Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vopsea roasa portiere
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
satto
salut,
la ambele portiere spate a inceput sa mi se roada vopseaua pe interior, intre cheder si caroserie...stie cineva care ar fi motivul?
sa fie doar chedere duse sau ar fi si alt motiv?
am atasat doua poze cu "bubele"
tot asa mi se intampla si la hayon cu chederul dintre geam si caroserie dar acolo s-au macinat dar nu gasesc sa le cumpar separat.
satto
soooo...nimeni nu are habar?
dili
Din poze nu putem decat sa ne dam cu presupusul. La cum arata, pare mai mult frecare din exterior decat rugina din interior. Si atunci, intrebarea logica e: sunt semne de frecare si pe portiera? Nu ne-ai spus nimic in sensul asta.
Daca sunt si pe usa, e clar ca se ating (putin probabil totusi).
Daca portiera e intacta, atunci trebuie sa incerci sa identifici tu cauza.
La mine s-au cojit clantele, dar acolo e alta mancare de peste: nu e tabla vopsita si grunduita.
soryn94
Probabil ai chederul de pe usa pe duca.
La fel se intampla si la megane 2.
Problema e ca se sterge, pur si simplu, chestia aia paroasa de pe cheder si ramana doar cauciucul gol, care freaca de caroserie.
Solutia este alt cheder.Oricum se distruge si cel nou in timp.
satto
scuze pentru putinele detalii
vopseaua de pe portiere este neatinsa. in chimb, chederele pe portiere par tocite exact unde este roasa vopseaua pe caroserie.
partea ciudata este ca la denivelari(mai exact urcat-coborat borduri si alte denivelari mari) scartaie portierele spate si haionul de parca se torsioneaza caroseria. sa fie si asta tot la de la chedete? mentionez la haion stiu sigur ca chederele laterale de la geamul haionului sunt roase complet si trebuiesc schimbate
octavian.gagu
pai un lucru e clar! Caroseria chiar se torsioneaza la denivelari. Asta nu e un secret pentru nimeni. Acum...pe unde mergi tu...si cat de mult s-a torsionat...
satto
urcat-coborat rampi,borduri,mersi prin gropile de rigoare care no pot fi evitate...drumuri normale din orasele romanesti.
eu ma refer aici doar la viteze foarte mici cand nu ai alta cale decat sa iei groapa sau sa urci bordura...atunci se simte si se aude un zgomot de parca se rupe plasticul de pe portiere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.