Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutie senzori ploaie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
satto
salut, am un zgomot enervat de la ventilatorul senzorilor de ploaie presupun si as vrea sa stiu cum sa desfac acea cutie. stie careva?
darwin
Piesa din dreapta imaginii are un ventilator pe care trebuie sa-l cureti/ungi ca sa nu mai bazie.
satto
multumesc pentru poza.
am reusit sa il scot din cutie dar nu reusesc sa dezmembrez piesa sa ajung la ventilator...
____________________
LE: gata! am reusit sa il dezmembrez pana la senzor tot...multumesc mult pentru poza smile.gif
octavian.gagu
Bazaitul ala enervant o sa te bantuie multi timp de-acum incolo...eu il desfac odata la cateva luni sa curat praful de acolo si sa ii dau cu un pic de ulei...
Tine minte ce si cum ai facut caci o sa le tot desfaci de-acum incolo smile.gif
satto
atata timp cat nu trebuie sa desfact zilnic...nu ma deranjeaza smile.gif
am reusit sa il demontez si sa curat tot...sper sa nu se mai auda macar 3-4 luni smile.gif
acum de ar fi atat de osor de reparat tinuta de drum...ar fi minunat:))))
darwin
Cu placere.
Eu l-am desfacut o singura data, acum patru ani si de atunci nu mai bazaie. I-am dat cu ulei transparent de masini de cusut.
satto
am dat doar la gaura eliciei cu ulei pentru mecanisme fine.in rest doar curatat bine
madhorsefuzzy
Ventilatorul asta se invarte si tziuie doar cand e activata functia AUTO pentru stergatoare sau tot timpul?
Tin minte ca ultima data cand am mers pe autostrada la 140km/h aveam un tziuit in Leguma si mergeam cu stergatoarele pe AUTO. Daca scadeam viteza la sub 136km/h nu se mai auzea. Sa fie de la ventilator?
martzipan2004
ce porcarie....

am scos tot mecanismul;....am desfacut si la ventilator

am uns cu ulei simplu putin...si tot la fel face sad.gif((( ....

trebuie alt ulei ?

4 Jun 2014, 17:16:
am dat cu alt ulei....curatat la gaura si nu mai face....
madhorsefuzzy
Cat de curand trebuie sa fac si eu operatiunea. Se pare ca o trecem la intretinere curenta. biggrin.gif

Ce ulei ai folosit a doua oara?
martzipan2004
mecanisme fine.....am gasit la niste colegi care sunt electronisti....

si apropo de chestii noi pt mine...

apas de 2 ori cu geamurile deschise pe butonul de inchidere a cartelei si se ridica toate geamurile...smile.gif

numai ca nu pot face portbagajul sa se deschida deloc din buton...se aprinde ledul si cam atat sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.