Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mic circuit in Transilvania
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2
UXE
Salutare,


m-am decis sa plec o saptamana in concediu si am zis ca prin partea asta nu prea am fost.

Ce am stabilit pana acum:

- plecare 27 sept (sambata) - intoarcere 4 oct (tot sambata)


Traseul va fi , in mare, cam urmatorul:

- prima zi ar fi Bucuresti - Pitesti - Rm. Valcea - Brezoi - Obarsia Lotrului - Lacul Oasa (apoi stanga dupa baraj pe drum forestier prin Luncile Prigoanei pana la Poarta Raiului la pensiunea Ballemy unde am facut deja rezervare).

- a doua zi trasee montane , plimbari de relaxare la Iezerul Sureanu si ce or mai fi pe acolo tongue.gif

- a treia zi plecare spre Sebes dar prin continuarea drumului forestier spre Lacul Cugir si iesire prin Tau-Bistrita.

De aici nu am mai stabilit nimic decat anumite obiective principale pe care as vrea neaparat sa le bifez, cum ar fi: Rapa Rosie (de langa Daia Romana) , Biserica Evaghelica din Sebes , cetatea Alba Carolina, Salina Turda, apoi Sibiu (este vreo Salina la Ocna Sibiului?) , apoi sa vizitez Sighisoara, Sovata si Praid unde o sa bifez Salina + Strandul si poate daca am noroc sa se desfasoare atunci Festivalul International al Sarmalelor 38.gif . Va fi razboi intre unguri si romani icon_mrgreen.gif


Acum, un mare sfat as vrea legat de cazare . Avand in vedere obiectivele selectate nu sunt hotarat daca , dupa ce plec de la Poarta Raiului, sa ma mai cazez in inca 2 locuri sau doar intr-unul. Ar putea fi o cazare intr-un loc concentric insa va trebui sa alerg cu masina in diferite directii.


Va rog sa va exprimati parerea legata de acest punct de vedere. Cum ar fi mai bine: sa mai fragmentez cazarea 3+2 zile (sau 2+3 zile) sau 5 zile intr-un singur loc?



Astept si alte sugestii legate de alte obiective pe care sigur le-am omis si daca voi avea timp le voi include sigur in program.

Tip: In mare parte imi place sa vizitez: saline, pesteri , cascade, cetati si multe altele etc.



Legat de traseul de plecare: probabil va fi din zona Praid sau Sighisoara (dar nu e exclus sa fie si in alta partei) si probabil o voi lua pe Transfagarasan , dar fiind sambata parca nu m-as mai incurca. Ultima oara am fost anul trecut.

Multumesc anticipat smile.gif
gabize
scripturi php in java tongue.gif

EDIT:
Sunt destul de răsfirate locațiile pe care vrei să le atingi, va fi destul de greu, dar nu imposibil. Poți lua în calcul cazare la Alba Iulia, e oarecum între obiective.
Cât despre Praid-Sovata, ține cont că e la poalele muntelui și la începutul lui octombrie e de obicei frig. Așa că e foarte probabil să nu prea ai ce face acolo mai mult de o zi.
Manuel
Nu uita giratoriile din Deva si zdrutii din Bistrita! Concediu placut!
tunderbird
QUOTE(UXE @ 3 Jul 2014, 07:46)
...  Salina Turda,  apoi Sibiu (este vreo Salina la Ocna Sibiului?) ,  apoi sa vizitez Sighisoara, Sovata si Praid unde o sa bifez Salina + Strandul...


De strandul din Praid sa uiti anul acesta, este in santier... daca vrei strand cu apa sarata gasesti la Turda, langa intrarea/iesirea noua a salinei. Nou amenajat, cu dusuri moderne cu apa calda.
http://salinaturda.eu/durgau-strand/?lang=en

Sau de la Praid te repezi pana in Sovata, la Lacul Ursu... http://www.lacul-ursu.ro/sovata/lacul-ursu-in-direct
Cypry Brasov
Din cate stiu eu strandul de la Praid s-a deschis chiar anu asta si am inteles ca este cel mai modern strand de acest fel din Romania.
UXE
@tunderbird Strandul de la Praid am inteles ca i-au dat drumul sapt trecuta. Am vazut la teve.

Pe Lacul Ursu am inteles ca:

QUOTE
De trei ori/zi esti obligat sa iesi din apa, pentru ca aceasta sa isi refaca proprietatile curative, insa modalitatea prin care se face acest lucru lasa mult de dorit. Exista cineva care te atentioneaza cand sa iesi din apa cu un fluier. Zgomotul acela de fluier este foarte deranjant incat parca ai fi intr-un lagar.




@gabize Daca as sta in Alba ar trebui sa bag ceva km inspre est. As vrea ca ultima cazare sa nu fie prea departe nici de Bucuresti.
sadi
Am incercat si eu sa ajung la Rapa Rosie, dar dupa ce am mers pe un drum de iarba o perioada am renuntat. Se vedeau in zare, dupa vreo 2 dealuri, dar nu am indentificat alta cale de ajuns acolo. Daca reusesti, da de veste smile.gif

Daca ajungi in Alba Iulia, nu rata schimbarea garzii la ora 12.00 la Cetate. De preferat sa ajungi duminica, pentru ca dureaza mai mult si este relativ interesant.

Ti-as fi recomandat si cetatea de la Deva, insa avand in vedere ca este in reparatii (termenul de finalizare a expirat undeva prin aprilie anul acesta) nu vezi mare lucru. Platesti 10 lei sa urci pana in cetate si sa vezi 3 ziduri. Atat.

Pestera Muierii si Pestera Polovraci sunt iarasi de vizitat, daca tot treci prin zona.
gibonu
@UXE

De la Sibiu la Sighisoara (mai exact bucata Medias - Sighisoara), merita o oprire la biserica fortificata din Biertan (n-am fost) si la catedrala armeneasca (catolica) din Dumbraveni.

Catedrala armenesca chiar mi s-a parut impresionanta, mai ales avand in vedere ca Dumbraveni este un fel de sat mai mare.

Bafta.
UXE
@Sadi, am vazut ca sunt mai multe cai de acces catre Rapa Rosie... una ar fi pe la baza ei si alta "pe sus". Tu daca zici ca se vedeau in zare dupa vreo 2 dealuri.. cred ca ai luat-o pe la "baza".


Ce am gasit eu explicativ:

QUOTE
Accesul la rezervatie se face venind pe D.N. 1-7 (E81) pana in orasul Sebes, de unde se ramifica drumul comunal spre localitatea Daia Romana (vest-nord-vest).  Parcurgand soseaua la aproximativ 200 de metri dupa trecerea peste calea ferata Vintu de Jos – Sibiu se ramifica un drum de tara la stanga (in dreptul unitatii militare) ce strabate Lunca Sebesului, iar apoi traverseaza paraul Secasul Mare chiar in abruptul rezervatiei.



@gibonu Multumesc ptr pont.


Imi mai face cu ochiul si Castelul Corvinilor icon_mrgreen.gif , chiar daca e un pic mai la vest blush.gif ... si poate si Cetatea Devei , care apropo inca e in constructie? E cineva din Deva pe aici? biggrin.gif
tunderbird
QUOTE(UXE @ 3 Jul 2014, 09:52)
@tunderbird    Strandul de la Praid am inteles ca i-au dat drumul sapt trecuta.  Am vazut la teve. 


Excelent! Au reusit sa finalizeze in avans. La anu' mergem 10 zile la Praid!
testike
Eu as face un mic ocol pana la castelul Corvinilor.
sadi
QUOTE(UXE @ 4 Jul 2014, 10:35)
si poate si Cetatea Devei , care apropo inca e in constructie?  E cineva din Deva pe aici? biggrin.gif
*




QUOTE(sadi @ 3 Jul 2014, 11:21)
Ti-as fi recomandat si cetatea de la Deva, insa avand in vedere ca este in reparatii (termenul de finalizare a expirat undeva prin aprilie anul acesta) nu vezi mare lucru. Platesti 10 lei sa urci pana in cetate si sa vezi 3 ziduri. Atat.
*



dry.gif
tony-s
N-ar trebui ratati apusenii - cetatile ponorului,pestera ursilor,scarisoara,cheile galbenei....eu au fost doar venind dinspre Cluj si era foarte rău drumul (forestier) însă dinspre alba Iulia am inteles ca e ok drumul - e asfaltat.
Brainie
Numai pentru Apuseni trebuie mai mult de o săptămână - mă rog, în funcție de ce-ți place să faci.
tony-s
Se pot vedea aproape toate intr-un weekend - e drept asa mai pe fuga.
UXE
@sadi am citit in diagonala tongue.gif , insa am inteles ca privelistea face banii biggrin.gif


O sa fac un efort sa ajung si pe la Scarisoara biggrin.gif. Apusenii vor fi intr-un alt episod dedicat (propabil pe la anul)



PS: pestera Muierii si Polovragi le-am vizitat recent.. dry.gif
gabize
Dacă ajungi la Scărișoara, musai să vezi și Detunata (Detunatele). N-o să regreți, mai ales dacă urci pe platou creastă.
sadi
Uxe, da, privelistea face toti banii. Mai ales cand nimeresti intr-o zi cu 30+ grade si ajungi sus transpirat de 3 ori. Ca acea minunata cabina folosita pentru urcare/coborare nu a fost dotata si cu instalatie de AC.
UXE
@Gabi, am retinut up.gif

@Sadi, la inceput de octombrie cand trec eu pe acolo s-ar putea sa nu fie 30 de grade.. Sper un 23-25 maaaaxim tongue.gif
tunderbird
[quote=UXE,4 Jul 2014, 11:36
PS: pestera Muierii ... am vizitat recent.. dry.gif
[/quote]

Vrei sa spui ca ai vizitat recent, Pestera Muierilor... cealalta se viziteaza frecvent biggrin.gif
UXE
Am incropit cat de cat programul. Unele recomandate aici in topic le-am omis, insa daca imi va ramane timp le voi vizita. Programul , in mare, ar fi cam asa:


Ziua 1:

- Bucuresti -> Lacul Vidra -> Lacul Oasa + Baraj -> Cazare Poarta Raiului

sau pe Transalpina, dar avand in vedere ca va fi sambata parca nu m-as baga.

Ziua 2:
- Iezerul Sureanu , Muntele Sureanu

Ziua 3:

- Poarta Raiului -> Lacul Canciu -> Lacul Tau-Bistrita -> Biserica Evaghelica din Sebes (optional) -> Rapa Rosie* (optional) -> Castelul Corvinilor -> Cetatea Devei (optional) - Cazare in apropiere de Pestera Scarisoara


Ziua 4:

- Pestera Scarisoara - Cascada Valul Miresei (drum forestier vreo 45km) -> -> Smida park -> Lacul Belis -> Cheile Ordancusei -> Pestera Poarta lui Ionele (optional)


Ziua 5:

- Cascada Pisoaia -> Dealul cu Melci -> Salina Turda - Sovata

Ziua 6: Sovata -> Salina Praid -> Canionul de Sare , Plimbare cu Mocanita (daca va fi disponibila in perioada aceea) din Sovata catre Campu Cetatii + Han pescaresc
Ziua 7: Sighisoara (dar nu cred ca voi sta aici o zi intreaga)
Ziua 8: Sibiu -> Transfagarasan (sau daca nu, fiind tot sambata, prin Talmaciu ) - Bucuresti.


Cum vi se pare? rolleyes.gif

Ceva sugestii?



gabize
La Scărișoara include și Detunatele. Sunt la doi pași și merită văzite.

La Sighișoara nu ai ce să faci o zi. Mai bine tragi o fugă și la Alba Iulia, dacă nu ai mai fost, cetatea chiar merită vizitată.

Părerea mea!
bogdan_dsn
In ziua 4: E mai usor de la scarisoara sa mergi spre Smida Parc - Belis - Cascada Valul miresei.

Dupa ce iesi din Belis, aproape de intrarea in Huedin faci la stanga spre Calata/Calatele si ajungi in Rachitele-Doda Pilii- cascada Valul Miresei. Asftel mergi foarte putin pe drum forestier.
UXE
@Gabi, detunatele nu stiu cand as putea sa le vizitez. Traseul de la Scarisoara din ziua 4 este destul de full, plus ca eu o iau spre Nord si cred ca ma voi intoarce abia spre seara, iar cu o zi inainte am destul de de mers de la Poarta Raiului unde tin mortis sa urmez drumul forestier pe care am venit , ca face o bucla dar iese mai sus de unde am intrat , adica mai spre Sebes. Apoi o sa vreau neaprat sa ma opresc la Rapa Rosie si Castelul Corvinilor.

Poate dupa Castel sa incerc sa ajung la ele , dar sa calculez in asa fel incat sa nu ma apuce noaptea pe drum. Cam cat iti ia sa ajungi acolo de aici ? Vad ca drumul nu este chiar asa bun si vad ca e ceva distanta pana la destinatie. Eu daca merg cu 5-10km/h mi-ar lua ceva timp.


@bogdan_dsn Eu vreau sa merg pe acest traseu.



Traseul indicat de tine mi se pare f lung si anevoios . Bine, nu stiu exact nici cum este prin padure decat pana la intersectia aceea unde se vede cu google maps streetview si care pare destul de ok. Mai departe ce o fi , nu se stie smile.gif .

bogdan_dsn
Mai departe de intersectia aceea - drum forestier, bolovani mari.

Daca mergi pe aici https://www.google.ro/maps/dir/Pensiunea+Sc...6.71108!3e0

o sa ai doar 5 km de drum forestier, dar e foarte ok pana la valul miresei.
cj98czh
Uxe .. acum 2 saptamani am fost pe acel drum pe care vrei tu sa-l parcurgi ..

Diferenta este ca eu am fost calare pe ATV ... in rest ... gropi pline de noroi, bolovani, etc ... nu iti recomand ... decat cu 4X4 ..

Daca ploua sau a fost recent ploaie ... nu te vad bine. Acele drumuri sunt circulate de tractoare si TAF-uri de lemne... iti dai seama cand este ud ce urme lasa alea dupe ele ... asa ca reconfigurarea traseului smile.gif

Ruta data de bogdan este foarte ok.

Spor!
UXE
Am inteles. Portiunea asta este ok?

Daca sunt bolovani mari nu are rost ptr ca nu pot ridica foarte mult suspensia sport unsure.gif
bogdan_dsn
E drum de pamant, dar e ok. Mai are cate o groapa ici-colo dar e ok.
gabize
@UXE, dacă traseele pe drumuri forestiere le-ai programat pentru simboală, îți urez succes, dar te riști cam tare. Sunt proaste și când e uscat, darmite dacă plouă. Și vremea la munte e foarte schimbătoare.
Cât despre traseul de care mă întrebi, nu știu să-ți răspund, sun mulți ani de când n-am mai fost prin zonă. Dar Scărișoara și Detunata sunt aproape, acces pe asfalt, cu puțin de mers pe jos în ambele cazuri. Așa era atunci.
UXE
Pai nu sunt decat 2 drumuri forestiere. Pe primul, pana la Poarta Raiului dinspre Lacul Oasa am vb cu cineva care a fost recent si este ok, nu are sleauri care sa imi puna probleme chiar si pe timp de ploaie. In schimb, la al doilea o sa urmez sfatul lui bogdan_dsn si portiunea aceea de 5-6 km nu cred ca imi va face mari probleme.

De la Scarisoara la Detunata sunt vreo 55 de km biggrin.gif . O sa ma interesez pe net de portiunea aceea. Exista un site , excelent din punctul meu de vedere , unde poti citi review-uri destul de recente din anumite zone ale tarii si poti lua legatura cu ei ptr mai multe informatii. Eu asa am facut cu primul drum forestier (+ ca am vazut si filmulete pe youtube).


Insa partea cu continuatul drumului spre Lacul Canciu cred ca o sa pice. Am auzit ca e cam prost.
gabize
QUOTE(UXE @ 21 Aug 2014, 14:56)
De la Scarisoara la Detunata sunt vreo 55 de km biggrin.gif
*


Așa mult??? blush.gif
Acum... mulți ani mi s-a părut mai puțin. Tinerețile... tongue.gif
UXE
Din pacate Mocanita din Sovata isi intrerupe activitatea la jumatatea lui sept sad.gif



Nici pana acum nu am rezervat cazare la Sovata, mi se pare f scump ptr perioada de la inceputul de octombrie cand nu mai este sezon deloc si orasul este pustiu..

Mai ieftin am gasit in Apuseni , unde este de 5 ori mai frumos ca la Sovata.
Brainie
QUOTE(UXE @ 20 Aug 2014, 10:43)
- Pestera Scarisoara - Cascada Valul Miresei (drum forestier vreo 45km) ->  -> Smida park -> Lacul Belis -> Cheile Ordancusei -> Pestera Poarta lui Ionele (optional)
Ziua 5:
Ceva sugestii?
*


Probabil e tardiv răspunsul, dar rămâne pentru posteritate: peștera Scărișoara, peștera Ioanele și Cheile Ordâncușei sunt în același loc, deci se fac grupat, apoi pleci către alte zări.
N-am fost recent, dar din câte știu au asfaltat ambele variante de urcat din Gârda la Scărișoara (prin cheile Ordâncușei, prin fața porții lui Ioanele - unde au stricat total zona de când au amenajat accesul pietonal către peșteră, și prin Gârda Seacă); în 2008 am făcut traseul circuit, dar pe drum de macadam și pietre, destul de prost, dar accesibil; merită făcut în circuit.

Detunatele sunt departe de Scărișoara; probabil 55 km, cum zice un coleg

Sunt multe chestii super în zonă, timp să fie; strict în zonă, urcând pe Gârda Seacă, găsești izbucul Tăuz, satul Casa de Piatră, și peșterile Coiba mică, Coiba mare, Vârtop (asta din urmă cu ghid și taxa, 10 lei anul trecut)
UXE
Ms, nu e tardiv. Oricum am amanato-o pe anul viitor in vara, ca e mai frumos. Tot eu ziceam ca sunt vreo 55km pana la Detunatele. smile.gif
UXE
Revin dupa o mica pauza. Anul acesta m-am hotarat sa fac acest traseu, un pic modificat inspre Maramures. Asa ca , sa purcedem:


[prima zi]: Bucuresti -> Transalpina -> lacul Oasa -> Luncile Progoanei
[a doua zi]: Luncile Progoanei -> Poarta Raiului -> Cabana Sureanu -> de aici pe jos catre Iezerul Sureanu si Varful Sureanu
[a treia zi]: Varful lui Patru
[a patra zi]: Luncile Progoanei -> Lacul Canciu -> Cugir -> Castelul Corvinilor -> Cetatea Devei -> Ghetari (Alba)
[a cincea zi]: Pestera Ursilor -> Muzeul de Etnografie “Horia si Aurel Flutur” -> Pestera Meziad -> Pestera Farcu
[a sasea zi]: Pestera lui Ionele - Cheile Ordancusei - lacul Belis - Cascada Valul Miresei - Pestera Scarisoara
[a saptea zi]: Ghetari (Alba) -> Prislop -> Poienile Izei
[a opta zi]: Biserici din lemn din Sat Sugatag, Desesti , Breb , Budesti-Josani, Poienile Izei (Biserica din lemn Sf Paraschiva ), Manastirea Botiza, Ieud (Deal si Ses), Barsana
[a noua zi]: Poienile Izei -> Statiunea Borsa -> Cascada Cailor
[a zecea zi]: Lacul Iezer si Vf Pietrosu
[a unsprezecea zi]: Sighetul Marmatiei (Memorialul durerii, Muzeul satului Maramuresean, Manastirea Peri-Sapanta, Cimitirul Vesel )
[a dousprezecea zi]: Poienile Izei -> Salina Turda -> Sovata
[a treisprezecea zi]: Salina Praid si eventual plimbare cu mocanita
[a paisprezecea zi]: Home

Destul de incarcat, nu? rolleyes.gif

Mai am de gasit cazare la Sovata, acolo e cam full deja. unsure.gif
gabize
QUOTE(UXE @ 25 May 2016, 07:52)
Mai am de gasit cazare la Sovata,  acolo e cam full deja. unsure.gif
*


Poți liniștit să dormi la Reghin sau Tg. Mureș, sunt la 30 minute de Sovata.
UXE
Stiu, dar vreau atmosfera mai de statiune, nu de oras. In Sovata pot sa merg si eu pe jos si sa stau beau o bere linistit la o terasa.
b34uen
Imi pare un program greu de realizat poate daca te pregatesti pentru un maraton. Cand ajungi in Apuseni in zona Scarisoara Arieseni, poti adauga si Groapa Ruginoasa (15-20 min de la sosea). Tot in zona mai sunt si Cetatile Ponorului si Detunatele dar ar trebuii sa mai adaugi o zi. Inainte de a urca pe Transalpina poti sa vizitezi si Pestera Muierilor (mi se pare mai frumoasa decat ce alte pesteri ai pus pe lista, poate Pestera Ursilor e mai frumoasa dar nu imi place intrarea de termopan).
gabize
Vezi aici..
Nu e chiar în puiul târgului, dar nici departe.
UXE
@b34uen , este cam incarcat programul , insa unele de acolo sunt optionale dar eu totusi le-am trecut si in functie de cum ma misc am sa vad daca imi mai ramane timp. Pesteria Muierilor am bifat-o acu 3-4 ani. Detunatele nu stiu daca am timp sa le vad, vreau neaparat sa merg la Castel si la Cetate, dar o sa vad la momentul respectiv.

La Groapa Ruginoasa ar mai fi de luat in calcul, dar cred ca mi-ar mai trebui o zi. O sa vad.


@Gabi, ai fost tu acolo? Ca recenzii ioc. Sunt multe pe tursitinfo, nu ramane decat sa sun si sa intreb.
gabize
Fost acum mulți ani, la un revelion. Am închiriat toată pensiune pentru o săptămână.
Nimic spectaculos, camere mici și curate, dar aveau o baie la 2 camere.
b34uen
Daca mai poti adauga o zi mai poti merge la final si la Tusnad-Lacul Sf. Ana.
UXE
Am fost acolo acum 2 ani smile.gif
b34uen
Pentru zona Arieseni-Scarisoara-Pestera lui Ionele am stat foarte bine la Pensiunea Rock in Vartop. De acolo am plecat si spre Pestera Ursilor in excursie de o zi.
UXE
Am vorbit deja ptr Pensiunea Scarisoara. E mai departe , dar e oarecum la mijloc intre Cascada Valul Miresei si Pestera Ursilor..
Brainie
Ca impresie generală, prea încărcat.

QUOTE(UXE @ 25 May 2016, 07:52)
Revin dupa o mica pauza. Anul acesta m-am hotarat sa fac acest traseu, un pic modificat inspre Maramures.    Asa ca , sa purcedem:
[prima zi]:    Bucuresti -> Transalpina -> lacul Oasa -> Luncile Progoanei
[a doua zi]:  Luncile Progoanei -> Poarta Raiului -> Cabana Sureanu -> de aici pe jos catre Iezerul Sureanu si Varful Sureanu
[a treia zi]:  Varful lui Patru
[a patra zi]:  Luncile Progoanei -> Lacul Canciu -> Cugir -> Castelul Corvinilor -> Cetatea Devei -> Ghetari (Alba)
Despre drumurile astea din munții Șureanu (fără Transalpina) poate scrii niște impresii la final.
Am înțeles că cetatea Devei e mai puțin atractivă decât înainte de renovare. Dar se vede frumos valea Mureșului de sus.
[a cincea zi]: Pestera Ursilor -> Muzeul de Etnografie “Horia si Aurel Flutur” -> Pestera Meziad -> Pestera Farcu
3 peșteri + Flutur într-o zi, cu coborât și urcat înapoi din/în Ghețari ?  Plus că e ceva distanță între  zona Chișcău și zona Meziad + Roșia. La toate cele 3 peșteri se intră cu ghid și grup, deci mai pierzi ceva timp. La Flutur poți să stai 15 min sau 2 ore, depinde cât aprofundezi.
[a sasea zi]: Pestera lui Ionele - Cheile Ordancusei -  lacul Belis - Cascada Valul Miresei - Pestera Scarisoara
E cu dormit la Ghețari ? Că așa ar avea logică. Drum din cheile Ordâncușei către Beliș există ? Sau prin Gârda-Albac-Mătișești-Poiana Horea ? Că așa e foarte lung. N-am trecut niciodată, dar cineva mi-a zis că era prost drumul prin Poiana Horea (acum 5-6 ani)
Dacă mai bagi o zi pe aici mergi Gîrda - Casa de Piatră, cu peșterile Coiba Mare (intrare liberă, dar nu ai ce vedea), Coiba Mică (inundată, bănuiesc că nu intră oricine) și Vârtop (cu ghid și taxa, dar merită; ghidul nu e permanent acolo, trebuie întrebat în Casa de Piatră) - știu că ți-am mai zis  smile.gif
[a saptea zi]: Ghetari (Alba) -> Prislop -> Poienile Izei
[a opta zi]:  Biserici din lemn din  Sat Sugatag, Desesti , Breb , Budesti-Josani,  Poienile Izei (Biserica din lemn Sf Paraschiva ), Manastirea Botiza,  Ieud (Deal si Ses), Barsana
[a noua zi]:  Poienile Izei -> Statiunea Borsa -> Cascada Cailor
Din stațiune urcare cu telescaunul, apoi parcă vreo 45 min pe jos, majoritatea coborâre; la întoarcere ... mad.gif ; se poate coborî lejer pe sub telescaun
Dacă mai bagi o zi mergi cu mocănița din Vișeu pe valea Vaserului. Scump (o fi vreo 70 lei acum), dar merită. Durează cam 8-15. Stai mai la coadă să nu te afumi ca micul pe grătar.
[a zecea zi]:  Lacul Iezer si Vf Pietrosu aici te invidiez
[a unsprezecea zi]: Sighetul Marmatiei (Memorialul durerii,  Muzeul satului Maramuresean,  Manastirea Peri-Sapanta, Cimitirul Vesel )
[a dousprezecea zi]: Poienile Izei -> Salina Turda -> Sovata drum lung, salina Turda merită cel puțin 2 ore, dacă nu mai mult

[a treisprezecea zi]:  Salina Praid si eventual plimbare cu mocanita
[a paisprezecea zi]:  Home

Destul de incarcat, nu?  rolleyes.gif

Mai am de gasit cazare la Sovata,  acolo e cam full deja. unsure.gif
*



Mai bine te concentrezi pe o zonă mai mica. De ex, numai în zona Padiș stai o săptămână și nu te plictisești. 2 săptămâni numai în Apuseni e puțin.

Eu am fost vara trecută 16 zile în Neamț și Suceava (cu foarte scurte evadări în Botoșani, Harghita și Vrancea/Covasna), și tot am restanțe.
b34uen
Salina Turda de ce nu o pui la vizitat cand esti in Alba? poienile izei - Salina Turda - Sovata o sa stai numai pe drum toata ziua.
Tot in partea de nord mai este Colibita care merita vizitata.
UXE
@b34uen, Salina Turda este inclusa (ca vizitare) in a dousprezecea zi. smile.gif

@Brainie, stiu ca in Apuseni poti sta si o luna , ai ce face. La fel cred ca si in Maramures. Am ales doar cateva obiective care mi s-au parut mie mai interesante. Poate cu o alta ocazie o sa stau mai mult, dar vreau sa bifez cele 3 "zone" (Sureanu, Apuseni si Maramures) neaparat.


Cazarea va fi la Pensiunea Scarisoara (am scris mai sus). E adevarat ca este destul de lung traseul pana la Meziad si Rosia. O sa vad in functie de cat timp pierd la pestera Ursilor si Muzeu.

Traseul spre Belis o sa il fac prin Poiana Horea. Initial am vrut sa aleg traseul acela mai de-a dreptul, insa nu stiu ce ma asteapta asa ca nu ma bag. Prin Poiana Horea nu cred ca o sa fie probleme, se descurca padurarul tongue.gif

Nu cred ca mai bag o zi in plus. Mai sunt trasee de facut insa merg si cu o persoana mai in varsta si nu vreau sa o fortez la trasee de anduranta sau sa o las singura la pensiune.


Cetatea Devei merita doar pentru privelistea de sus am inteles. Daca ajung intr-un timp rezonabil in zona am sa o includ.



Ptr mocanita mai trebuie sa aloc inca o zi. Deja am 2 saptamani alocate , nu este timp. Am zis ori lacul Iezer si Vf Pietrosu ori Mocanita. Prefer aerul curat tongue.gif


Poienile Izei - Salina Turda - Sovata drum de 5h:30min . Ar mai fi la Salina vreo 3 ore + pauza de masa 2 ore.





BannedHost
daca vi pe la `cluj, da un semn biggrin.gif

AI putea fugi pana la Valea Draganului, Barajul Floroiu, Tarnita, Belis-Fantanele ...
b76bgaarh
a zis belis.

ps. mai e deschisa cabana cetatile ponorului?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.