Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu se blocheaza portbagajul
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
Florin Budea
recent am achizitionat un Megane Coupe din 2000. Am observat o mica problema. Nu se blocheaza portbagajul. Parca nu is linistit sa il las deschis peste noapte. Fostul proprietar imi spunea ca el a schimbat motorasul si la el se bloca portbagajul. Un sfat va rog.
Vallybz
in primul rand, se aude motorasul ca ar functiona?
StefanIS
Si eu am avut o astfel de problema si era un fir iesit dintr-o mufa care uneori facea conexiunea si se bloca portbagaju si alteori nu se bloca.Am cumparat o mufa si apoi a mers fara probleme.Unui alt prieten i s-a rupt(nu se stie din ce motiv) tija metalica care este impinsa de butonul protbagajului a inlocuit-o si a mers.La tine nu cred ca e tija e vorba de ceva electric trebuie verificat cu atentie.Scoti cu atentie fata aia din plastic care este prinsa in 3 suruburi si niste capse dinalea din plastic si apoi te uiti atent ce se intampla cand apesi pe telecomanda si se blocheaza vezi ce se misca, daca se misca ceva ca poate e o problema simpla si nu are rost sa mergi la service smile.gif
BV87FFF
La mine a fost stricat motorasul, periile colectoare erau distruse. L-am inlocuit.
bestyuta
nici la mine nu se inchide dar daca tin putin apasat butonul de la porbagaj(in cel care intra cheia si il incui) se inchide,are o saiba mare de plastic uzata si iese cu totul mai afara

incearca sa il incui cu cheia si iti dai seama daca este si la tine tot asa
Florin Budea
Asta e saiba care imi bloca mie tot mecanismul de blocare al portbagajului. Fara saiba si cu surubul strans la 90% functioneaza aproape perfect. Solutie de compromis pana ajung sa cumpar un sistem nou. Va multumesc tuturor celor care au sarit in ajutorul meu.
kontrast
Si eu am avut motorasul defect. L-am inlocuit. Am gasit piesa aici pe forum.
xxm
Salut!

Am o problema la un Renault Megane II (2005), problema consta la o defectiune la inchiderea centralizata, cand inchid masina se blocheaza usile mai putin porbagajul, care se poate deschide chiar daca masina e inchisa.

Va rog ajutati-ma cu un sfat pentru remedierea acestei probleme. Multumesc!
maryus_maryusss
Poate s-a stricat actuatorul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.