Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Frana spate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
yonn77
Pentru a imbunatatii frana pe spate la pedala la ce sa ma uit dry.gif ? Frana de mana tine . Sabotii i-am schimbat acum 2 ani (i-am facut si aerisirea) . Cea pe fata tine foarte bine smile.gif . Din ce am citit pe internet frana pe spate la pedala la masinile fara abs ar tine mai bine daca este greutate mai mare pe spate . I-am facut un test intr-un service si baietii au spus ca nu prea tine la pedala pe spate (ma gandesc acum ca ei sunt obisnuiti cu masini mai noi cu abs si astea fara abs sunt altfel si trebuie sa ai ceva greutate pe spate ca sa tina bine pe spate nu cu masina goala zic si eu dry.gif .
espacern
Tamburi in ce stare sunt....ca si astia conteaza la franare nu doar sabotii!

@+
yonn77
Am desfacut azi si am vazut ca sabotii sunt ok si sistemul acela de autoreglare functioneaza deoarece cand am tras de tamburi afara aproape frecau de saboti dry.gif . Tamburii am vazut ca nu au santuri in ei . Am curatat cu spray de frane peste tot am mai intins un pic sabotii si le-am pus la loc . Acum am vazut ca frana de mana tine un pic mai de jos. Posibil sa ai dreptate espacern de 22 de ani se cam duce naiba si fierul laugh.gif numai bine!
b06fcn
Problema e ca la 1,7 frana pe spate e subdimensionata, tambrii aia mici nu sunt buni de nimic...Masina franeaza, insa ai senzatia ca s-ar putea mai bine. Orice ai face, nu rezolvi decat daca schimbi sistemul cu totul si pui tambri de diesel sau de 2,0 benzina
yonn77
Asta e le las asa deocamdata si o sa-i schimb tamburii happy.gif . Este imposibil sa nu tina mai bine atunci .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.