Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme franare Clio3?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
Gargaritza
Buna ziua
M-am confrunt cu o problema in toamana trecuta si vad ca acum a revenit.

Cand plec din parcare se aude un trosc sub masina. Masina nu e infranata. Problema e la franare, ca nu mai am frana - adica e ceva, dar nu prea eficienta, cam 40% din frana normala. La bord nu se aprinde nimic si nici in computerul de bord nu se inregistreaza vreo anomalie. Dupa un timp revine puterea de franare, in timp, usor usor, pana la putere maxima - probabil dupa ce o folosesc un timp mai indelungat.

E cumva legat de "poc-ul" care se aude sub masina. Cand nu face "poc" nu sunt probleme.- Nu face poc la fie care stationare, ci doar daca sta mai multe ore pe loc.

Am fost la service, au zis ca sunt sabotii. I-am schimbat in toamna si pana acum nu a mai aparut problema. Dar acum de ce reaparare?

Mentionez ca in parcare o las in viteza si frana de mana trasa.

Luna trecuta mi-au spus ca trebuie schimbate amortizoarele spate. Poate asta sa fie cauza? ... pur si simplu nu mai am incredere sa plec cu ea...

O parere, va rog!
Multumesc
espacern
Eficacitatea sistemului de franare este un factor importanta de siguranta...atentie!
Daca se constata ca exista cea mai mica problema trebuie remediata de urgenta.
La un service sigur o sa se constate exact care este defectul.....si o sa-l remedieze.
Referitor la zgomotul"poc" este posibil ca ferodoul sa se deslipeasca de pe sabot si sa se miste pe acolo prin tambur.....de verificat urgent!

@+
neajiji
Este normal din cauza umezelii din aer sa se intample asa, folosesti masina zilnic?
Si eficienta scazuta a franei nu este din cauza ca tragi frana de mana, pentru ca puntea fata franeaza mai mult decat spatele, este cauzata ruginei de pe discuri.
Gargaritza
Masina o folosesc zilnic.

Discurile sunt bune, doar am facut revizia in decembrie si nu mi-au spus ca ar fi probleme.
nicu rares
problema cu troznetul apare in general ca se lipesc placutele fata pe discuri sau ferodourile spate de tamburi dar trebuie facuta o verificare spate deoarece am constatat ca se poate dezlipi ferodoul spate de fier pentru ca la clio 3 ferodoul e lipit pe fier si nu fixat in general cu nituri.
la clio 3 problema pe fata apare cand se schimpa discurile de frana cu altele AM si se pun alte placute cu marca diferita AM, eu recomand Discuri ATE-exclus TRW si placute ATE, restul gen Ferodo, Jurid Motrio ruginesc la o perioada de stationare si apare riscul chiar a desprinderii materialului de frictiune de pe placuta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.