Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna 3 - cutie automata noua pe varianta 175 CP?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
DNT
Salut,

Vad ca varianta de 175 CP are o cutie automata noua, cu performante absolut impresionante de consum raportat la consumul pe o cutie automata din 2008.
Stie cineva de pe forum cand a fost introdusa cutia asta automata si cine o produce?
Stiu ca pe Insignia se folosesc cutii automate japoneze.

Are cineva o brosura pdf pentru Renault Laguna mai nou?

Multumesc !!!
clr
De unde ai informatia asta?
Stiam ca L3 are o cutie de provenienta Nissan, cel putin asa citisem pe undeva, e prima oara cand aud ca s-a pus alta.
Banuiesc ca daca suni la un concesionar te va lamuri cel mai bine, daca abia ce au lansat versiunea asta, e putin probabil sa gasesti aici informatia, mai ales daca ne referim la procentul de posesori cu cutii automate.
Razvand
Cutia este japoneza, este produsa de Jatco. Modelul este JF613E.
DNT
QUOTE(Razvand @ 2 Feb 2014, 16:07)
Cutia este japoneza, este produsa de Jatco. Modelul este  JF613E.
*



Cred ca este o confuzie a mea.
Laguna 3 a fost produsa asa: versiune de 150 CP cu cutie automata Jatco JF613 - cum mentiona si colegul.

Versiunea de 150 CP nu se mai produce la data 2 Feb 2014 din cate vad pe renault.ro. In schimb se produce una de 175 CP cu aceeasi cutie automata. Diferenta intre cele 2 versiuni este uriasa ca performante, de asta am presupus ca este o cutie diferita. Consumul pe varianta de 175 CP este f.f. redus, mult imbunatatit, cam 7.8 pe oras fata de 9.6 la versiunea de 150 CP.

Insa ca veste buna pe Laguna 3 s-a pus si o cutie automata DUAL AMBREAJ - pe versiunea de 110 CP, din cate vad pe renault.ro (2 Feb 2014). Poate pe viitor cutia asta or sa o puna si pe alte modele.

Daca cineva stie ceva despre cutia de viteze EDC pusa pe Laguna 3 110 CP poate pune aici un link ceva.
sano
intrebare: am o cutie BVA6 Jatco JF613E - stiti ce pb are in general [cum se stiu, de ex, la DSG6 sau DSG7]. M-ar interesa ce pericole sunt pe la ea si, evident, costuri de reparatie.

Multumesc!
DNT
QUOTE(sano @ 28 Feb 2014, 22:22)
intrebare: am o cutie BVA6 Jatco JF613E - stiti ce pb are in general [cum se stiu, de ex, la DSG6 sau DSG7]. M-ar interesa ce pericole sunt pe la ea si, evident, costuri de reparatie.

Multumesc!
*



Si eu la fel pe o Laguna 3 2008 150 CP. Aceeasi intrebare. Poate daca cineva stie mai multe despre costurile de reparatie ale automatelor sa ne ajute cu niste informatii pe aici, daca are experienta.
Razvand
Am fost la Serus' iar mecanicul care se ocupa de cutii, a zis ca nu sunt probleme cu ele, atata timp cat nu sunt fortate ( plecari bruste de pe loc, schimbari D-R, R-D fara sa se opreasca total masina). Totusi recomanda sa schimb uleiul din cutie la 60000 km, Renault spune ca nu se schimba!
DNT
QUOTE(Razvand @ 1 Mar 2014, 21:29)
Am fost la Serus' iar mecanicul care se ocupa de cutii, a zis ca nu sunt probleme cu ele, atata timp cat nu sunt fortate ( plecari bruste de pe loc, schimbari D-R, R-D fara sa se opreasca total masina). Totusi recomanda sa schimb uleiul din cutie la 60000 km, Renault spune ca nu se schimba!
*



Stii cat costa un schimb de ulei si unde se face in mod specializat. Ca multi zic ca schimba ulei dar....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.