Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu se deblocheaza usa soferului Megane 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
genteadan
Salut!

Sunt nou pe forum si nou posesor de Megane 3 Grandtour SH.

Problema pe care o am in acest moment a inceput acum vreo doua saptamani: uneori usa soferului nu se debloca din telecomanda. Toate celelalte usi se deblocau numai ea nu. Dupa ce incercam de mai multe ori si tragand putin de maner mergea. Apoi doua saptamani a mers perfect. Acum (de doua zile) refuza sa se mai deblocheze, pur si simplu nu merge, nici nu se aude actuatorul acela "daca zic bine". In schimb se incuie din telecomanda, deci cel putin intr-un sens merge.
Intrebarile mele ar fi daca este posibil sa se fi stricat actuatorul sau poate este doar gripat?
Cum pot sa dou panoul de la usa jos fara sa rup vreo clema?
Daca v-ati lovit de probleme similare va rog ajutatima, orice sfat este binevenit.

Multumesc,
adytym
fara sa rupi vreo clema nu prea ai sanse, cel putin una cedeaza cand desfaci fata de usa, mai bine mergi la reno si vezi care este buba, poate fi un contact imperfect daca face figuri cand merge cand nu merge.
genteadan
multumesc, nu cred ca o sa merg la Reno, o sa ma chinui, ideea este ca nu gasesc nici un tutorial pentru chestia asta la megane 3, am gasit pt megane 2 dar sunt diferite.
greenpeace
vazusem pe alt forum o discutie cu cineva care si-a dat fata de usa jos ca sa antifoneze...cred ca gasesti aici
adytym
nu-I complicat sa dai fata de usa jos , problema ii la clemele alea ca pocnesc foarte repede, daca vrei sa te apuci sa-o desfaci cumpara-ti vreo 3-4 buc.

13 Mar 2014, 20:57:
la pagina A71-67 ai exact etapele de demontare panou usa[attachmentid=1627937081]

atentie mare cand tragi de panou dupa demontare suruburi
genteadan
Adi esti mare, multumesc, ma duc sa cumpar niste cleme maine dimineata si apoi trec la treaba.

Multumesc mult, va spun si rezolvarea problemei (daca reusesc sa o rezolv sad.gif ).
genteadan
Am desfacut sambata panoul, nu am rupt decat o clema biggrin.gif . Nu mi-am dat seama care ar fi problema, am dat cu WD40 pe acolo si cam atat, nu prea este acces. Ideea este ca acum face figuri si cand vreau sa o inchid. Uneori merge alteori nu.
O sa incerc sa gasesc pe cineva prin pitesti care se pricepe si care sa nu ma usuce de bani, dar tare imi este frica sa nu trebuiasca schimbat actuatorul.
spacesky
A schimbat cineva actuatorul de la usa soferului pana la urma? Ce cod are piesa si la cat l-ati gasit?

Multumesc,
ligrivis
Mergi la firme care monteaza alarme si inchideri centralizate si te rezolva.
spacesky
As fi preferat un raspuns din partea cuiva care s-a confruntat cu aceasta problema, nu se pune problema de adaptari facute de diversi indivizi.
Piesa originala are codul 805020001R si e in jur de 500 lei la reprezentanta.
slucianus
QUOTE(genteadan @ 17 Mar 2014, 09:52)
Am desfacut sambata panoul, nu am rupt decat o clema  biggrin.gif . Nu mi-am dat seama care ar fi problema, am dat cu WD40 pe acolo si cam atat, nu prea este acces. Ideea este ca acum face figuri si cand vreau sa o inchid. Uneori merge alteori nu.
O sa incerc sa gasesc pe cineva prin pitesti care se pricepe si care sa nu ma usuce de bani, dar tare imi este frica sa nu trebuiasca schimbat actuatorul.
*



Salut
Ai gasit pana la urma care este cauza pentru ca si eu ma cunfrunt cu aceeasi problema.
Stima
lbadul
Eu l-am schimbat pe garanție. Am avut aceeași problemă, erau momente când usa se descuia, momente când nu vroia sa se descuie.
spacesky
QUOTE(spacesky @ 20 Jul 2016, 20:30)
As fi preferat un raspuns din partea cuiva care s-a confruntat cu aceasta problema, nu se pune problema de adaptari facute de diversi indivizi.
Piesa originala are codul 805020001R si e in jur de 500 lei la reprezentanta.
*



Codul corect pentru stanga este 805030001R si este 850lei la serus. Montajul implica si demontarea completa a manerului exterior.
aldea florin
va salut cu aceeasi problema ma confrunt si eu de ceva vreme numai ca la mine pana ieri mergea sa o incui dar acum nu mai merge nici incuiata nici descuiata ci poate din cand in cand incuiata. in momentul cand acctionez inchiderea deschiderea se aude un bazait si atat in zona incuietorii. momentan nu am curaj sa desfac sa vad care ar fi problema tinand cont de vreme de afara, dar din ce am citit pe aici rezolvarea ar fi cu altul nou care este destul de piperat. Pb asta am avut-o si la logan dar am rezolvat-o cu curatarea acuatorului. din ce am cautat pe net broasca ar fi capusalata deci nu am avea acces la acuator. masina mea este cea din descriere. totusi am sa imi fac curaj intr-o zi sa vad ce este acolo daca cine va are vre-o idee cum as putea rezolva problema astept indicatii. in momentul de fata merge incuiata si descuiata decat cu cheia. referitor la codul piesei cred ca este in functie de model cu sau fara senzor key les entry dar cand voi desface va voi spune cu exactitate.
silvanu96
Eh, cum sa nu ai acces la zavor? Este.
Scoti fata de usa , mai scoti un capacel de tabla si ajungi la el.
In mod sigur el are o mufa , care trebuie prima curatata.
IonutGligan
incearca sa verifici mufa din usa prima data adica te uiti la fire sa nu fie vreunul rupt si verifici contactele mufei vizual sa nu fie murdare carbonizate, desi carbonizate e prea mult spus ca nu ai asa consum incat sa se carbonizele dar poate fi un contact oxidat dar totusi o verificare nu te costa nimic abia apoi daca constati ca e ok mufa / firele te duci mai departe.
aldea florin
azi mi-a venit ideea de a incalzi broasca cu un feon si stupoare dupa 2 min de incalzit se inchide si deschide fara problema dar in momentul in care sa racit din nou face figuri. am sa incerc sa o desfac maine ca tare sunt curios daca as putea curata lubrefia ceva pe acolo. cat am putut am dat cu wd 40
silvanu96
Imi aduc aminte de acu 20 ani.
Iti cumparai Cielo si la prima iarna nu intrai in el. Si daca intrai, o faceai pe usa din spate, ce vremuri...
IonutGligan
QUOTE(aldea florin @ 28 Dec 2016, 19:46)
azi mi-a venit ideea de a incalzi broasca cu un feon si stupoare dupa 2 min de incalzit se inchide si deschide fara problema dar in momentul in care sa racit din nou face figuri. am sa incerc sa o desfac maine ca tare sunt curios daca as putea curata lubrefia ceva pe acolo. cat am putut am dat cu wd 40
*




actuatorul nu mai are forta de tragere impingere, asa se manifesta la temperaturi joase atunci cand e mort. Vara iti merge dar iarna ba.

recent am schimbat 2 buc pe un megane 1 la cineva in familie exact aceleasi simtome. Degeaba incerci sa dai cu ulei intadevar mecanismul va merge mai usor dar actuatorul nu mai are forta sa lucreze, eu am bagat wd40 chiar in actuator dar n-a tinut smecheria, deci actuatorul nu poate fi reparat cel putin eu nu am reusit.
aldea florin
Da cred ca ai dreptate dar la modelul asta de broasca acuatorul nu cred ca merge schimbat deoarece din ce am vazut pe net ar fi capsulat.
hollow0110
Salutare,
Ma confrunt si eu cu aceeasi problema la usa dreapta fata Megane 3, am dat fata de ușă jos, am ajuns pana la actuator - daca asa se numeste - care intr-adevar pare capsulat, asa ca nu am mers mai departe. Am folosit doar WD40 pe unde am avut acces si am vazut partile în miscare la blocare-deblocare. Se pare ca reactioneaza mai bine acum la comanda din telecomanda, insa problema nu e rezolvata.

Aveti alte sugestii despre cum s-ar putea rezolva? Orice sfat e binevenit. smile.gif
aldea florin
Alta de la dezmembrari ca noua nu cred ca vrei sa dai atat pe ea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.