Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Spălătorie auto
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
megane_prima
Salutare tuturor,

Povestea începe cam așa: se făcea că aveam întâlnire cu cineva în apropiere de Primăria București (pe Splaiul Unirii, în Regie). Și pentru că respectivul domn m-a anunțat că întârzie, zic hai să-mi duc buburuza la spălat. Știam de ceva prin zonă, dar nu adresa exactă. Am luat-o spre Club IDM și în parcarea restaurantului VANITY am dat de EA.
Nu are nici un panou stradal (deocamdată, sper). Dacă intri în parcare se vede în față un banner uriaș cu niște domnișoare întinse pe capota unui mastodont. Moștenire de la foștii chiriași.
M-am apropiat sfios de cel care stătea pe scaun în fața unei rampe, cu laptopul în brațe și cu căștile în urechi. Pe panoul de deasupra lui erau trecute prețurile. Mă uit la ele, clipesc des, mă mai uit o dată. Tipul de pe scaun se ridică și se îndreaptă spre mine. Mă salută și, pentru că figura mea era destul de expresivă, mă întreabă: ”Vreți să vedeți de ce costă 25 de RON un exterior”. Iar eu, ca ultimul samurai, zic ”DA”.
Și ăsta a fost sfârșitul.
Mai întâi mi-a dat pe jante cu o chestie (cu pH neutru, fără acizi sau alte alea) care a început să se coloreze treptat în cel mai mov-grena-bordo-etc posibil. Miroseau jantele mele a afine de-ți venea să muști din ele. Apoi mi-a acoperit toată mașina într-o spumă cu miros de portocale. Fucking awesome!!!
Cât timp a lăsat să acționeze spuma (și asta cu pH de apă plată) a frecat jantele cu peria. Curgea un soi de gel sângeriu de pe ele de ziceai că mă uit la 300. Apoi a clătit totul frumușel și, când ziceam că totul e gata, a început distracția.
Pe scurt, cică s-ar numi metoda celor 2 găleți: într-una a pus șampon (cireșe cu căpșuni, amestec...Doamne, câți nebuni în lume asta!!!) cu apă iar în alta apă curată. A luat o mănușă din blană de nu știu ce oaie, o băga în șampon, spăla puțin apoi o clătea în găleata cu apă. Și tot așa, vreo 10 minute. Apoi clătire, apoi ceară, apoi clătire.
Orgasmul a continuat cu uscarea. Nu am atins niciodată prosoape atât de pufoase, moi, delicate. Poate cine știe la ce hotel, rătăcit, vreodată. Mi-a explicat el de ce urăște pielea de căprioară și i-am dat dreptate.
Curățatul pragurilor, ștersul geamurilor, inspecția finală...astea toate cică reprezintă pentru el un spălat exterior.
Nu vreau să mă gândesc ce-ar fi fost în stare să-mi facă la praful de pe bord!!!
Pentru toți cei care citesc aceste rânduri, recomand din inimă. Nu are nici o treabă cu ce găsim la colțul blocului. Mi-a dat și un număr de telefon pentru programări (la spălătorieeee????) dar l-am rătăcit. Evident.

P.S.: dacă am pus topicul aiurea, rog moderatorii să-l mute.
octavian.gagu
Am auzit de spalatoria asta...voi merge si eu odata, manat de curiozitate si sfaturile altora...
nonic
Asa se spala corect o masina, dupa descriere produsele folosite sunt de calitate si cunosc prosoapele pufoase pentru ca folosesc si eu wink.gif ca sa imi rasfat masina si mai sunt cativa colegi de forum '' maniaci''.
Pretul este foarte bun!
marius80_eugen
Deoarece vine primavara si sezonul de spalat incepe , imi permit sa actualizez si eu acest topic . Eu as scrie si la cele unde ma mai duc si la cele unde NU ma mai duc , pentru ca zic eu ca sunt la fel de importante impresiile .

PRO :
1. spalatoria de langa Renault - intrarea pe Valea Oltului : - daca esti atent si stai cu gura pe ei si le amintesti care sunt pasii si la ce te astepti masina iese foarte ok si merita banii ;
2. spalatoria vizavi de Plazza Romania - langa Rock & Pasta Cafe - lucreaza ok , dar la fel , trebuie sa insisti ca sa iasa ok , dar merita banii . Au aspiratoare puternice si interiorul iese ok daca lasi si o spaga mica.
3. spalatoria de pe strada Olteniei , la prima statie de la intersectia cu Calea Vitan - super ok , de fiecare data am fost multumit , nu a fost cazul sa spun nimic , spalat corect , apa - spuma activa - apa - ceara - apa - uscat cu carpe si furtun cu aer , patronul se juca si el pe acolo in weekend, dar se vedea , solutie jante si anvelope ok . Super multumit de serviciile lor , au si polish si ceara separat ...

CONTRA :
1. spalatoria din statia RATB Frigocom - de pe b-dul Timisoara - lucreaza prost , neatent si mai sunt si nesimtiti.
2. spalatoria de langa statia PTTR - de pe b-dul Timisoara - total nemultumit , era sa-mi zgarie masina cu niste carpe care le folosisera inainte pe jantele masinii dinainte fara sa le spele cel putin inainte si masina s-a uscat numai cu dare pe ea;
3. spalatoria din Crangasi - are si o vulcanizare langa si un panou cu interior+exterior la 15 lei . Indiferent cat le dai si ce vrei de la ei , tot prost iese , habar nu au cum se spala o masina , mi-au udat presurile textile aiurea , cu o carpa plina de silicon mi-au dat pe geamuri , nu stiu ce sunt alea praguri , cica uscasera masina si spuma activa nici nu era limpezita de langa chedere si de pe bara fata . Vroiau sa bage jet de apa pe pragurile interne , cu usile deschise ca sa spele praful ph34r.gif ... Sincer nici tractorul nu l-as spala la ei.
4. spalatoria LUXURY - de pe strada Rasaritului - FUGITI de promotiile acestei spalatorii - este exemplul clar de reclama bine facuta si de vorba romanului cu vopsitul gardului si cu leopardul . Reclame peste tot , detalii extraordinare despre ce iti fac la masina si ce aparatura au si de fapt sunt niste rromi nespalati cu aparate vechi si murdare , saci neschimbati/curatati vreodata la aspiratoare , carpe si solutii de proasta calitate . Anul trecut mi-am luat o teapa de 15 lei printr-un voucer si alti 3 prieteni s-au tepuit , unul cu 15 lei , altul cu 65 lei ... nu de bani e vb. ci de serviciile lor oribile. Practic ei nu au vad si clienti , sunt inghesuiti intre blocuri si se bazeaza numai pe tepele online , pentru ca cine s-a dus o data , a doua oara nu mai calca pe acolo.
5. splatoriile din benzinarii - niciodata nu am fost multumit de ele indiferent de programele platite . Ori am dat eu peste idioti , ori folosesc materiale de calitate proasta si perii uzate peste masura . Personal nu as folosi decat presiunea de apa , dar se pare ca multi nu te mai lasa sa cumperi doar programul de apa fara sa iei si alte programe scumpe si proaste .

Saptamana viitoare , dupa ce se incalzeste , voi face o vizita la spalatoria de care spunea colegul in primul post ... sa vad daca se mai tin de cuvant.
semit
nu cred ca mai exista...

Eu spal:
- in Colentina, pe strada cu Dristor Kebab, Litovoi Voievod parca, e o spalatorie pe colt unde se spala foarte ok,
- in Militari, in capat la Apusului, spalatoria de pe dreapta cum te duci spre Uverturii, tot la fel spala bine smile.gif la ambele 20 int-ext, iar la cea din Militari la 5 spalari int-ext una gratis.
Kojak
Recomand spălătoria de lângă Auchan Berceni (dispusa lateral dreapta cum vii înspre Auchan, din parcare).
Ustensile de spălat exterior bine reglate, spuma activa data din belsug pe mașină, fără discriminări fct. de marca, patron alb, angajații, la fel.
Interior, nu știu, ptr. ca eu fac doar exterior la spălătorii, interiorul mi-l fac singur.
Pot spune ca e singura spălătorie pe care o recomand, din cartier...restul, și sunt destule, sunt praf pulbere.
marius80_eugen
Am descoperit ieri o spalatorie pe strada Lizeanu , intersectie cu str. Bradesti . Oficial 9 lei exterior si 8 lei interior , ma asteptam macar la o clatire ok ina cei bani , DAR baietii s-au miscat FOARTE bine .
Clatire cu apa initial , apoi spuma activa peste tot , au dat in acest timp si cu degresant pe jante , lasat 7 minute dupa ceas , apoi clatire , apoi ceara , apoi iar clatire .
Uscarea s-a facut cu piele da caprioara cam ca peste tot , DAR au folosit mult si presiune de aer peste tot si sters la final toate geamurile cu servetele . Le-am mai lasat 5 lei pentru curatatea presurilor fata , pentru ca restul interiorului era ok .
Au folosit si solutie pentru anvelope . Nu am avut nici o pata pe masina si nici stropi dupa ce am mers cu ea . Foarte multumit de servicii si preturi si RECOMAND !
aqua
ati dat peste doreii din spalatorie care iti deschid capacul de la alimentare si baga apa cu presiune sa spele inauntru????
sau unii care iti deschid usile si dau pe praguri pe interior cu jetul de apa care bineinteles ca la presiunea aia sare pana pe scaune?
marius80_eugen
Da , ambele variante , dar eu sunt cu ochii ca pe butelie cand imi las masina pe mainile lor , asa ca le dau peste nas cand vad astfel de imbecilitati. Culmea este ca nimeni nu le spune sa faca asta , nici macar patronii lor nu ii lasa sa faca asa ceva , dar ei fac la cei care nu reactioneaza rapid la prostiile lor .
Ultima prostie vazuta a fost zgarierea usii unui Tuareg cu aspiratorul ... era cu numere rosii masina , cred ca era noua sau pregatita de vanzare , oricum un model destul de nou , omul era sa straga de gat pe tipul care a tras de conducta aspiratorului fara sa vada de fapt ca aspiratorul a lovit usa deschisa si apoi a zgariat-o . Au chemat patronul , si-au recunoscut vina si se pare ca a fost trimis la un atelier cunoscut de patron sa repare problema gratuit , dar in afara de un retus si polish , nu vad ce se putea face , pentru ca o vopsire completa a reperului ar fi fost o prostie .
aqua
da, eu chiar inchid masina cat timp e cu jetul pe ea, sa nu fie prea rapid sa deschida vreo usa, desi o data unul foarte hotarat mai avea un pic si imi deschidea capacul desi era blocat
glangher
QUOTE(marius80_eugen @ 27 Mar 2015, 21:50)
3. spalatoria de pe strada Olteniei , la prima statie de la intersectia cu Calea Vitan - super ok , de fiecare data am fost multumit , nu a fost cazul sa spun nimic , spalat corect , apa - spuma activa - apa - ceara - apa - uscat cu carpe si furtun cu aer , patronul se juca si el pe acolo in weekend, dar se vedea , solutie jante si anvelope ok . Super multumit de serviciile lor , au si polish si ceara separat ...
*



Salut,
As vrea sa fac un polish bun la masina si desigur spalare exterior/interior si tapiterie. Ma gandeam sa merg la aceasta spalatorie recomandata de tine, dar nu am reusit sa o identific pe google maps. Ma poti te rog ajuta cu o adresa exacta sau cu o indicatie pe google maps.

Multumesc anticipat
Thaddaus
Eu recomand spalatoria din Militari Residence(dar doar in cursul saptamnii cand nu se grabesc) Si spalatoria din capat Apusului este destul de buna.
Thaddaus
A fost cineva la spalatoria auto din afi ?Daca da, cum vi sa parut?
cristianmaxim
O spalatorie cu preturi corecte pentru curatare banchete cu abur?
Misu C
raspund tarziu dar...
nu curata cu abur!
atat!
goto
QUOTE(Thaddaus @ 23 Dec 2015, 17:03)
A fost cineva la spalatoria auto din afi ?Daca da, cum vi sa parut?
*



Salut!
Am spalat si in AFI Cotroceni de 2 ori. Sunt foarte multumit de calitatea spalarii, sunt atenti si la locurile care nu se vad (unde la multe alte spalatorii nu se ating, gen pe langa chedere sau canalele de scurgere de la portbagaj). Masina a stat curata mai mult timp ca dupa spalarile din alte parti. Dar si pretul este pe masura.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.