Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Navigatie After Market pe L3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
DNT
Salut,

Tot caut solutii sa infing o navigatie in Laguna 3 pe care o am si care a venit... fara navigatie.
Solutia trebuie sa aiba GPS, Bluetooth, Android, Rearview camera... etc


Ma gandesc la urmatoarea solutie: navigatie 1DIN + pozitie ca in fotografie - sub display-ul standard.

Iar navigatia este mai jos:
http://www.erisin.com/erisin-es8300a-7-1-d...fi-3g_p441.html

Se poate desface bordul pentru a se introduce navigatia (nu ma astept sa intre complet, este ok si partial) ?
Se pot face conexiunile prin bord?

Multumesc pt ajutor!
dorin
Salut,

Ce zici de solutia pe care mi-am instalat-o eu ?

Daca vrei mai multe detalii, pot sa-ti ofer.

dorin
tinoki
Salutare.
Dorin, poate reusesti sa postezi un tutorial cu modificarea facuta de tine.
Presupun ca nu sunt singurul interesat de solutia gasita de tine pt navi.
Daca si functioneaza fara erori ....e super!
dorin
Salut,

Sorry, nu am apucat sa mai intru pe forum, asa ca incerc sa va dau mai multe detalii acum.
O sa postez linkul de unde l-am cumparat eu.
Aveti acolo foarte multe detalii. Sper sa nu fie considerat reclama.
http://www.aliexpress.com/item/Car-Multime.../734015762.html

Acest kit, NU contine si bluetooth. Eu mi-am montat separat un sistem de la parrot http://www.parrot.com/usa/products/bluetoo...parrot-mki9100/

Eu am primit cadou si camera pentru mersul cu spatele http://www.aliexpress.com/item/CCD-Rear-vi...1036250344.html?

Montajul l-am facut cu ajutorul unui coleg.
Sistemul merge ok, dar nu pot sa garantez pentru cei care isi vor cumpara acest sistem. Cei care doresc sa-l vada, o pot face la intalnirea Reno de vineri seara (evident in zilele in care ajung si eu acolo smile.gif ).
Mai multe detalii pot da doar daca este cineva hotarat sa incerce.
Fiecare cumpara si instaleaza pe riscul sau. Nu sunt raspunzator pentru ceea ce faceti pe masinile voastre. smile.gif



DNT
Salut.

Este exact ce caut !!!

Partea extrem de comica este ca am deschis postul, nu a raspuns nimeni, nu cred ca am verificat notificarile si acum dupa... 3 saptamani am regasit postul meu cautand pe Google.

Hai ca o sa-ti dau un PM/telefon pentru ca sunt ultra interesat de cum ai facut.
Este exact solutia corecta:
- mutarea display-ului normal mai sus si integrarea in locatia respectiva a navigatiei.

ESTI TARE, ma chinuiesc de cateva luni sa gasesc o solutie.

4 Jun 2014, 09:19:
Stii cumva daca la monitorul integrat se poate conecta o alta unitate ?
As prefera ceva pe Android.
dorin
@DNT
Ai PM.
Oricum, daca vrei sa o vezi live, poti sa o faci la intalnirile de vineri seara.
Nu am incercat cu android pentru ca functioneaza bine asa cum e, si nu am nevoie de alte functii sau aplicatii.
leolache
Bună ziua, stimați colegi de forum, am și eu o întrebare pentru voi. Aș vrea să înlocuiesc sistemul de navigație TomTom cu card SD de pe mașina din semnătură cu unul nou de tip R-Link ce a debutat pe facelift-ul 2014 al Lagunei III. Aveți idee dacă:

1. Se potrivește display-ul de 7 inchi în lacășul sistemului pe care îl am eu? Presupun că da, pentru că spațiul pare suficient pentru a acomoda un display de 7 inchi cât are tableta R-Link.

2. Trebuie demontat tot bordul pentru a face înlocuirea sau se lucrează doar local?

3. Vor funcționa joystick-ul și butoanele adiacente, AUX IN și USB IN și comenzile de pe volan sau sunt necesare modificări și aici?

4. Unde aș putea găsi dispozitivul (fiind prea nou, la dezmembrări nu am găsit și nici pe eBay)? Presupun că ar trebui întrebat la reprezentanță.

Merci anticipat și scuze dacă am postat în topicul incorect.
DNT
Ca o concluzie sunt vreo 3 firme care ofera navigatie pentru Laguna 3 2008 care NU are navigatie din fabrica.

1. www.naviav.com
Foarte interesanta navigatia, pare facuta destul de fain.

2. Guangzhou Suoka Technology
Ii gasiti pe alibaba si pe alte site-uri.

3. Mai sunt si altii nu ii am la indemana acum.

Preturi undeva spre 500$ + 100$ shipping in Romania, si sa declarati 100$ valoare la vama altfel mai platiti si vama.

Daca va cumparati poate bagati aici un post cu impresii / observatii.
DNT
Salut.

Sunt navigatii pentru L3, am reusit sa gasesc vreo cateva.
Pe naviav.com este una, mai sunt altele si pe aliexpress si pe niste site-uri chinezessti.

Solutia care m-am decis sa o implementez este una mai... altfel.

SOLUTIE:
1. Nu am navigatie implicit pe masina. Am cumparat cele 3 ornamente, 2 laterale plus suportul de navigatie. Vedeti fotografie pentru bord si suport central display cu navigatie.

2. O sa prind o tableta Android de 7 inch pe fata suportului central pentru display. Am masurat si verificat si pare sa se potriveasca exact. Alimentare e ok, pot sa redirectez outputul de la tableta la auxuL de la radio. Nu stiu unde o sa pun display-ul curent, dar nu prea ma intereseaza, o sa-i gasesc eu un loc.

Atasez si o fotografie.

INTREBARE: ma poate ajuta cineva cu montajul, demontatul display-ului existent ? Contra cost evident/fac cinste.
Tel 0745.632.638.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.