de pozitie si de numar spate?????


30 Aug 2014, 21:55:
gaaata
am rezolvat

totusi, mai am o problema......

nu-mi ard becurile de ceata pe spate.....ele par a fi in regula...m-am uitat pe la sigurante si par si ele ok ...
espacern
Si eu am rezolvat cu becurile de ceata.....da nu spun cum!

@+
siriteanu
Haaaai ziiii.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.